بیانیه عجیب جواد خیابانی بعد از آبروریزی گسترده در برج میلاد

خبرورزشی نوشت: در شرایطی که کاپ جام جهانی در کشور های مختلف و بدون کوچک ترین بی نظمی و حاشیه رونمایی شده است، در ایران غائله ای به پا شد.

پنجشنبه، اتفاقی تاریخی برای فوتبال ایران رقم خورد و از کاپ جام جهانی برای اولین بار در تهران و البته برج میلاد رونمایی شد. رونمایی از این کاپ در تهران، در راستای رونمایی از کاپ جام جهانی در عمده کشورهایی است که سهمیه حضور در جام جهانی را به دست آورده اند و قرار است چند وقت دیگر در قطر به میدان بروند. همین اتفاق به اندازه کافی جای خوشحالی دارد؛ اینکه بالاخره این کاپ ارزشمند با حفظ تمامی‌پروتکل‌های امنیتی به ایران رسید و در معرض دید قرار گرفت.

در این مراسم که چندین بازیکن قدیمی‌و اعضای فدراسیون فوتبال و شهرداری تهران هم حاضر بودند، ولی همه چیز طبق برنامه پیش نرفت. پروتکل‌های موردنظر فیفا برای رونمایی از کاپ به درستی رعایت نشد و نهایتا اتفاق زشتی رقم خورد که دست کمی از یک آبروریزی بزرگ نداشت.

ماجرا از این قرار است که برخلاف عرف معمول و مرسوم، جواد خیابانی، مجری این برنامه، از پیشکسوتان فوتبال که اتفاقا تعدادشان هم زیاد بود خواست روی استیج بیایند و با کاپ جام جهانی عکس بگیرند! به یکباره چنان ازدحام وحشتناکی شکل گرفت که نماینده فیفا در اقدامی‌بی سابقه تصمیم گرفت کاپ را در چمدانی مخصوص بگذارد و محل را ترک کند! احتمالا او هم هرگز فکرش را نمی‌کرد که قرار است در ایران، کشوری که مدعی شده می‌تواند بخشی از میزبانی جام جهانی قطر را بر عهده بگیرد، چنین بی برنامگی ای صورت بگیرد.

خیابانی بعد از قهرکردن نماینده فیفا و جمع کردن کاپ قهرمانی فرار رو به جلو کرده است. او ابتدا نپذیرفت که از همه دعوت کرده و گفت منظورش این بوده که یکی یکی برای گرفتن عکس یادگاری تشریف بیاورند. در نهایت وقتی دید خبرنگارانی که روبه رویش قرار گرفته اند چندان راضی نمی‌شوند یکی دو باری گفت «اصلا خاک عالم بر سر من» به این امید که او را راحت بگذارند.

با این حال، چنین مسئله ای به سادگی قابل چشم پوشی نیست. در شرایطی که این کاپ در کشورهای مختلف و بدون کوچک ترین بی نظمی و حاشیه رونمایی شده است، در ایران غائله ای به پا شد که باعث واکنش بحث برانگیز نماینده فیفا شد. حال دیگر نیازی به مرور صداهایی که از فرهنگ غنی ایرانی در این رخداد گلایه می‌کرد و آبروریزی رخ داده را گوشزد می‌کرد، نیست.

در چنین فضایی، اما جواد خیابانی ساکت ننشست و انتهای شب، با نوشتن متنی، نسبت به این صحنه‌های عجیب و غریب واکنش نشان داد. او نه تنها بابت این اتفاق اظهار پشیمانی اولیه را نداشت، بلکه آن را پای «معجزه فوتبال» گذاشت. در بیانیه جواد خیابانی آمده است: «آنچه در برنامه رونمایی از جام جهانی دیده شد به نظر من بسیار خوب بود. گروهی از خبرنگاران عزیز و پیش کسوت فرهنگ و ادب بسیار تلاش کردند تا همه کارها منظم باشد و خیلی هم منظم بود. لطفا کل مراسم را ببینید نه فقط چند دقیقه بعد از اتمام آن را، چون کل مراسم حدود ۱۵۰ دقیقه طول کشید؛ از ابتدا تا انتهای مراسم کمترین بی نظمی ای وجود نداشت. اینکه خبر این چنین منتشر می‌شود که مراسم بی نظم بوده؛ هرگز درست نیست. وقتی رونمایی از جام جهانی که آخرین بخش برنامه بود به اتمام رسید؛ مردم و حاضران در سالن برای عکس گرفتن روی استیج آمدند. خب البته خیلی بهتر می‌شد که منظم تر می‌آمدند، اما اسمش بی نظمی نیست. این اسمش عشق به ورزش، فوتبال و جام جهانی است. همه جای دنیا همین اتفاقات می‌افتد. نماینده فیفا خودش گفته که ما این شور ملی را درک می‌کنیم و تقریبا همه جا این اتفاق می‌افتد. خبرنگاران عزیز وظیفه خود را انجام می‌دهند... درست هم هست، اما جلوی عشق مردم را نمی‌شود گرفت. من هم دلم می‌خواست عکس می‌گرفتم، اما نشد. شما دوست ندارید با جام جهانی عکس داشته باشید؟ در بین ۸۰ میلیون ایرانی کسی هست که دلش نخواهد با جام جهانی عکس بگیرد؟ باز هم تأکید می‌کنم که بله و موافقم که کاش همان لحظات آخر مراسم هم منظم می‌شد، اما نباید فقط بدی‌ها را دید... ما به وقتش منظم هم بوده ایم... و کاش عادت نکنیم فقط تلخی‌ها و بدی‌ها را سوژه کنیم. آیا همین که در این برنامه ده‌ها پیرمرد موی سفیدکرده از فوتبال ایران مورد تجلیل قرار گرفتند؛ خوشحال کننده نبود؟ مراسم حدود سه ساعت بود؛ خیلی هم منظم و باشکوه... ۱۰ دقیقه آخرش وقتی کنداکتور اصلی تمام شد؛ کمی هم از نظم اصلی افتاده شد. این اتفاق در وسط مراسم نبود؛ در پایان مراسم بود... این شور ملی و احساس به ورزش، فوتبال و جام جهانی را به بی نظمی و بی فرهنگی تشبیه نکنیم؛ این معجزه فوتبال بود».

این بیانیه دومین فرار رو به جلوی جواد خیابانی بعد از آبروریزی در مراسم برج میلاد بود. مگر می‌شود اصولا زمان بندی و اعلام کرد برای یک مراسم ۹۰ دقیقه ای، ۸۰ دقیقه همه چیز خوب پیش برود و بعد در عرض ۱۰ دقیقه کل مراسم به هم بریزد و از آن به عنوان یک موفقیت نام برد؟ اصولا جواد خیابانی که مدعی است مطالعات بسیاری در حوزه‌های مختلف دارد، با چه تفکر و تفسیری به این نتیجه رسیده که ۱۰ دقیقه آشوب چیزی نیست و باید دو ساعت و ۵۰ دقیقه را دید و چشم بر روی فاجعه اصلی بست؟ آیا جواد خیابانی موافق است از یک فوتبال ۹۰ دقیقه ای که از دقیقه ۸۰ به بعد، تماشاگران هرج ومرج کرده، بازی را تعطیل کنند به طوری که داور توپ را برداشته و زمین مسابقه را ترک کرده، به عنوان یک موفقیت حرف بزند و بگوید، چون ۸۰ دقیقه همه چیز خوب پیش رفته، پس ۱۰ دقیقه پایانی را باید نادیده گرفت؟ مشخص نیست چه منطقی پشت این بیانیه است و چطور او از «اصلا خاک عالم بر سر من» به «معجزه و عشق مردم به فوتبال» در یک بی نظمی و آبروریزی رسیده است.

۲۵۸ ۲۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1669462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  84 3
  یه نکته داره شخصیت آقای خیابانی اونم سواد سطحی و کم عمق ایشونه، عادت کرده صغری کبری خوب بچینه و با مغالطه نتیجه عجیب بگیره ازشون. بله همه دوست دارن با کاپ جام جهانی عکس بگیرن، اما این دوست داشتن باعث ایجاد حق هم میشه که حق داشته باشن بیان بالا و عکس بگیرن؟
  • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
   1 1
   شما از پیشکسوت نام میبرید مگر اینها چه فرهنگی دارند و انتظار ازچه دارید بازیکنی در کسوت مربی به خبرنگار فحاشی میکنه و کلمات زشت به زبان میاورد و امثال اون کم نیستند در فوتبال کشور به دلیل اینکه در فوتبال تا اندازه ایی موفق بده و شهرت به هم زده حالا با کمک صدا و سیما و.... به خودش اجازه میدهد همه جا حضور داشته باشد و در رابطه با همه چی اظهار فضل بکند دریغ از سواد و اطلاعات که از آن تهی میباشد
  • جای ممدبوقی خالی IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
   5 0
   در مراسم رونمایی جام جهانی در برج میلاد تقریبا تمام دست اندرکاران جدید و قدیم فوتبال ایران به همراه جمعی از افراد ناشناس !!!! حاضر بودند و عکس یادگاری گرفتند ... فقط جای مرحوم ممد بوقی خالی بود که اون مرحوم هم که خیلی وقته عمرش و داده به شما ...
 • h IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  66 4
  این چه دور برداشته . والا من تورو میبینم افسردگی میگیرم بقیه رو نمیدونم
 • مرتضی IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  17 73
  با سلا به خبر آنلاین تحلیلگر که من اخیرا اون رو جایگزین تابناک کرده ام. باری با همه سوتی های آقا جواد، در این قصه، نظر من البته به آقای خیابانی نزدیکتره. این که در مراسم رسمی، بی نظمی هیچ زمانی ارزش نداره جای شکی نیست ولی خوش ندارم به خاطر اون شور و شوق، از واژه آبروریزی نام ببرید. ضمنا بیانه ایشان جالب و مفید بود. این که از " اصلا خاک‌عالم بر سر من" رسیدن به " معجزه و عشق مردم به فوتبال" بسیار تحلیل ساده ای داره: تفاوت آنلاین و آفلاین بودن! و البته پیچیدگی رفتار انسانی. ارادتمندم.
  • IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
   8 3
   شمو نظر ندی سنگین تره
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  60 3
  ولی هر افتصاحی باعث نمیوشد گنارش بگذارند یک ادم کاربلد جایش بیاورند
 • سارا IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  77 1
  بله من دلم نمیخواهد با کاپ جام جهانی فوتبال عکس داشته باشم آقای خیابانی!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • مجتبی IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  74 5
  مشکل از افراد دیگری هست که ایشون رو بزرگ کردند..ایشون حتی توان یک مصاحبه به زبان انگلیسی نداشتند اما بعنوان مترجم کتاب در برنامه کتاب باز دعوت میشن..ایشون در تمام گزارش ها روی مخ بینند قدم میزنه ولی برای اکثر بازی های مهم از ایشون استفاده میشه و امثال فردوسی پور و مزدک میرزایی رو فراری میدهند.
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  26 5
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  65 7
  خیابانی هرکجا بوده گند زده😏
 • آمیرزا IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  69 3
  کم نیستند از آقایونی که حرف زدن بلد نیستند و از اون مهم تر حرف نزدن هم بلد نیستند.....
 • افسانه رفیعی IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  22 78
  از نظر من این اتفاقا بزرگ و جبران ناپذیری نیست ، شمااینقدر بزرگش نکنید. طوری هم صحبت نکنید که جواد خیابانی عمری درحال خطا در اجرا بوده، اون اتفاق نابخشودنی نیست، این لحن و ادبیات شما درمورد یکی از محترم ترین مجریان فوتبال رفتاری نابخشودنیه.
  • IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
   13 1
   جواد خودتی؟
 • سینا IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  65 5
  خیابانی فقط داره این آبروریزی رو توجیه می‌کنه ... و و حرفش اصلا پذیرفته نیست....به زور میخواد بگه هیچ اتفاقی نیفتاده....
 • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  6 9
  درود بر خیابانی با غیرت
 • IR ۰۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  7 1
  اقا ما همینیم، سخت نگیرید!
 • تقی IR ۰۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  6 3
  بی سواد هست از جملات شلم شولواش تو مصاحبه‌اش معلوم است
 • شریف از خوزستان IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  2 4
  کسی که میفهمه توضیح دادن لازم نداره کسی که نمیفهمه هم شبانه روز بهش توضیح بده فایده نداره وقتی بزرگان تحصیل کرده ها وخارج گشته هامون اینطورن چه انتظاری از بقیه افراد جامعه می تونیم داشته باشیم والا من اصن علاقه به عکس گرفتن ندارم حالا هر جایی ودر هر شرایطی بعدش وقتی یه انسان درک داره وقتی یه تعدادی ازشون رفتن برا عکس گرفتن بقیه منتظر...بعدش اینا هم میرفتن عکس می گرفتن بلاخره هرکسی بخاد منکر این آبرو ریزی بشه داره خیال پردازی میکنه یه کشور ۸۵میلیونی ۴۰۰نفر ازشون جمع شدن می خواستن یه مراسم بگیرن این چه رفتاری بود