اعلام پرخطرترین مناطق زلزله‌خیز ایران در مردادماه گذشته

بر اساس آمار شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در مرداد ماه ۱۴۰۱، بیش از ۴۵۰ بار لرزید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از دانشگاه تهران، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در مردادماه ۱۴۰۱ تعداد ۴۵۲ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند.

در مردادماه ۱۴۰۱ تعداد ۲۰ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها در ساعت ۲۰:۳۹ در اولین روز مرداد ماه با بزرگی ۵.۷ در مقیاس امواج زمین در حوالی بندر خمیر استان هرمزگان رخ داده‌است.

از لحاظ آماری ۳۸۸ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر از ۳، تعداد ۴۴ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴، تعداد ۱۷ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۳ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۵ و۶ بوده‌است. استان خراسان رضوی با ۵۹ زمین‌لرزه ثبت شده بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در مردادماه ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های کرمان و هرمزگان به ترتیب با ۵۶ و ۵۳ زمین‌لرزه قرار دارند. تعداد زمین‌لرزه‌های ثبت شده دستگاهی در مردادماه سال جاری نسبت به ماه قبل ۴۱ درصد کاهش داشته‌اند و نسبت به مردادماه سال ۱۴۰۰ این کاهش ۳۰.۲ درصد بوده است. مقایسه تعداد زمین‌لرزه‌های ثبت شده در این ماه با میانگین زمین‌لرزه‌های ثبت شده دستگاهی ماهانه در بازه ۱۰ ساله اخیر مؤید کاهش ۵۷.۵ درصدی آنها است.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری در مردادماه امسال تعداد ۵ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرد که بزرگترین آنها حوالی فشم با بزرگی ۲.۲ در مقیاس امواج درونی زمین بوده‌است.


اعلام پرخطرترین مناطق زلزله‌خیز ایران در مردادماه گذشته

بیشتر بخوانید:

آغاز آواربرداری ابر ویلای لاکچری جاده چالوس

تهران در انتظار فروچاله‌های بیشتر در ده سال آینده

47231

کد خبر 1666898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =