وزیر بهداشت: ۵۰ میلیون دز واکسن ذخیره داریم

ایرنا نوشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۵۰ میلیون دز واکسن کرونا ذخیره داریم به همین خاطر فعلا خرید جدید انجام نمی دهیم و آماده صادرات به کشورها هستیم.

بهرام عین اللهی روز شنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران بهداشت و درمان در مرکز همایش های رازی افزود: در حال حاضر واکسن کرونا به ونزوئلا صادر کردیم و آمادگی داریم به سایر کشورها نیز واکسن بفرستیم.
وی اظهار داشت: واکسن کرونا در آبان و آذر ۹۹، در دنیا تولید شد، اولین گروه واکسیناسیون اسپوتنیک بود که وارد کشور شد و هزار دز از این واکسن را کادر بهداشت و درمان تزریق کردند.
وی ادامه داد: کوواکس قرارداد ما را برای واردات واکسن کرونا اجرا نکرد به ما واکسن ندادند، وقتی دولت تغییر کرد، ۱۹ میلیون دز واکسن تزریق شده بود و حتی مردم برای تزریق واکسن به کشورهای دیگر مانند ارمنستان می رفتند، وقتی دولت سیزدهم شروع به کار کرد هیچ واکسنی نداشتیم بصورت مستمر با وزارتخانه های کشور، امور خارجه و سازمان هواپیمایی جلسه برگزار می کردیم، اول ۱۰ میلیون دز واکسن وارد کردیم و بعد بصورت هفتگی واکسن های زیادی به کشور وارد شد.

وزیربهداشت ادامه داد: مردم وارد صحنه شدند مراکز بهداشتی و درمانی، استادیوم ها و غیره به تزریق واکسن پرداختند، دانشجویان و جوانان علاقه مند در صحنه پوشش وسیع واکسیناسیون حضور داشتند و توانستیم روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار دز تزریق انجام دهیم و در هفته به حدود ۸ میلیون تزریق واکسن افزایش یافت.

وی تصریح کرد: بالای ۷۰۰ نفر مرگ و میر روزانه کرونایی، حدود ۸ هزار بستری در آی سی یو و مراکز درمانی مملو از بیماران بود و واکسیناسیون توانست کمک شایانی کند، بطوریکه تا آذر ۱۴۰۰، ۱۳۲ هزار فوتی داشتیم، الان این میزان به ۱۴۳ هزار نفر رسید و به عبارتی دیگر امروز ۱۱ هزار فوتی با پوشش وسیع واکسیناسیون داشتیم و این موفقیت بزرگ برای ایران در دنیا است.

به گفته عین اللهی، ایران کشور موفق در کنترل کرونا است و حمایت مردم نیز در این زمینه نقش آفرین بوده است. اکنون بالای ۹۶درصد تزریق دز اول. بالای ۸۶ درصد دز دوم و
بالای ۵۵ درصد دز سوم انجام شده است.

وی افزود: خبرنگاران حوزه سلامت باید به ما کمک کنند که واکسیناسیون ادامه دار باشد البته با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مردم از جمله حفظ فاصله ها ، استفاده از ماسک و غیره بیماری کرونا کنترل شد.

وی اظهارداشت: دانشمندان پلتفرم های تولید واکسن را آغاز کردند و اکنون ۶ واکسن تولید شده است، همچنین سیستم تولید ما هوشمند شده و هر کشوری بخواهد واکسن صادر می کنیم.

به گفته وزیر بهداشت ، ۶۰ هزار پزشک و دانشمند در قالب یک کمیته علمی نیز در مورد کرونا نظر می دهند، طراحی و ساخت کیت امیکرون انجام شده است، تخت بخش آی سی یو اطفال دو برابر در دوران همه گیری کرونا افزایش یافته، واکسیناسیون بیش از ۲ و نیم میلیون نفر از اتباع بیگانه بویژه افغانها انجام شد و یک هزار و ۹۹۳ پزشک و ۵۰۰ دندانپزشک نیز در این دوران به نقاط مختلف کشور اعزام شد.
وی با بیان اینکه حرکت خبرنگاران حرکت زینبی است که ارزش و اعتبار حادثه را اعلام می کند، گفت: جامعه علمی و سلامت کشور مرهون خبرنگاران است در تمام مراحل انقلاب که در سال ۵۷ اتفاق افتاد در صحنه ها و خیابان‌ها حضور داشته و در دوران دفاع مقدس نیز نقش روایت گری داشتند.
وی اضافه کرد: در دنیای امروز هجمه وسیع علیه ما است و خبرنگاران در تمام عرصه ها افتخارآفرینی کردند و سلامت مردم را بر همه چیز ترجیح دادند هدف همه ما ارتقای سلامت مردم است، در این راستا اقداماتی انجام دهیم که جان مردم را حفظ کنیم.
وی توضیح داد: وقتی بیماری کرونا در جهان ایجاد شد شیوع ویروس برای همه کشورها یکسان بود، فرق ما با کشورهای دیگر آن بود که در تحریم بودیم و باید با فشارهای اقتصادی و تحریم ها با این ویروس مقابله کنیم، همه شغل ها از کار افتاد محدودیت های شدید ایجاد شد و مردم در فشار اقتصادی بودند و باید رسالت خود را برای سلامت مردم ایفا می کردیم، کادر سلامت کشور با تقدیم ۳۰۰ شهید رسالت خود را انجام داد، کادر سلامت در صحنه آتش قرار داشت و خبرنگاران لحظه به لحظه هشدارها را به مردم انعکاس می دادند.

وزیر بهداشت ادامه داد: کشور ما در کنترل کرونا از موفق ترین کشورهاست دانشمندان ما در مراکز تحقیقاتی انجام دادند تا پوشش سلامت را به مناطق محروم گسترده کنیم، قلم های خبرنگاران در اینجا بسیار موثر بوده و در جهت ارتقای سلامت جامعه مهم است.

بیمه همگانی ۶ میلیون ایرانی
وزیر بهداشت گفت:با مصوبه مجلس و تخصیص ۶ هزار میلیارد تومان سه دهک حدود ۶ میلیون نفر در دولت سیزدهم بیمه رایگان شدند و زیر ساخت خوب بیمه ای در طرح دارویار ایجاد شد.
عین اللهی افزود:سه ماه بیمه افراد فاقد هر نوع بیمه ای نیز در طرح دارویار رایگان شد.

در طرح دارویار کمبود دارویی از ۱۰۰ به ۸۰ قلم کاهش یافت
وی با اشاره به اینکه دارویار طرح گسترده ای است، اظهارداشت: ۱۰۰ قلم کمبود دارویی داشتیم که لا اج ای طرح دارویار ۲۰ قلم دارو تامین شده و اکنون ۸۰ قلم دارو کم داریم.
وی تصریح کرد: در طرح دارویار سعی شده کمبودهای دارویی نیز برطرف شود و داروخانه ها در ابتدای اجرای طرح نگرانی زیادی داشتند که با پرداخت مطالبات آنها از سوی بیمه ها تاحدودی از نگرانی آنها کاسته شده است .

بیشتر بخوانید:

کووکس در توزیع برابر واکسن به هدف نرسید

کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۶۲ قربانی گرفت/ بستری ۱۴۱۱ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه

۴۷۲۳۱

کد خبر 1664118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =