اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد به شرایط سخت دفاع از رساله دکتری در این دانشگاه

جمعی از دانشجویان دوره دکتری دانشگاه آزاد با به راه انداختن کارزاری، از مسئولان کشور خواسته اند تا در مقابل مشکلاتی که می گویند توسط این دانشگاه ایجاد شده است، به آنها مساعدت شود.

مریم نوابی‌نژاد: کارزاری که اخیرا با عنوان «درخواست اصلاح قوانین سختگیرانه دفاع رساله دکتری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی» از سوی برخی دانشجویان دانشگاه آزاد در مقطع دکتری به راه افتاده، مشغول جمع آوری امضا است.

در بخشی از بیانیه این کارزار آمده است: جامعه دانشجویان مقطع دکترای تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی، بدینوسیله مراتب مطالبه به حق خود را جهت اصلاح بخشنامه پژوهشی شماره ۳۶۸۶۸/ ۱۰۳ سال ۹۶ و بخشنامه مشابه و عطف به ماسبق شده در سال ۹۸ اعلام می داریم. به موجب این بخشنامه دانشجویان مقطع دکترا در رشته های مختلف علوم پایه، مهندسی، کشاورزی و....جهت پیش دفاع و دفاع ملزم به پذیرش و چاپ یک مقاله q۱ ویا دو مقاله q۲ و همچنین دانشجویان گرایشهای علوم انسانی ملزم به چاپ دو مقاله علمی پژوهشی و کسب حداقل ۵ تا ۷ امتیاز شده اند.

این گروه از دانشجویان دانشگاه آزاد نوشته اند: در حالیکه طبق آیین نامه لازم الاجرای دوره دکتری وزارت علوم ابلاغی به دانشگاه آزاد در سالهای ۸۹ و ۹۳ دانشجویان مقطع دکترا در تمامی رشته ها تنها با پذیرش یک مقاله علمی پژوهشی و کسب حداقل ۲.۵ امتیاز حق دفاع از پایان نامه خود را دارند. اما مدیران دانشگاه آزاد بدون توجه به مشکلات عدیده دانشجویان دکتری، از حیث کیفیت مقاله و نیز بالا بردن حداقل امتیازات لازم برای دفاع از ۲.۵ به ۵، شرایطی بسیار دست نیافتنی را به دانشجویان تحمیل نموده است، به طوریکه به اذعان بسیاری از اساتید و با توجه به شرایط تحریمی و امکانات نه چندان مناسب دانشگاه آزاد چاپ مقاله با درجه q۱وq۲ برای دانشجویان امری بسیار سخت و نزدیک به محال است.
آنها می گویند: از طرفی پافشاری ریاست دانشگاه آزاد بر حفظ شروط و موانع فوق الذکر منجر به صرف وقت و تحمیل هزینه های بسیار سنگین برای دانشجویان شده است و از دیگر سوی موجب سرخوردگی، ناامیدی و اقدام به انصراف از تحصیل این سرمایه های علمی کشور که همواره مورد تأکید و حمایت جنابعالی بوده اند، گشته است.
این دانشجویان معتقدند: در این خصوص اعتراضات وسیع و به حقی از سال ۹۹ در جامعه دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد شروع شد که تنها منجر به صدور چند بخشنامه مقطعی شد، ولی مشکل اصلی دانشجویان در مورد مقالات همچنان به قوت خود باقیست، لذا در وهله اول مطالبه مجدانه ما رفع مغایرت های بخشنامه دوره دکترای دانشگاه آزاد (ابلاغی در سالهای ۹۶ و ۹۸) با آیین نامه لازم الاجرای دوره دکتری ابلاغی وزارت علوم به دانشگاه آزاد اسلامی است. تا بتوانیم با کسب ۲.۵ امتیار لازم مراحل دفاع و فارغ التحصیلی خود را به سرانجام برسانیم.

دانشجویان می گویند: متأسفانه دانشگاه آزاد پاسخگوی دعاوی عمومی همچون دیوان عدالت اداری نبوده و با ادعای غیردولتی بودن این دانشگاه از احکام این دادگاه صالحه پیروی و تمکین نمیکند، که این عدم تمکین حداقل در این مورد به خصوص، مشکلات فراوانی را به لحاظ اقتصادی و فکری برای دانشجویان ایجاد کرده است. اما متأسفانه تا کنون مقامات مسئول این دانشگاه و علی الخصوص شخص ریاست دانشگاه کمترین توجهی به خواسته های قانونی و به حق دانشجویان نداشته و پاسخگوی مطالباتمان نبوده اند.
پافشاری مدیران دانشگاه آزاد بر حفظ شرایط موجود نه تنها هیچ دستاورد علمی را برای دانشگاه آزاد به همراه نداشته بلکه باعث نارضایتی دانشجویان، کارکنان و حتی اساتید شده است.

بیشتر بخوانید:

زمانی که رئیس جمهور وقت سال ۹۴ در دانشگاه بر بازرگان سلام میفرستد باید احساس خطر کرد

جزییات نام‌نویسی در رشته‌های دانشگاه آزاد بدون کنکور

۲۳۳۲۳۱

کد خبر 1663465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =