افزایش ۳۹درصدی صادرات در قزوین

رئیس سازمان صمت استان قزوین گفت: در سه ماهه سال گذشته ۱۱۳میلیون دلار صادرات از استان صورت گرفت که میزان صادرات سه ماهه امسال در مقایسه با سال قبل از نظر وزنی ۱۲درصد و ارزش ریالی ۳۹درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ عزیزاله افضلی، رئیس سازمان صمت استان قزوین در نشست خبری که با حضور رضا صفاری مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان و جمعی از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار و نیز تاسیس صنایع کوچک برگزار شد، اظهار کرد: در استان قزوین ۱۸شهرک و ناحیه صنعتی فعالیت می‌کند که حدود یک‌هزار و ۳۰۰نوع محصول صنعتی در استان تولید می‌شود و در تولید محصولاتی از جمله مواد شوینده، کاشی و سرامیک، قطعات خودرو و شیشه به قطب کشور تبدیل شده‌ایم.

او افزود: با توجه به نزدیکی قزوین به پایتخت و قرار گرفتن در محدوده ۱۲۰کیلومتری تهران و دسترسی به بازارهای هدف، شاهد استقبال سرمایه‌گذاران زیادی برای حضور در استان هستیم که از ورود آن‌ها به‌ویژه در تولید مواد اولیه کاشی و سرامیک با توجه به ظرفیت معدنی موجود، استقبال و شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران تسهیل می‌کنیم.

افضلی گفت: بیش از ۲۰۴هزار و ۲۳۱میلیارد ریال برای راه‌اندازی ۳هزار و ۵۲۳واحد صنعتی در استان سرمایه گذاری شده و با فعالیت این واحدها برای ۱۵۲هزار و ۷۹۴نفر شغل مستقیم ایجاد شده است.

این مسئول ادامه داد: از چندین هلدینگ صنعتی با هدف ایجاد زنجیره تامین، جهت راه‌اندازی شهرک تخصصی قطعات خودرو دعوت به عمل‌آورده‌ایم و در حال حاضر از استان‌های پیشرو در تولید صنایع فولادی هستیم که ایجاد واحدهای تولید فولادی در زیر رده تامین فولاد با آب‌بری کمتر نیز در دستور کار است.

رئیس سازمان صمت استان قزوین بیان کرد: واحدهای برند و شاخصی در تولید لوازم خانگی استان فعالیت می‌کنند و مصمم هستیم قزوین را به قطب لوازم خانگی نیز تبدیل کنیم.

او با اشاره به اینکه ۶۰درصد محصولات شوینده کشور در قزوین تولید می‌شود، افزود: استان قزوین در ردیف بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کاشی و سرامیک و قطعات خودرو قرار دارد.

رئیس سازمان صمت استان قزوین اظهارکرد: ما به‌دنبال ایجاد شهرکهای جدید صنعتی و نیز توسعه شهرکهای فعلی بر اساس سند توسعه اقتصادی و سند آمایش و محدودیت‌های زیست‌محیطی هستیم و باتوجه به اینکه در شهرکهای تقاضامحور با کمبود زمین مواجه‌ایم لذا با پایش سرمایه‌گذاران، شرکت‌های دانش‌بنیان را در اولویت قرار داده‌ایم.

این مسئول در خصوص واحدهای صنعتی قدیمی و فرسوده، گفت: از آنجا که بسیاری از واحدهای صنعتی قدیمی و فرسوده نیازمند تسهیلات نوسازی هستند باید بتوانیم در فرآیند بانکی برای پرداخت تسهیلات شرایط راحت‌تری را اجرایی کنیم.

او تاکید کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان استان به بیش از ۲هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارند که با اقساط دوساله به صنعت‌گران داده شود تا فعالیت آن‌ها شتاب گیرد.

این مسئول با اشاره به وضعیت صادراتی استان نیز افزود: در سال جاری سهم صادرات استان ۵۶۹میلیون دلار از سوی سازمان توسعه تجارت تعیین شده بود اما در کارگروه توسعه استان این میزان تا ۸۰۰میلیون دلار هدف‌گذاری شده است که باید به آن دست یابیم.

رئیس سازمان صمت استان قزوین همچنین گفت: در سه ماهه سال گذشته ۱۱۳میلیون دلار صادرات از استان صورت گرفت و امسال این میزان به ۲۰۹هزار تن به ارزش ۱۵۷میلیون دلار افزایش یافت که میزان صادرات سه ماهه امسال در مقایسه با سال قبل از نظر وزنی ۱۲درصد و ارزش ریالی ۳۹درصد افزایش داشته است.

46

کد خبر 1663478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =