بعد از سگ‌های ولگرد ، گرگ‌ها هم به نزدیکی پایتخت رسیدند

همشهری نوشت:75درصد سگ‌های جهان بلاصاحب هستند. سگ‌ها به طبیعت تعلق دارند و در شرایط عادی حریم خود را در طبیعت تعیین می‌کنند، اما زندگی شهری حریم سگ‌ها را تغییر داده است.

در همین کلانشهر تهران بسیاری از سگ‌های ولگرد حریم خود را در شهر جست‌وجو می‌کنند و این موضوع، نوع برخورد با سگ‌های ولگرد را در شهرداری تهران با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.
به‌گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند، اکنون وضعیت سگ‌های ولگرد در شهر تهران به نقطه بحرانی رسیده است: «در واقع دستورالعمل‌ها به‌تنهایی پاسخگو نیست؛ ضمن اینکه مسئله دوستداران حیوانات و حامیان سگ نیز کار را پیچیده‌تر کرده است.»

بعد از سگ های ولگرد ، گرگها هم به نزدیکی پایتخت رسیدند
محمدمهدی عزیزی معتقد است برای اینکه عقیم‌سازی سگ‌ها در شهر تهران به نتیجه قابل‌قبولی برسد، باید این برنامه در سراسر کشور اجرا شود. او می‌گوید: «برنامه‌های عقیم‌سازی برای اینکه جواب دهد، باید در کل کشور صورت بگیرد، اما در شهرستان‌های اطراف سگ‌های ولگرد را زنده‌گیری کرده و به‌دلیل نداشتن پناهگاه در حریم تهران رها می‌کنند.»

روش‌های برخورد با سگ‌های ولگرد
در دنیا معدوم‌سازی سگ‌های ولگرد تا 15درصد استانداردسازی شده است، در شهر تهران اما سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران معدوم‌سازی را جزو روش‌های برخورد با سگ‌های ولگرد قرار نداده است. معدوم‌سازی سگ‌ها مخالفان بسیاری در تهران دارد و حامیان سگ‌ها مخالف سرسخت معدوم‌سازی محسوب می‌شوند. در عین حال، گزیدگی انسان‌ها، به‌خصوص کودکان توسط سگ‌ها نگرانی‌های بسیاری را به‌وجود آورده است. سگ‌های ولگرد برای انسان‌ها می‌توانند خطرآفرین باشند، اما روش برخورد با سگ‌ها نیز اهمیت بسیاری دارد. هم‌اکنون روش زنده‌گیری، عقیم‌سازی و نگهداری برای سگ‌های ولگرد توسط شهرداری تهران صورت می‌گیرد.
معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهر تهران درباره حمله سگ‌ به انسان می‌گوید: «گفته می‌شود اگر سگ‌ها توسط انسان‌ها تحریک نشوند، اغلب حمله نمی‌کنند، اما واقعیت این است که ما در مناطق شهری نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که وقتی شهروندان با سگ ولگرد مواجه می‌شوند، از روی ترس عکس‌المللی نشان ندهند.» شادی مالکی اضافه می‌کند: «در عین حال، آموزش همه شهروندان تهرانی با این کثرت جمعیت امکان‌پذیر نیست.»
به هر ترتیب آنطور که بررسی‌ها و پژوهش‌های آماری مرکز مطالعات و سازمان مدیریت پسماند شهر تهران با همراهی کارشناسان محیط‌زیستی نشان می‌دهد، رفتار غیرآگاهانه برخی از شهروندان و حامیان حیوانات با سگ‌های ولگرد از یک‌سو و سوءاستفاده عده‌ای از وضعیت پیش‌آمده برای درآمدزایی (مثل درآمد از محل تامین غذا برای سگ‌ها، توله‌گیری از سگ‌ها و فروش آنها و...) باعث شده جمعیت سگ‌های حاشیه شهر تهران، ‌ رو به افزایش بگذارد و حریم خود را رها کنند و بیشتر در سطح معابر شهری حضور یابند.

این در حالی است که نتیجه رهاکردن سکونتگاهی از سوی سگ‌ها در دامنه کوه‌ها و فضاهای حاشیه‌ای شهر، جلوآمدن و قدم گذاشتن حیوانات غیراهلی مانند گرگ‌ها به حریم سگ‌ها درپی دارد. به‌عبارتی گرگ‌ها یا گرگاس‌ها (گرگ-سگ) به محل سکونتگاهی انسان‌ها نزدیک شده‌اند که می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ به‌گونه‌ای که طی ماه‌های اخیر برخی از ساکنان سوهانک در تماس با روزنامه همشهری اعلام کرده‌اند که در محله خود و بالاتر از محدوده‌های سرآسیاب، شاهد تردد گرگ بوده‌اند. از سوی دیگر به همه اینها باید تغییرات مخرب زیست‌محیطی و برهم خوردن شرایط سکونتگاهی حیوانات و همچنین شیوع برخی از بیماری‌ها را هم اضافه کرد.

23302

کد خبر 1667890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  46 39
  عجیبه نسبت به گشتن سگ ها اقدام نمی کنند
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  39 26
  اصلا در ابتدای خلقت سگ نبوده که بخواد تو طبیعت باشه. قرن ها پیش سگ ها نژادگیری از گرگ توسط انسان صورت گرفته
 • رضامحمدی IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  73 62
  ازاین کارهایبیهوده وهزینه ساز اضافی و تحت تاثیر عده ای سگ باز قرار نگیرید وبا قدرت تمام برای معدوم کردن اقدام کنید سریعتر و بهتر است
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  همه ی سگها رو باید کشت
 • سم IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  گرگ های محترم.نیازی نیست به تهران نزدیک شوید.تهران به اندازه کافی گرگ دارد،آنهم گرگ دوپا.
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  75 45
  وقتی همه کمر به قتل سگها بستن معلومه جا برای دیگر حیوانات باز میشه حتی گرگ و سگهای محلهای دیگر ....گراز هم که دارن میخورن دیگه غذایی برای حیوانات وحشی باقی نمی مونه ....کمی هم مثل ترکیه عمل کنید هم مسلمان هستند هم با حیوانات به همسایگی و مدارا زندگی میکنند .....
 • محمود IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  53 55
  بهترین راه معدوم سازی سگها و گربه های ولگرد هست..
 • ایران خودر IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  5 19
  خیلی بد بود
 • الیاس IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  84 17
  گرگ ها نزدیک ما نمیشن,شهر ها گشاد شدن رسیدن به حریم حیوانات
 • ناشناس IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  60 78
  با سلام. سگ نه ارزش عقیم سازی دارد .نه ارزش غذا دادن و نه ارزش نگهداری .بنیان سگ را اگر شهرداری ها نتوانند از میان بردارند؛پس به چه کار می‌آید. نجاست سگ همه پارک ها و کوچه ها را آلوده می‌کند. اشغال دانی هارا گربه و سگ بهم می‌ریزد برای غذا.بهتر است هرچه سگ و گربه است جمع آوری و به کشورهایی که از گوشت آن بهره می‌برند صادر شود .سگ و گربه بدرد ما نمی‌خورد.
 • محسن IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  78 18
  اینقده حرف نزنید ، خسته شدیم، عقیم سازی این سگها که هیچ کس هم مخالف نیست برای دولت هیچ کاری ندارد ، درسته که شهر داری مسؤل اینکاره، اما میشه مثل ترکیه با دستور مستقیم دولت که بودجه کافی و وافی داره این عقیم سازی رو در عرض چهار روز انجام داد
 • بی خانمان IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
  55 49
  سگها بفرستید برای چین هم تجارت میشه هم از این مکافات دربیایم این سگ‌ها جوز ترس دربین خانم ها چیزی نداره هم سود برای کشور داره هم کمتر میشن
 • شاهرخ IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۹
  4 13
  در جنگ جهانی،سوراخ شدن لایه ازون،فرونشست زمین و۰۰۰همه تقصیر سگهاست۰راستی پراید خطرناکتر است یا سگ؟!
 • مرتضی IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۹
  15 4
  اگه یکم از دزدیهای کلان کم بشه پول به همه چی میرسه،یعنی دیگه هیچ مشکلی به غیراز سگها نیست اینا بهش رسیدگی کنن!
 • امیر IR ۰۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۹
  12 4
  هزینه های الکی را صرف انسانهای مستضعف جامعه بکنید.این حیوانات را هم بفرستید کشورهایی که نیاز دارن.واقعا اگر این عدد و ارقام که میگید صرف این حیوانات میشد الان تعدادشون اینقدر زیاد شده بود؟