درخواست عباس عبدی برای علنی بودن دادگاه خانم رشنو / حضرت علی چند نفر را به اتهامی که این خانم دستگیر شده محاکمه کرد؟

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت : بالاخره پس از حدود یک ماه بی‌خبری از خانم رشنو، وی را با کیفرخواستی روانه دادگاه کردند. کیفرخواستی شامل اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با افراد خارج‌نشین، فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی و تشویق مردم به فساد و فحشا.

این اقدامات پس از آن انجام شد که وی را در یک برنامه تلویزیونی پرانتقاد حاضر کردند و متاسفانه تاکنون حتی به یک مورد از انتقادات علیه چنین برنامه‌ای پاسخی داده نشده است.


بازداشت و محاکمه وظیفه و حق دستگاه قضایی است... ولی دستگاه متقابلا در برابر این حق تکلیف هم دارد. برخلاف دستگاه اجرایی که دست‌شان در مواردی در اعمال سلیقه باز است قوه قضاییه موظف است که تمامی اقدامات خود را براساس و مُرِّ قانون انجام دهد و برای هر اقدامش باید مستندات قانونی روشنی ارایه کند.

همچنین اصل علنی بودن دادگاه‌ها نه تنها برای حفظ حقوق متهم ضروری است، بلکه در جرایم عمومی علنی بودن امری ضروری است، زیرا چند نتیجه مهم دارد؛ اول اینکه مردم نیز باید درباره متهم داوری کنند. هم در مورد اصل محکومیت یا تبرئه متهم و هم درباره میزان مجازات محکوم. همچنین احساس مردم نسبت به کیفیت وجود عدالت در جامعه از طریق مشاهده دادرسی‌های گوناگون و عادلانه بودن احکام صادره شکل می‌گیرد.

نتیجه دیگر این محاکمات عینی شدن درک مردم از رفتار مجرمانه است. مردم باید بدانند چه اقدامی و چرا جرم است به ویژه در مواد قانونی کشدار مثل فعالیت تبلیغی علیه کشور یا ارتباط با دیگران. اینها عناوینی کشدار هستند که درک بین‌الاذهانی روشنی از آنها وجود ندارد. در حقیقت دادگاه‌های علنی عامل مهمی در تنظیم رفتار افراد هستند.

با این ملاحظات به‌ طور قطع باید دادگاه این خانم علنی و با حضور وکیل انتخابی و مطابق قواعد دادرسی عادلانه برگزار شود. هیچ توجیهی برای غیرعلنی کردن آن وجود ندارد. اصولا اعتبار احکام صادره با آشکار بودن دادگاه است (جز موارد بسیار استثنایی) هیچ منطقی برای غیرعلنی کردن وجود ندارد. مردم باید بدانند چه کارهایی مصداق تبلیغ علیه ج.ا.ا. است؟ چه اقدامی امنیت کشور را به خطر می‌اندازد؟ چه اقدامی معرف تشویق به فساد و فحشاست؟ اگر دادگاه به قانونی و عادلانه بودن رسیدگی خود اعتقاد و اطمینان دارد، باید مردم را هم به این اعتقاد و اطمینان برساند.

دادگاه غیرعلنی خلاف این معنا را می‌رساند. باید دادگاه ابتدا توضیح دهد که چرا از این خانم فیلم تهیه و منتشر کردند؟ چه اقداماتی در پرونده بود که منجر به ضرورت بازداشت و زندان انفرادی شده است؟ فساد و فحشا در این اتهام دقیقا چه مصداقی دارد؟ اگر منظور فقدان روسری است، آیا ملتزم به نتایج این اتهام هستید؟ در این صورت باید همه زنانی را که واجد این وضع هستند به این اتهام محاکمه کرد؟

واقعیت این است که چگونه درباره این پرونده به سرعت همه امور به سرانجام می‌رسد، ولی دریغ از یک پرونده قضایی درباره انواع و اقسام تخلفات گسترده که سال‌های متمادی در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از شرکت فولاد مبارکه نوشته شده است؟ گمان نمی‌کنید که یکی از مهم‌ترین علل ایراد چنین اتهاماتی به شهروندان (در صورت وارد بودن) وجود چنین مفاسد و تخلفات کلان مالی است که رسیدگی نمی‌شود؟ امام علی(ع) چند نفر را به اتهامات مشابه این خانم محاکمه کرد و با چند نفر به اتهامات مالی یا حتی کمتر از آن به دلیل تقاضاهای مادی اندک‌تر از این ارقام این تخلفات فرانجومی برخورد کرد؟ آیا گمان نمی‌کنید که همین تفاوت آشکار گویای خیلی از امور است؟

در هر حال حالا که کیفرخواست این خانم را نوشته‌اید، لازم است با قرار وثیقه آزاد کنید تا حداقل پیش از دادگاه بتوان فهمید که ماجرای او در اصل و در این مدت یک ماه چه بوده است. امیدوارم که حداقل به این خواسته قانونی عمل شود.

21302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1664719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی جونی IR ۰۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  اگر محور عدالت حضرت علی ع باشه که شما خبر انلاینی ها همراه با خانواده هاتون از دم اعدام باید شن کثافت های حروم خور
 • محمد IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  692 1
  بخواهند مثل امام علی ( ع ) رفتار کنند بیشتر مسئولین کارشان گره می خورد .
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  270 8
  حرف حساب
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  267 5
  حرف حساب
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  79 57
  من جواب ایشان را می توانم بدهم، منتها منتشر نمی کنید
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  379 4
  لطفا این افراد رو با حضرت علی مقایسه نکنید.
 • محمدجان IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  695 4
  مفسدان باخیال راحت مشغول کارهستندحتی بااضافه کارحال آقایان 'مشغول پی گیری چه جرمی هستندبه تظرم اگرعرش الهی بخاطراین همه تناقض وبی عدالتی به لرزه درآیدجای تعجب یست
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  734 9
  درود... حق این زن این نیست
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  اقای عبدی میشه بگید شما کدوم طرفی هستید بعدش چکاره هستید همه جا نظر میدید اگه ما نخواهیم شما نظر ندید باید چکار کنیم
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  466 8
  اینطور محاکمه کردن بدبینی مردم به نظام را هزاربار بیشتر میکنه خود دانید
 • اخرت IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  فکر میکنم افرادی در نظام جمهوری اسلامی وارد شده تا مردم را علیه نظام بدبین کنند ... این حرکات شک برانگیز است....
 • م.ر IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  562 2
  سلام. امام حسین (ع) میفرمایند ، اگه دین ندارید آزاده باشید، اسلام ناب محمدی (ص) وقران خدا نیازمند تبلیغات و شو نیست ، نیازمند گذشت و ایثار ، امر به معروف و نهی از منکر نه ستاد میخوادنه سازمان ، آموزش و آموزش و تربیت میخواد اول باعمل مسیولین دوم تربیت از مدرسه تا عموم مردم ...باجبر و سر وصدای چند نفر محجبه کار بجایی نخواهیم برد بقول معروف فقط یاغی تربیت خواهیم کرد ....
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  462 3
  کاملا درست👍
 • یاعلی IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  367 1
  چرا با حکومت مولا علی مقایسه میکنید
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  630 5
  مضافا اینکه جناب عبدی عزیز متاسفانه در این پرونده اصل تناسب جرم با مجازات نیز رعایت نشده است و هیچ یک از اتهامات شامل ایشون نخواهد شد
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  بهتر نیست از دادگاه جهانگیری و واعظی و آخوندی که از دوستان شما هستن صحبت کنید
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  هرجا که آقای عبدی ودوستان هم نظر با آنطرف آب می شوند که متاسفانه اغلب اینطور است حتما باید شک کرد
 • احمد علی IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  ایکاش جلسه ی خودت رو علنی کنن به امید خدا ازت بخواهن تو چکاره 85میلیون آدم هستی
 • مصطفی IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  اون کسی که باید دادگاهش علنی برگزار بشه شما ودوسانتون هستین امثال این خانم رو می دازین توی تله واز اون طرف داد وازادی سر می دهید.امثال شما مثل کفتار هستین
 • رستگار IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  اقای عبدی شما باید مجازات شوید چون خیانت کردید به این مملکت مرگ بر ضد ولایت فقیه
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  جناب عبدی یک جوری باید اسلام را خراب کرد اینم یک جورشه اینها فقط برای خراب کردن اسلام است و بس
 • محسن IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  266 9
  درود به شرفت آقای عبدی تا میتونی سر این بی شرفا داد بزن تا این دختر بی گناهو آزاد کنن هر کی سکوت کنه نه انسان نه مسلمان
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  510 2
  آخه جریان ابن خانم چیه چه جرمی مرتکب شده بگیدماهم بدانیم 92هزارمیلیاردرانت درفولادبریداینودرست کنید