پیونگ‌یانگ بالن‌های ارسالی از کره جنوبی را عامل ‌همه‌گیری کرونا می‌داند

ایرنا نوشت: کره شمالی پس از گذشت حدود سه ماه از تایید نخستین موارد آلودگی کرونایی در این کشور، کره جنوبی را در انتشار این ویروس مهلک از طریق بالون هایی ارسالی مقصر می داند.

به نقل از مقاله ای منتشر شده از سوی کره شمالی، جلسه ملی در خصوص اقدام اضطراری برای مقابله با شیوع کرونا روز 10 آگوست (حدود دو هفته پیش) توسط برخی مقامات این کشور برگزار شد و در این جلسه، اقدامات انجام شده برای مقابله با این بیماری واگیر و نیز انجام اقدامات بعدی برای جلوگیری از شیوع دوباره آن در کره شمالی مورد بررسی قرار گرفت.

در بخشی از این مقاله آمده است : در تاریخ ۳۰ ژوئن (خرداد-تیر) مقامات بهداشتی کره شمالی اعلام کردندمنبع انتشار سویه فرعی اومیکرون Omicron BA.۲ استان کانگ وون و استان کومگانگ است که در مرز مشترک با کره جنوبی قرار دارد.

بر اساس این گزارش، مقامات کره شمالی می‌گویند به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تدابیر شدید مرزی در این کشور اعمال شده است و اشیاء آلوده درون بالون های بزرگ ارسالی از سوی کره جنوبی منبع گسترش این ویروس به شمار می آیند.

این گزارش می‌افزاید، کارشناسان متعقدند ویروس کرونا نه تنها از طریق هوا، بلکه از طریق اشیای آلوده موجود در این بالون ها منشاء انتشار بیماری مهلک کرونا به شمار می آیند.

با استناد به دیدگاه کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، ویروس کرونا قابلیت زنده مانده روی اشیاء مختلف بسته به جنس آنها تا چندین روز را دارد.

بر اساس این گزارش از آوریل (فروردین-اردیبهشت) تا ژوئن بیش از ۳۰ بالن بسیار بزرگ حاوی اشیاء آلوده به ویروس کرونا از سوی کره جنوبی به کره شمالی ارسال شده است.

این گزارش می افزاید: حتی اگر این اشیاء یک هزارم درصد آلوده به ویروس کرونا باشند می‌تواند سبب بروز بحران افزایش شمار مبتلایان به این ویروس شوند.

کره شمالی این اقدام کره جنوبی را نوعی «بربریت ضد انسانی» و حمله از طریق « سلاح‌های بیولوژیک» توصیف می کند.

در این گزارش آمده است: این اقدام کره جنوبی می تواند تاثیرات فاجعه باری را در روابط دو کره بوجود آورد.

تاکنون مقامات کره جنوبی در خصوص این مطالب مطرح شده از سوی کره شمالی اظهار نظر نکرده اند.

روز ۲۲ اردیبهشت سال جاری، کره شمالی برای نخستین بار اذعان کرد که درگیر ویروس کووید-۱۹ شده است. این اعلام بیش از دو سال پس از بروز پاندمی جهانی ویروس کرونا انجام شد.

از آن زمان، کره شمالی گفته است که وضعیت کرونایی اش آن بشدت بهبود یافته است؛ اگرچه کارشناسان خارجی تاکید می‌کنند که حتی پیونگ یانگ نیز ممکن است از میزان واقعی شیوع بیماری اطلاع نداشته باشد.

کره شمالی به جای گزارش موارد تایید شده کرونا ویروس، شمارش روزانه «افراد تب دار» را منتشر کرده است؛ احتمالاً به این دلیل که این کشور تجهیزات کافی برای آزمایش کرونا را ندارد.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1666863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =