روزگار مرغداران رو به سیاهی / ارزانی در راه است؟

باشگاه خبرنگاران حوان نوشت:مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با افزایش هزینه‌های تولید، نرخ کنونی هر کیلو مرغ زنده با نرخ تمام شده اختلاف معناداری دارد.

با توجه به هزینه‌های بالای تولید، حداقل نرخ تمام شده هر کیلو مرغ زنده بالای ۴۹ هزار تومان است که بواسطه نبود کشش بازار، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ ۱۵ هزار تومان زیان می‌کنند.

به گفته او، در شرایط کنونی که عرضه بیش از تقاضاست، دولت با قیمت‌های حمایتی باید اقدام به جمع آوری مرغ مازاد، تسهیل صادرات و پرداخت مشوق صادراتی جهت پایداری تولید کند.

کمالی سروستانی می‌گوید: گرچه در تیرماه برآوردها حاکی از آن بود که جوجه ریزی به حدود ۱۰۶ تا ۱۰۷ میلیون قطعه برسد، اما این‌میزان‌محقق نشد که با این وجود پیش‌بینی می‌شود جوجه ریزی مرداد به ۸۱ تا ۸۲ میلیون قطعه برسد.

روزگار مرغداران رو به سیاهی / ارزانی در راه است؟

مشاور اتحادیه مرغداران‌گوشتی گفت: طبق روال همه ساله در شهریور تقاضا برای خرید مرغ بواسطه تخصیص بخشی از درآمدهای خانوار به بازگشایی مدارس کاهش می‌یابد که این‌موضوع می‌تواند اثر منفی در بازار داشته باشد.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که نرخ کنونی هر کیلو مرغ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان، ران‌ مرغ ۴۸ تا ۵۳ هزار تومان، سینه ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان و فیله مرغ ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان است که همچنان مرغ کمتر از نرخ مصوب در بازار عرضه می‌شود.

بسیاری از کارشناسان صنعت مرغداری براین باورند که با اصلاح نظام یارانه و نزدیک شدن نرخ نهاده دامی به بازار آزاد، قیمت‌گذاری دستوری معنایی ندارد و تنها دولت در راستای حمایت از مرغداران‌ نرخ خرید حمایتی باید اعلام کند که به رغم‌توافق نرخ ۴۹ هزار تومان به ازای خرید هر کیلو مرغ از مرغدار، اما تاکنون پشتیبانی امور دام با این‌ نرخ خرید نکرده است.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷ ۲۵۶

کد خبر 1662687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =