درحالی به اواخر مردادماه نزدیک می شویم که طی یکسال و5 ماه گذشته صنعت نفت پرحادثه ترین روزهای خود را خود پشت سر گذاشته است.

آذرجزایری:حوادثی که اگرچه زیان های مالی بسیاری را برای این صنعت به همراه داشته است اما از دست دادن بیش از 30 تن از کارکنان این صنعت و مصدوم شدن بیش از 100تن از این کارکنان بیشترین افسوس رابه همراه داشت.

براساس اظهارات مسوولان نفتی و کارشناسان انرژی دلیل اصلی این حوادث را باید در بها ندادن به قوانین HSE جستجو کرد. در این بین با گذری بر علت این آتش سوزی ها رعایت نکردن موارد ایمنی و بها ندادن به قانون HSE در این صنعت بالاخص در میان بخش خصوصی فعال در این صنعت کاملا مشهود است.

این در حالی است که براساس اصل 44 قانون اساسی خصوصی سازی در کشور به شدت سرعت گرفته است به طوریکه در شرایط فعلی اکثر مجتمع های پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شده و بزودی نیز قرار است این شرکت تنها در نقش مدیریتی عمل کند و تمام پتروشیمی ها در قالب هلدینگ به بخش خصوصی واگذار شود.این تصمیم ها در شرایطی گرفته شده که بخش خصوصی هیچگونه شناختی بر مسایل امنیتی ندارد و قوانین  HSE نیز به طور جدی در مجتمع هایی که به تازگی در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است لحاظ نمی شود.

اگرچه در این میان باید به حوادث تروریستی نیز که تقریبا از اواخر سال گذشته آغاز شده نیز اشاره کرد.حوادثی که ماه های گذشته به اوج خود رسیده تا جاییکه مدیرکل ایمنی، بهداشت و محیط زیست وزارت نفت اردشیری اظهار داشت: در خصوص مشکلات ناشی از شخص ثالث جلسات مختلفی توسط سازمان حراست وزارت نفت برگزار شده و سازمان حراست به کمک وزارت اطلاعات، وزارت کشور و دیگر نمادهای مسئول برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند.
براساس اظهارات محمدحسین اردشیری ،ما دو نامه به امضای وزیر وقت نفت در این باره برای شورای عالی امنیت ملی و وزارت کشور فرستادیم و درخواست کردیم تدابیری در این خصوص اندیشیده شود.

شعله حوادث از روزهای اولیه سال گذشته روشن شد

شاید به نوعی بتوان نهم فروردین ماه سال گذشته و نشت گاز در تاسیسات نفتی جزیره لاوان را شروعی برای این حوادث دانست.

در این حادثه بعلت نشت گاز so2 در واحد آمین کارخانه خشکی لاوان، شرکت نفت فلات قاره دو تن از بهترین کارکنان خود را از دست داد.

بررسی حوادث نفتی شش ماهه اول سال 89

سال 1389 برای صنعت نفت با حادثه شروع شد و تقریبا نیمه اول سال گذشته نیزدر هر ماه شاهد یک حادثه و جان باختن کارکنان این صنعت بوده ایم.بررسی این حوادث نشان می دهد در شش ماهه ابتدایی سال گذشته 8 حادثه در صنعت نفت به وقوع پیوسته که این حادثه ها باعث جان باختن 18 تن از کارکنان نفتی و زخمی شدن بیش از 30 نفر از این کارکنان شده است.

براساس این گزارش، نمونه این ادعا را می توان در آتش سوزی دو مجتمع پتروشیمی پردیس یک و خارگ جستجو کرد.چرا که هر دو این مجتمع ها به دلیل نشت گاز در یکی از واحدهای خود دچار حریق شده اند و اگرچه این حادثه ها در کمتر از سه ساعت مهار شده اند اما باعث جان باختن 9 تن از کارکنان نفتی کشور و سوختگی بیش از 50 درصد بیش از سه تن از کارکنان این مجتمع ها شده است.

براساس اظهارات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی این دو مجتمع هر دو خصوصی بوده اند و عفلت در موارد ایمنی باعث این آتش سوزی ها بوده است.

حدود 6:30 صبح هشتم خردادماه سال گذشته نیز چاه شماره 24 نفت شهر به آتش کشیده شد و متاسفانه باز هم این حادثه باعث جان باختن 4تن از کارکنان فعال در این منطقه و زخمی شدن 12 تن از این کارکنان شد.

این کارکنان که اغلب کارکنان شرکت حفاری شمال محسوب می شدند در تلاش بودند تا علت حادثه را کشف کنند و از آتش گرفتن چاه جلوگیری کنند که متاسفانه با آتش گرفتن نابهنگام این میدان جان خود را از دست دادند.

شرکت حفاری شمال در حال حاضر متعلق به شرکت ملی نفت است اگرچه 48 درصد سهام آن تاکنون به بخش خصوصی واگذار شده است.البته علت حادثه چیزی به غیر از لحاظ نکردن موارد ایمنی اعلام شد و آن هم آشنایی نداشتن با لایه های زمین به دلیل نبود مشابه آن اعلام شد.

18 شهریورماه نیز یک جایگاه بنزین در اراک آتش می گیرد که علت آن بی احتیاطی یک راننده اعلام شد.اما با این حال فردی که در تلاش بوده تا آتش را مهار کند زخمی می شود و این حادثه نیز یک مجروح به جای می گذارد.

البته گفته می شود علت این آتش سوزی آتش گرفتن ظرفی بوده که راننده ماشین در تلاش بوده آن را پر از بنزین کند که یکباره این ظرف آتش می گیرد و راننده خودرو به دلیل نجات خود و خودرویش این ظرف رابه سمت یکی از پمپ های بنزین جایگاه پرتاب می کند و همین امر باعث این حادثه ناگوار می شود.

علت این حادثه بی دقتی راننده خودرو اعلام می شود در حالیکه بارها از سوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی به جایگاه ها تاکید شده کارکنان این جایکاه ها باید از پر کردن ظرف از بنزین توسط رانندگان جلوگیری کنند.

هنوز چند ساعتی از اعلام خبر آتش سوزی یک جایگاه و مجروح شدن یک نفر نمی گذرد که خبر آتش سوزی ناشی از شکستگی خط لوله گاز پالایشگاه شهید هاشمی نژاد اعلام می شود که متاسفانه این حادثه هم به دلیل بی دقتی و رعایت نکردن موارد ایمنی توسط پیمانکار شرکت مهندسی و توسعه گاز اتفاق افتاده و در نهایت باعث جان باختن 5 نفر از کارکنان این شرکت پیمانکاری و زخمی شدن 16 تن می شود.

البته براساس جزییات منتشر شده از این حادثه کارکنان شرکت ملی گاز آسیب ندیده اند و تنها کارکنان شرکت پیمانکاری جهاد نصر کرمان دچار این حادثه می شوند.

اما حوادث شش ماهه دوم سال گذشته

نیمه دوم سال گذشته نیز با ده حادثه همراه بوده است .براساس این گزارش با آتش سوزی در پالایشگاه اصفهان و مصدوم شدن 16 تن از کارکنان آن، حوادث نفتی درشش ماهه دوم سال کلید خورد.

صبح روز شنبه(20 مهر) واحدهای تقطیر در جو و خلاء و گاز مایع شماره یک پالایشگاه اصفهان، در حین اجرای عملیات تعمیرات اساسی این واحد دچار حریق شد.

واحد تقطیر شماره یک پالایشگاه اصفهان از روز 14 مهرماه در شرایط تعمیرات اساسی قرار گرفته و پیش‌‏بینی شده بود تعمیرات اساسی این واحد به مدت 28 روز ادامه یابد که در سومین روز دچار حریق شد.

یک منبع آگاه در این ارتباط گفت: این انفجار به دلیل انباشته شدن حجمی از بنزین در یکی از تجهیزات در حال تعویض رخ داد که این بنزین انباشته به دلیل گرمای حاصل از ابزارهای جداکننده و جوش دچار حریق شد.

پس از این حادثه مدیرعامل این پالایشگاه با بیان اینکه برای تعمیرات اساسی این شرکت ، مواد نفتی همه لوله ها ، ظروف و برج های واحد تقطیر شماره یک تخلیه و با آب شستشو داده شده بودند، علت این حادثه را اینگون تشریح مرد: کارگران فراموش کردند یک قسمت 15 متری با 400 لیتر مواد نفتی را با آب شستشو دهند و همین امر باعث آتش سوزی در این واحد شد.

12 آبان ماه یکی از مخازن طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک منفجرشد.خسارت این انفجار 500 میلیون تومان اعلام شد اما خوشبختانه این حادثه تلفات جانی به همراه نداشت.

آذر ساکتی پشت سر گذاشته شد اما در شرایطی که رسانه ها حوادث تلخ صنعت نفت را به نوعی به فراموشی می سپردند در 24 دی سال گذشته پتروشیمی خارک برای دومین بار در سالجاری بازهم حادثه ساز شد.در این حادثه مخزن 300 تنی حاوی پروپان در آتش سوخت و یکی از کارکنان این شرکت نیز بر اثر این حادثه دچار سوختگی شد.علت این حادثه نیز مشابه دیگر حوادث سال گذشته به نوعی بی احتیاطی و عدم رعایت ایمنی در کاراعلام شد.

15 بهمن ماه یک حادثه دردیگر در پتروشیمی بندرامام به وقوع پیوست که منجر به کشته شدن یکی از کارکنان این شرکت و مصدوم شدن 11 تن از آنان شد. این حادثه آتش‌سوزی در واحد NF 2 که در حال تعمیرات اساسی بوده رخ داده است. براساس گزارشات رسیده در آنزمان، ابعاد آتش‌سوزی گستره نبود اما به دلیل تجمع نیروی انسانی در هنگام بروز حادثه منجر به کشته شدن یک نفر و مصدومیت 11 نفر دیگر شد.

هنوز 15 روزی به پایان سال باقی است اما دو حادثه نفتی در ماه جاری رقم خورده است که البته براساس اظهارات برخی از مسوولان نفتی یکی از این حوادث در ماه های گذشته صورت گرفته اما خبر آن به تازگی منتشر شده است.با این حال خبرها حاکی از آن است که کشتی جرثقیل اچ ال 5000 به عنوان بزرگترین جرثقیل دریایی صنعت نفت ایران به دلیل شکسته شدن بوم برای مدت طولانی زمین گیر شد.البته اگرچه گفته می شود این اتفاق مربوط به سه چهارماه گذشته است اما به دلیل غرق شدن یک سکوی نفتی در خلیج فارس به دلیل نبود این جرثقیل این خبر نیز همزمان با این حادثه منتشرشد.

براساس این گزارش، جکت یکهزار و 900 تنی میدان مشترک نفتی هنگام به دلیل وجود اشکالاتی در طراحی ساخت این سازه دریایی پس از چند ساعت غوطه ور شدن در آبهای خلیج فارس در عمق 80 متری آب دریا غرق پیش از این مدیران شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده بودند با نصب این جکت در آبهای خلیج فارس و حفاری چاه های جدید ظرفیت تولید نفت از میدان مشترک هنگام تا سقف 30 هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

 هم اکنون ایران با حفاری 2 حلقه چاه و نصب یک جکت روزانه 16 هزار بشکه نفت خام از میدان هنگام برداشت می کند که با غرق شدن جکت دوم این میدان حفاری چاه های جدید با مشکلاتی مواجه شده است.

در این بین در طی این ماه ها خبر از نفت ریزی خط لوله شرکت نفت و گاز گچساران و آتش سوزی در مخارن نفت در قشم و بندرعباس نیز به گوش رسیده است که به دلیل نداشتن حادثه جانی اشاره چندانی در این گزارش به آنها نشده است.

 حوادث امسال با حمله تروریستی کلید خورد

حوادث امسال رنگ وبویی دیگر دارد.اگرچه طی 5 ماه گذشته 8 حادثه در نفت اتفاق افتاده است اما با این حال سه تا از این حوادث ناشی از حملات تروریستی بوده است.البته هیچ یک از این حوادث تلفات جانی به همراه نداشته است.

هنوز 5 ماه از سالجاری نگذشته است که باید اعلام کنیم که متاسفانه طی این مدت کوتاه با حوادث اتفاق افتاده در نفت که البته تمام آنها ناشی از مدیریت  ضعیف وعدم توجه به ایمنی بوده است 5 تن از کارکنان نفتی جان خود را از دست داده اند و بیش از 40 تن از کارکنان نفتی هم مصدوم شده اند که البته بیشتر این مصدومیت ها به سوختگی مربوط می شده است.سوختگی که از 11 درصد شروع شده و حتی در برخی از حوادث به بیش از 70 تا 80 درصد در برخی ازکارکنان هم رسیده است.

با اینحال شروع حوادث امسال با انفجار در 3 خط لوله اصلی گاز در جاده قم-دلیجان بود.هنوز هم مشخص نیست این حمله تروریستی از سوی چه گروهک و چه افرادی بود و یا حداقل رسانه ای نشده است .

هنوز 15روز از این حادثه نگذشته بود که در 4 خرداد امسال براثر نشت گاز از واحد ال.ان.جی پالایشگاه آبادان که البته در زمان افتتاح و با حضور رئیس جمهور اتفاق افتاد 36 نفر از کارکنان این پالایشگاه زخمی و یک تن دیگر کشته شد.

گفته می شود برخی از این افراد دچار سوختگی بین 12 تا 25 درصد شده بودند که البته برخی نیز تاکید می کنند میزان سوختگی این افراد بیش از رقم رسانه ای شده بوده است. در این بین اگرچه مسوولان شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی علت این حادثه را مشکل فنی و طبیعی دانستند که امکان دارد در هر پالایشگاهی بوقوع بپیوندد اما بهارستانی ها و کارشناسان در آنزمان علت حادثه را افتتاح زودهنگام این پالایشگاه به منظور روز آزادسازی خرمشهر اعلام کردند.

یک هفته پس از این اتفاق هنوز هم رسانه ها در تلاش بودند تا علت این حادثه را رمزگشایی کنند که از پتروشیمی بندرامام خبر رسید که دو نفر از کارکنان این مجتمع بر اثر گازگرفتگی در یکی از سیلوهای واحد پلی اتیلن سنگین این مجتمع جان خود را از دست داده اند.

هفتم تیر امسال رکورد حوادث نفتی زده می شود.دو حادثه در یک روز! به دلیل شکسته شدن بوم جرثقیل در پالایشگاه تهران دو تن از کارکنان این پالایشگاه مصدوم می شوند.این اتفاق یکی از نادرترین اتفاق های صنعت نفت کشور محسوب می شود.در عین حال در همین روز بر اثر نقص در یکی از کمپرسورهای پتروشیمی کرمانشاه آتش سوزی شدیدی رخ می دهد.

البته پالایشگاه تهران در 22 تیر نیز شاهد حادثه ای دیگر بود تا ماه تیر به یکی از پرحادثه ترین ماه های سال جدید تبدیل شود.حادثه ای که باز هم منجر به سوختگی 3 تن از کارکنان فعال در این پالایشگاه شد.

7 مرداد و 14 مرداد نیز دو حادثه تروریستی صنعت نفت را هدف قرارداد.انفجار خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه که البته تلفات جانی به همراه نداشت. و حادثه ای دیگر در 14 مرداد در یک خط لوله انتقال نفت مربوط به شرکت مناطق نفت خیز جنوب.

این خط لوله در نزدیکی شوش دانیال در استان خوزستان  دچار آتش سوزی شد.آتش سوزی که دیگر مسوولان را متقاعد کرد که هستند کسانی که انفجار خطوط لوله نفتی ایران را هدف قرارداده اند و همین مبنای حفاظت بیشتر از خطوط لوله سراسر کشور قرار گرفت.به هرحال آنچه در حال حاضر نگران کننده است روند افزایشی حوادث در صنعت نفت ایران است که باید هر چه زودتر فکری به حال آن کرد.

 

حوادث نفتی

/31221

کد خبر 167214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =