برجام همچنان معطل آمریکا! / وال استریت ژورنال از لحن خوشبینانه کاخ سفید خبر داد

خراسان نوشت: فضای مذاکرات و اظهارات طرف های گفت وگو به ویژه آمریکایی ها که همه منتظر پاسخ آن ها هستند در روزهای اخیر مثبت و امیدوارکننده شده و حتی ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که کمتر سخنان مثبت از او می شنیدیم هم در نشست خبری گفته که فضا برای توافق از دو هفته قبل بهتر است .

وال استریت ژورنال هم لحن خوشبینانه پرایس را نشان از قریب الوقوع بودن احیای برجام دانسته است. جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز همچنان اظهارات مثبت خودش را در روزهای اخیر تکرار می کند. لاوروف نیز از رضایت روس ها بابت متن نهایی توافق می گوید اما در این میان همچنان توافق نهایی با دو دشمن دست به گریبان است. اولی رژیم صهیونیستی است که از ابتدای برجام ساز مخالف می زد و کارشکنی می کرد و نفعش در التهاب پیرامون ایران است و دیگری رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که همچنان سعی دارد سه پرونده ایران در آژانس را به عنوان یک مشکل لاینحل و مانع توافق معرفی کند در حالی که خود تلاشی برای حل موضوع نداشته است و حتی با اظهارات سیاسی و غیر فنی خود از یک سو و سفر پرحاشیه‌اش به سرزمین های اشغالی در ماه های اخیر از سوی دیگر بر آتش این ماجرا می افزاید .

با این حال به نظر می رسد فضا به ویژه بعد از تماس سران سه کشور اروپایی به بایدن رئیس جمهور آمریکا بهتر از هفته قبل شده و انتظارها برای ارسال پاسخ آمریکا به اروپا نیز بیشتر شده است . بورل نیز امیدوار است این هفته میلادی پاسخ واشنگتن را دریافت کند تا بر اساس آن مسیر آینده مذاکرات احیای برجام نیز روشن تر از قبل شود، اما«رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان بار دیگر ادعاهای اثبات‌نشده درباره تحقیقات از برخی اماکن در ایران را تکرار کرد و خطاب به ایران گفت: «به ما اطلاعات و پاسخ‌های ضروری و دسترسی به افراد و اماکن را بدهید تا بتوانیم درباره چیزهای خیلی زیادی که هنوز به توضیحات نیاز دارند شفاف‌سازی کنیم. وقتی که این اتفاق رخ بدهد ما هر چیزی را کنار خواهیم گذاشت و گزارشی برای توضیح درباره آن چه اتفاق افتاده تهیه خواهیم کرد و این مسائل فیصله خواهند یافت.»

در سوی ایران«محمد مرندی» تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی و مشاور رسانه ای تیم مذاکراتی ایران در توییتی اعلام کرد: «هیچ توافقی قبل از بسته شدن دایمی پرونده اتهامات نادرست (ضد ایرانی) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرا نخواهد شد». این کارشناس ایرانی در پایان تاکید کرد برنامه هسته‌ای ایران برچیده نخواهد شد. محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور نیز در پاسخ به گزارش رویترز مبنی بر این که مدعی شد یک مقام ارشد آمریکایی دوشنبه به این خبرگزاری گفت که ایران تا حد زیادی از درخواست خود برای حذف نام گذاری «تروریستی» سپاه پاسداران صرف نظر کرده است در توییتی نوشت : خارج کردن سپاه از فهرست ترور (نه تحریم) پیشنهاد آمریکا به دولت قبل بود تا ایران را وادار به پذیرش مذاکرات منطقه ای و موشکی کند. آمریکا می‌گفت بدون مذاکره منطقه ای و موشکی، بازگشت به توافق ۲۰۱۵ نیز غیرممکن است. تیم آقای رئیسی این خواسته را رد کرد. آمریکا بار دیگر پیشنهاد داد که سپاه از فهرست تروریسم خارج شود و در عوض آن، ایران قاتلین حاج قاسم را فراموش کند. ایران گفت «نه». آمریکا سه بار دیگر پیشنهادهایی برای امنیت نیروهایش داد. ایران همه را رد کرد و آمریکا در نهایت پا پس کشید. حالا چه کسی امتیاز داده؟

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1665324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =