۱ نفر
۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵
آشنایی با پروفیل صنعتی و نبشی صنعتی

یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی فلزی، نبشی‌ها هستند که به‌صورت مرکب یا مجزا در این حوزه به کار برده می‌شوند.

سازه فلزی نبشی، دو ضلع عمود برهم دارد که سبب می‌شود برای حوزه ساخت‌وساز مفید باشد. اصطلاح نبشی را از واژه نبش به معنای پیچ و کنج گرفته‌اند. شکل هندسی نبشی‌ها دقیقا بیانگر یک پیچ یا کنج است. کاربردهای مختلفی برای نبشی‌های فلزی در نظر گرفته شده است که باتوجه‌ به طرح مهندس ساختمان، باید به‌صورت شاخه یا لقمه به‌کار برده شوند. در حوزه صنعت نیز کاربردهای فراوانی برای نبشی‌های ساختمانی وجود دارد.

آشنایی با نبشی و انواع آن

نبشی‌ها انواع مختلفی دارند که این تنوع ممکن است هنگام خرید شما را سردرگم کند. همچنین این تنوع باعث تنوع و متفاوت بودن قیمت خرید روز نبشی صنعتی هم می‌شود. بنابراین در وهله اول باید بدانید که نبشی‌ها از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند و هر یک کاربردهای خاص خود را دارند.

ممکن است غیر از تفاوت در روش‌های تولید، تفاوت در سایز بال‌ها نیز وجه تمایز نبشی‌های ساختمانی باشد. در ادامه بحث قصد داریم انواع نبشی‌های ساختمان را به شما معرفی کرده و خواص و کاربردهای آن‌ها را ذکر نماییم.

نبشی بال مساوی

واضح است که نبشی‌های بال مساوی به فراخور نامشان از دو بال با اندازه برابر برخوردار بوده و به شکل عمود بر هم ساخته شده‌اند. شکل هندسی این نبشی، شبیه به v یا L انگلیسی است. تصور کنید که سایز نبشی بال مساوی شما ۵×۵۰×۵۰ باشد، دراین‌صورت دو پارامتر ۵۰ و ۵۰ سایز دو بال نبشی را نشان می‌دهند و عدد ۵ نیز بیانگر ضخامت نبشی خواهد بود. برای مثال اگر کلمه L100 را بر روی نبشی مشاهده کردید، باید بدانید که به معنی سایز صد میلی‌متری و اندازه برابر بال‌های نبشی است که در هنگام خرید می‌توانید آن را ببینید.

نبشی بال نامساوی

نبشی‌های بال نامساوی نیز دو بال دارند اما سایز آن‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ به این‌صورت که یکی از بال‌ها از دیگری بزرگ‌تر ساخته شده است. شکل ظاهری این نبشی به L زبان لاتین شباهت دارد. چنانچه سایز نبشی مذکور 120×80×10 باشد، عدد ۱۲۰ بیانگر سایز بال بزرگتر است و عدد ۸۰ اندازه بال کوچک‌تر را بیان می‌کند. نبشی‌هایی که طبق این استاندارد تولید می‌شوند نبشی‌های st37، st52 و st44 هستند.

همان‌گونه که گفته شد نبشی‌های ساختمانی علاوه بر تفاوت‌های ظاهری، در امر روش‌های ساخت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. تفاوت در روش ساخت این دو نبشی، سبب تفاوت در کاربردها و خواص مکانیکی آن‌ها شده است. در ادامه به ذکر تفاوت‌های میان این دو نبشی فولادی می‌پردازیم.

نبشی پرسی

ورق‌های فلزی، فلز مادر برای ساخت نبشی‌های پرسی هستند. برای ساخت نبشی‌های پرسی از دستگاه رول فرمینگ استفاده می‌کنند تا ورق‌های فولادی برش خورده شده را به یکدیگر متصل کنند. سرعت کاری این دستگاه بسیار بالا است و همین امر موجب می‌شود تا بتواند در مدت زمان کوتاهی، تعداد زیادی نبشی پرسی تولید کند. این مورد در حالی رخ می‌دهد که برای ساخت نبشی فابریک از کوره مواد مذاب استفاده می‌کنند تا شمش‌ها را در آن وارد کرده و با عبور از قفسه‌های حرارتی خاص، مقطع آن‌ها کاهش پیدا کند و در نهایت به یک نبشی فابریک تبدیل گردد. علاوه‌بر نبشی فابریک و پرسی، نبشی‌های دیگری نیز در بازار آهن‌آلات عرضه می‌شوند که هریک به فراخور خواص مکانیکی‌شان، کاربردهای متنوعی دارند.

نبشی فابریک

فلز مادر نبشی‌های فابریک، شمش، است و همان‌گونه که گفتیم برای تولید نبشی فابریک، از رول فرمینگ استفاده نمی‌شود؛ چرا که هر نبشی فابریک بعد از خروج از خط تولید، یک محصول مستقل محسوب می‌شود و نیاز به پرداخت‌کاری‌های ثانویه ندارد. با وجود مطالب گفته شده می‌توان گفت که اصلی‌ترین تفاوت میان دو نبشی پرسی و فابریک، به تفاوت در روش ساخت آن‌ها مربوط خواهد شد.

آشنایی با پروفیل صنعتی و نبشی صنعتی

آشنایی با پروفیل صنعتی و کاربرد آن

تا اینجای کار، قدم اول برای آشنایی با پروفیل صنعتی و نبشی صنعتی را برداشتیم و با نبشی‌ها آشنا شدیم و اما پروفیل‌های صنعتی!

پروفیل‌های صنعتی از مصالح ساختمانی رایج و شناخته‌شده‌ای هستند که انواع مختلفی دارند و با روش‌های گوناگونی تولید می‌شوند. مهم‌ترین کاربرد پروفیل‌ها در زمینه ساخت درب‌وپنجره است؛ اما در صنایع خودروسازی نیز می‌توان کاربرد آن‌ها را به‌خوبی دید. غیر از حوزه خودروسازی و ساخت درب‌وپنجره، کاربردهای دیگری نیز برای پروفیل‌های صنعتی تعریف شده که در ادامه به ذکر آن‌ها خواهیم پرداخت. تنوع در کاربرد که باعث می‌شود صنایع مختلف به دنبال خرید این مقطع فولادی باشند، باعث می‌شود که قیمت لحظه‌ای پروفیل صنعتی اهمیت دوچندانی پیدا کند.

1. لوله‌ها یکی از انواع پروفیل‌های صنعتی هستند که برای انتقال سیالاتی مانند نفت، آب، گاز و یا انتقال فاضلاب‌ها کاربرد دارند.

2. برای ساخت سقف خانه‌ها یا کاور کردن آن‌ها می‌توان از پروفیل z استفاده کرد.

3. در حوزه خودروسازی، پروفیل‌های قوطی مستطیلی یا مربع کاربردهای فراوانی دارند.

4. پروفیل‌های قوطی مستطیل یا مربعی که سطح مقطع بزرگ‌تری دارند برای ساخت ستون ساختمان‌ها و اسکله‌های فلزی به کار می‌روند.

5. در زمینه ساخت چارچوب‌های آهنی، نبشی‌کشی ساختمانی و ساخت قالب‌های فلزی از پروفیل‌های ناودانی‌شکل و نبشی استفاده می‌شود.

6. مهندسان برای ساخت نرده‌های خیابانی و پیاده روها نیز از پروفیل‌های صنعتی، استفاده می‌کنند.

در آخر:

نبشی‌های ساختمانی و پروفیل‌های صنعتی از جمله پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند که کاربردهای متعددی دارند و با روش‌های مختلفی ساخته می‌شوند. به دلیل اهمیت این محصولات فولادی، برای خرید آن‌ها باید به مراجع معتبری مراجعه کرد تا بتوان در کنار قیمت مناسب، محصولاتی با کیفیت و با اصالت خریداری کرد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1666638

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =