عرضه خودرو سر سه راهی! قرعه کشی ،بورس یا هیچکدام؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: قرار بر این است که قرعه کشی خودرو در طول سال به تدریج حذف شود که درحال انجام است.

آقای سید رضا فاطمی‌امین گفت :سه ساز و کار برای بحث خودرو وجود دارد که یکی قرعه کشی است؛ یک سری خودرو هم خارج ازقرعه کشی عرضه می‌شودچون تولیدشان بالا رفته است.یک سازو کار دیگر خودرو، بورس کالا است که قیمت پایه دارد و وارد بازار رقابت می‌شود که در این رقابت، قیمت واقعی، کاملا شفاف و مشخص است.برخی افراد تجهیزاتی را بدون ثبت سفارش، وارد می‌کنند و این کالا در گمرک وجود ندارد و در بندر است. بدلیل اینکه ثبت سفارش انجام نشده در بندر می‌ماند و به گمرک ربطی ندارد.

عرضه خودرو سر سه راهی! قرعه کشی ،بورس یا هیچکدام؟

او گفت :انباشتی که قبل از گمرک می‌بینیم مربوط به تاجری است که مالش را انبار کرده و ممکن است ببرد، لذا واردات حساب نمی‌شود. گفته بودم در سال ۱۴۰۱ قرعه کشی حذف می‌شود، اما این طور برداشت شد که از آغاز سال قرعه‌کشی حذف می‌شود و این برداشت صحیح نیست. قرار بر این است که قرعه کشی خودرو در طول سال به تدریج حذف شود که درحال انجام است.آیین‌نامه واردات خودرو نهایی شد و به جای خوبی رسید.چند قید در این آیین‌نامه لحاظ شده است؛ یکی اینکه وقتی خودرویی وارد می‌شود باید خدمات بعد از فروش داشته باشد؛ همچنین وقتی خودرویی وارد می‌شود باید انتقال فناوری صورت بگیرد.

او می گوید : هر کس این شرایط را ایجاد کند می‌تواند خودرو وارد کند و این منحصر به خودروسازان نیست. واردات خودروهای دست دوم هم طبق قانون ممنوع است.ازرگانان مشخص می‌کنند که خودرو از چه کشوری وارد شود و قیدی در این خصوص وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

271 46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1665644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =