۰ نفر
۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲
آتش به جان جنگل‌های گچساران افتاد

تسنیم نوشت: آتش سوزی روز گذشته ساعت ۱۶ به جان مراتع و جنگل‌های گچساران افتاد و ساعت ۲۰ به کوه خامی باشت رسید و بی رحمانه این منطقه حفاظت شده را درمی‌نورد و پیش می‌رود.

جنگل‌ها و مراتع شهرستان گچساران و باشت از روز گذشته تاکنون طعمه حریق شده و به دلیل وزش،شدید باد لحظه به لحظه شعله‌های آتش فوران می‌کند و تلاش جنگلبانان، محیط بانان، نیروهای بسیجی و مردمی برای مهار، تاکنون به جایی نرسیده است.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون نیروهای امدادی با کمک بالگرد شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در حال هلی برد به کوه سخت گذر خامی هستند.

سعید جاوید بخت با اشاره به اینکه از هلال احمر نیز برای بالگرد درخواست کمک کرده‌ایم، ادامه داد: آتش به منطقه حفاظت شده کوه خامی رسیده و هم اکنون آتش در ارتفاعات این کوه فوران دارد.

اسلام جاودان خرد مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز این را گفته که گرمای هوا، وزش باد شدید و خشک بودن پوشش گیاهی متراکم در کوه خامی کار مهار آتش سوزی را با سختی روبرو کرده است.

درختان بلوط، بن،کلخنک ،کیکم،زالزالک و...از مهمترین پوشش گیاهی "منطقه حفاظت شده خامی بوده که هم‌اکنون شعله‌های آتش بی‌رحمانه آن‌ها را خاکستر می‌کند.

بمنطقه حفاظت شده کوه خامی با بیش از ۳۰هزار هکتار وسعت، زیستگاه گونه‌های کمیاب گیاهی و جانوری از جمله پلنگ، کل، بز و کبک بوده و پوشش غالب آن از بلوط، بنه، ارژن، ول، کیکم و زالزالک است.

۲۳۳۲۳۳

کد خبر 1665154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =