اقتصاد چند میلیون ایرانی به اینستاگرام وابسته است؟

تجارت‌نیوز نوشت: ​​​​​​​واتساپ و اینستاگرام در یک سال اخیر به محبوت‌ترین پیام‌رسان‌ها در میان کاربران ایرانی تبدیل شده‌اند. به نظر می‌رسد که اختلالات و کندی سرعت اینستاگرام هم باعث کاهش محبوبیت این شبکه اجتماعی در کشور نشده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سه شبکه اجتماعی خارجی یعنی اینستاگرام، تلگرام و واتساپ در یک سال اخیر محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در میان کاربران ایرانی بوده‌اند.

براساس گزارش سالانه «نوین هاب» اینستاگرام به محبوب‌ترین شبکه اجتماعی با ۴۸ میلیون کار در میان ایرانی تبدیل شده‌است. این آمار در حالی است که اینستاپرام در یک اخیر با اختلالات فراوانی مواجه شده‌است.

تلگرام نیز در سال ۹۷ به دستور قضایی به صورت کامل در ایران با هدف کاهش و مهاجرت کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی فیلتر شد. اما با وجود این با گذشت حدود پنج سال از فیلترینگ، این گزارش نشان می‌دهد که تگلرام همچنان ومین پیام‌رسان محبوب پس از واتساپ در میان ایرانیان است.

با فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام، اغلب کاربران باز هم به استفاده از پبام‌رسان‌های داخلی ترغیب نشدند. چرا که طبق این گزارش واتساپ اولین پیام‌رسان و تلگرام در رتبه دوم، محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها در میان ایرانیان هستند.

اقتصاد چند میلیون ایرانی به اینستاگرام وابسته است؟

شیوع کرونا در دو سال گذشته باعث افزایش تعداد کسب و کارهای اینستاگرام شد. به طوری که در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون نفر از طریق این راه، به کسب درآمد می‌پردازند.

اینستاگرام به دلیل اینکه بسیاری از هزینه‌های اضافی مانند اجاره مغازه و فروشگاه، هزینه‌های استهلاکی، سرمایه‌گذاری‌های اولیه را کاهش داده، مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌است.

این در حالیست که اگر طرح‌های محدودسازی اینترنت به نحوی اجرایی شود ضررش اول متوجه ۱۱ میلیون نفر از افرادی است که در اینستاگرام کسب و کاری برای خود فراهم کرده‌اند و از این راه امرار معاش می‌کنند. از دسترس خارج شدن اینستا و محدود شدن پهنای باند، شاغلان در این عرصه را دچار ضرر و زیان خواهد کرد.

براساس آماری که از درآمدایرانی‌ها از طریق اینستاگرام منتشر کرده‌است، یک میلیون و ۷۰۰ هزار کسب و کار در اینستاگرام فعالیت دارند.

طبق آمار مرکز پژوهش بتا، از این تعداد کسب و کار فعال؛ حدود ۲۰۰ هزار کسب و کار بزرگ و ۵۰۰ هزار کسب و کار بومی و استانی هستند. این صفحات منبع درآمد یک یا چند نفر هستند. در حقیقت درآمد ۹ میلیون نفر به صورت مستقیم بـه اینستاگرام وابسته است.

بیشتربخوانید :


۲۲۰ ۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1665987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =