سفیر ایران در باکو: ارتباطات حمل و نقلی ایران با جمهوری آذربایجان توسعه می‌یابد

فارس نوشت: سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان از توسعه ارتباطات حمل و نقلی با این کشور خبر داد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت، ایران به توسعه ارتباطات حمل و نقل با باکو ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری «ترند نیوز» «سید عباس موسوی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت: «یک نمونه، راه آهن جدید ساخته شده است، ایران مخالف ایجاد کریدور زنگزور نیست و ما با جمهوری آذربایجان برادر یک کریدور اصلی داریم و ۳۰ سال است که با نخجوان ارتباط برقرار می‌کند و این ارتباط از طریق اراضی ایران انجام شده و طبیعی است که باید کریدورهای جایگزین وجود داشته باشد و در مورد کریدور جدید هم بستگی به جمهوری آذربایجان و ارمنستان دارد و یک موضوع بین‌المللی است .»

این دیپلمات ایرانی ادامه داد: اصول کشور ما این است که یک کشور نمی‌تواند بر منافع ملی کشوری دیگر از جمله همسایگان تاثیر بگذارد گفت.»

وی درباره همکاری در منطقه گفت که گروه «۳+۳» به این امر کمک خواهد کرد. اولین نشست این گروه سال گذشته در مسکو برگزار شد، امسال در تهران برگزار می‌شود. در چارچوب این نشست، می‌توانیم مشکلات منطقه را از طریق گفت‌وگو حل کنیم و پیشرفت به سمت عادی‌سازی در منطقه وجود دارد. »

سفیر ایران در باکو گفت: «در منطقه قره باغ روند فشرده‌ای برای مین زدایی و بازسازی در جریان است.»

چندی قبل نیز رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در دیدار با هیات بلند پایه ایرانی از تمایل به مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی قره باغ خبر داد.

«الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در دیدار با هیاتی به سرپرستی «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی ایران و رئیس مشترک کمیسیون مشترک بین دولتی همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: «مطمئن هستم که شرکت‌های ایرانی در آینده نزدیک فعالیت خود را در اراضی‌های آزاد شده آغاز خواهند کرد.»

علی اف پیشتر نیز گفته بود؛ روابط دوستانه و مشارکتی در جریان تماس‌های منظم و تبادل نظر با سایر همسایگان، ایران و گرجستان توسعه بیشتر یافته است. بستر همکاری های چندجانبه هم اکنون در منطقه در حال شکل گیری است و البته این به نفع ماست.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1667279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =