مانور دفاع سایبری در شرکت آب‌منطقه‌ای قزوین برگزار شد

معاون منابع انسانی، مالی و پشتیبانی شرکت آب‌منطقه‌ای استان قزوین گفت: هدف از برگزاری این مانور شناسایی نقاط ضعف و قوت مجموعه و حرکت در مسیر بهبود نقاط قوت و کاهش میزان آسیب پذیری‌های ناشی از نقاط ضعف است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ یوسف رشوند، معاون منابع انسانی، مالی و پشتیبانی شرکت آب‌منطقه‌ای قزوین در جلسه افتتاح مانور دفاع سایبری که با حضور نماینده شرکت مدیریت منابع آب ایران و جمعی از مدیران و معاونین و اعضاء کمیته سایبری شرکت برگزار شد، اظهار کرد: امروزه بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها چه در سطح فردی و چه در سطوح سازمانی در بستر الکترونیک در حال انجام است و سازمان‌ها در تلاش هستند تا بتوانند در راستای تکریم ارباب رجوع کلیه خدمات خود را در بستر الکترونیک ارائه کنند و در مسیر پیاده‌سازی دولت هوشمند حرکت کنند.

او افزود: در حال حاضر یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی انجام فعالیت‌ها و ارائه خدمات در بستر الکترونیک است اما باید توجه داشته باشیم که وقتی به دنبال توسعه هستیم تهدیدات این فضا نیز به طور موازی پیشرفت کرده و زیرساخت‌های مهم و حیاتی ما را تحت شعاع قرار می‌دهند، لذا حفظ و حراست از داده‌ها و اطلاعات جهت مقابله با سوء‌استفاده‌های احتمالی یکی از وظایف مهم کلیه سازمان‌ها و ارگان‌ها است.

معاون منابع انسانی، مالی و پشتیبانی شرکت آب‌منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به اهداف برگزاری این مانور بیان کرد: ما با برگزاری مانور دفاع سایبری به دنبال آن هستیم تا نقاط ضعف و قوت خود را در مواجهه با حملات سایبری احتمالی شناسایی کنیم و ضمن کاهش میزان آسیب‌پذیری‌ها به دنبال تقویت نقاط قوت خود باشیم.

این مسئول گفت: برای طراحی سناریو مانور باید سه‌گام اصلی برداشته شود، در گام اول باید فضاهای سایبری شناسایی شده و اطلاعات دسته‌بندی شوند چرا که نحوه حفاظت از اسناد و داده‌ها با توجه به سطح اهمیت آن‌ها صورت می‌پذیرد، در ادامه باید سطح دسترسی افراد به اطلاعات با توجه با نیاز، تخصص و صلاحیت آن‌ها مشخص شود و در نهایت نیز باید دستورالعمل‌ها و رویه‌های دسترسی افراد به پایگاه داده‌ها تدوین شود.

رشوند ادامه داد: در گام دوم تهدیدات فضای سایبری شرکت شناسایی می‌شود و در گام سوم نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم جهت کاهش میزان آسیب‌پذیری‌ها صورت گیرد.

همچنین متینی، مسئول پدافند سایبری شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در این جلسه ضمن تقدیر از مجموعه مدیر ارشد و همکاران شرکت آب‌منطقه‌ای استان قزوین به جهت پیش‌رو بودن در زمینه برگزاری مانور دفاع سایبری، بیان کرد: در حال حاضر در حوزه پدافند غیرعامل موضوعات مرتبط با فضاهای سایبری بسیار مهم بوده و باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

متینی افزود: اگر موضوعات این حوزه را نتوانیم به‌درستی تجزیه و تحلیل کنیم، کارایی لازم را در زمان بحران نداریم، لذا برگزاری دوره‌های آموزشی جهت افزایش سطح سواد سایبری همکاران الزامی است.

شایان ذکر است؛ مانور دفاع سایبری به‌صورت عملیاتی، در سطح سه و با موضوع حمله باج‌افزارها به سرورهای شرکت آب‌منطقه‌ای استان قزوین در دو روز برگزار شد.

48

کد خبر 1662780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =