همشهری : امریکا از حمله به سلمان رشدی برای امتیاز گرفتن از ایران استفاده می کند /  امریکا در برجام حتی اگر تضمین بدهد ، رعایت نمی کند

روزنامه همشهری به نقل از دهقانی فیروزآبادی استاد دانشگاه نوشت:درباره جریان حمله به سلمان رشدی، ۲فرضیه مطرح است؛ عده‎ای براساس «تئوری توطئه» معتقدند این اتفاق ازسوی لابی‎های آمریکایی و صهیونیستی مخالف برجام هدایت شده ‎است تا به این وسیله، روند مذاکرات را تحت‎ تأثیر قرار دهند و راه را برای دستیابی به یک توافق پایدار را ناهموار و چه‎ بسا مسدود کنند.

از سوی دیگر، معتقدان به فرضیه دوم، بر این گمانند که مقارن شدن حمله به سلمان رشدی با مرحله حساس مذاکرات صرفا یک «اتفاق» است و ارتباط چندانی با روند گفت‎وگوهای هسته‎ ای ندارد. گذشته از اینکه به کدام‎یک از این فرضیه‌ها معتقد باشیم، آنچه اکنون در عمل مشاهده می‌شود، این است که از یک‎سو آمریکایی‎ها درحال سوءاستفاده از این رویداد برای تحت‎فشار قرار دادن جمهوری‎اسلامی باهدف امتیازگیری از کشورمان هستند و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی می‎ کوشد از این فراخور جنایات خود در سرزمین‌های اشغالی را تحت ‎تأثیر قرار دهد.

وی همچنین درباره تضمین گرفتن در مذاکرات برجام گفت: درست است که براساس شرایط حاکم بر ساختار نظام بین‎ الملل، هر تضمینی هم که بگیریم طرف مقابل ممکن است در ادامه به آن پایبند نباشد، اما با وجود این، نباید از دریافت تضمین چشم‌پوشی کرد. برخی معتقدند با توجه به اینکه «قدرت» به‎ عنوان مهم‌ترین مولفه در روابط بین‎ الملل به‎ حساب می‎آید، دریافت تضمین کارایی چندانی نخواهد داشت و نمی‌تواند مانع بدعهدی طرف مقابل شود، اما درنهایت باید به این نکته توجه کرد که چشم‌پوشی از دریافت تضمین منطقی نیست و باید طرف بدعهد را مجبور به دادن تضمین‎های مؤثر و کارآمد کرد.

21302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1662179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =