۱ نفر
۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۰
واکنش بایدن به نخست‌وزیری تراس

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با لیز تراس، به او رسیدن به پست نخست‌وزیری انگلیس را تبریک گفت و دو طرف برای تقویت روابطشان در حالی که مقابل روسیه ایستاده‌اند، تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه در پیامی توییتری نوشت: «مشتاق تعمیق روابط ویژه میان کشورهایمان و همکاری بسیار نزدیک در خصوص چالش‌های جهانی از جمله حمایت ادامه‌دار برای اوکراین که از خود مقابل تخاصم روسیه دفاع می‌کند، هستم.»

این دو مقام ممکن است در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر سپتامبر با یکدیگر دیدار کنند. تراس روز دوشنبه در رقابت رهبری حزب محافظه‌کار حاکم انگلیس پیروز شد و روز سه‌شنبه جانشین بوریس جانسون به عنوان نخست‌وزیر شد. این در حالیست که انگلیس با سخت‌ترین چالش‌های دهه‌های اخیر مواجه است.

دفتر نخست‌وزیر انگلیس هم در بیانیه‌ای گفت که بایدن و تراس درخصوص تعمیق همکاری در ناتو و توافق امنیتی آمریکا-استرالیا-انگلیس که سال گذشته برای مقابله با چین راه‌اندازی شد، به بحث و گفت‌وگو پرداختند. در این بیانیه آمده است که تراس «مشتاق همکاری نزدیک با رئیس‌جمهور بایدن به عنوان رهبران دموکراسی‌های آزاد برای مقابله با چالش‌های مشترک به ویژه مشکلات اقتصادی بزرگ است که با جنگ پوتین به راه افتاده است.»

در بیانیه کاخ سفید آمده است که این دو رهبر درباره ادامه همکاری نزدیک در خصوص اوکراین، رسیدگی به چالش‌های ناشی از چین، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و «ایمن کردن منابع انرژی پایدار و مقرون‌به‌صرفه» گفت‌وگو کردند.

یک مقام آمریکایی هم گفت که کاخ سفید ادامه سیاست جانسون در دولت لیز تراس را انتظار دارد و بایدن و تراس به احتمال زیاد در مقابله با حمله روسیه علیه اوکراین و مقابله با افزایش نفوذ چین در هند – اقیانوسیه همسو باشند. بایدن با جانسون خوب کنار می‌آمد اما ممکن است تنش‌هایی با لیز تراس بر سر ایرلند شمالی داشته باشد.

همچنین در بیانیه کاخ سفید آمده است که بایدن و تراس "تعهد مشترک خودشان را برای حفاظت از دستاوردهای توافقنامه بلفاست/جمعه نیک و اهمیت دستیابی به توافق مذاکره‌شده با اتحادیه اروپا در مورد پروتکل ایرلند شمالی مورد بحث و بررسی قرار دادند." در بیانیه طرف انگلیسی هم آمده است که بایدن و لیز تراس "روی اهمیت حفاظت از توافق بلفاست (جمعه نیک) اتفاق نظر داشتند."

311311

کد خبر 1671027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =