سردار تنگسیری : ناو شهید سلیمانی امکان حضور نیروی دریایی سپاه را در اقیانوس‌ها فراهم کرده

ایرنا نوشت: فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: با الحاق شناور شهید سلیمانی به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه امکان حضور قدرتمند این نیرو در آب‌های دور دست و اقیانوس‌ها فراهم شده است.

سردار دریادار علیرضا تنگسیری در گفت و گویی با تشریح فرآیند ساخته شدن شناور شهید سلیمانی با بدنه شناساگریز گفت: با ورود این ناو به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه نام شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی در تمام دریاها و اقیانوس‌ها طنین‌انداز می‌شود.

وی افزود: ما در چهار سال اخیر، ۹ مرحله الحاق تجهیزات رزمی عملیاتی در نیروی دریایی سپاه داشتیم که عمومأ از سازه های ساخت داخل و با تلاش عناصر جوان و دانشمندان مؤمن و انقلابی کشور و نیروی دریایی سپاه پاسداران طراحی و تولید شده است.

دریادار تنگسیری عنوان کرد: تلاش کرده‌ایم با حمایت هم‌افزا از شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از توان علمی دانشمندان مؤمن و انقلابی داخلی و ظرفیت بالای دانش بومی کشور بتوانیم بیش از این برای ارتقای توان رزم و نوسازی، بازسازی و ساخت تجهیزات و لوازم مورد نیاز هرگونه مأموریت محوله گام مؤثر برداریم.

وی اظهار کرد: شناور شهید سلیمانی یک نماد افتخارآمیز تولید ملی است که باید بیشتر به نحوه ساخت و روند تولید این سازه ملی پرداخته شود زیرا در شرایط سخت تحریم ناجوانمردانه مستکبران و ظالمان جهان، به فکر و دست فرزندان عصر «انقلاب اسلامی» ساخته شده است.

وی با بیان اینکه تمام نقشه‌ها، طراحی‌ها، سازه‌ها، لوازم و وسایل مورد استفاده در این ناو از ایده تا پدیده توسط دانشمندان جهادی انقلابی نیروی دریایی سپاه و شرکت‌های دانش بنیان، طراحی و ساخته شده و به نوعی این شناور نماد افتخار آمیزی از عملیاتی کردن و تحقق فرمان حکیمانه و عالمانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر «خنثی نمودن تحریم ها» است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه یادآور شد: سازه شناور شهید سلیمانی طی حدود سه سال با تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیری کارگران و مهندسان جوان و انقلابی که میانگین سن آنها کمتر ۳۵ سال است، ساخته شده و مطابق منظومه فکری و راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای اولویت‌گذاری بر اصل حمایت استفاده از دانش بومی، تولید داخلی و بها دادن به فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است.

دریادار تنگسیری افزود: حجم گسترده‌ای از قطعات و سازه‌های به‌کار رفته در نیروی دریایی سپاه با همکاری و تلاش هم افزای شرکت‌های دانش بنیان ساخته می‌شود.

حضور نیروی دریایی سپاه باعث حفظ امنیت دریانوردی شده است

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه حضور ما در خلیج‌فارس باعث ثبات پایدار و حفظ امنیت دریانوردی شده است، خاطرنشان کرد: به صراحت به کشورهای منطقه گفته‌ایم با توجه به امکانات و ظرفیتی که به توفیق الهی دست یافته‌ایم می‌توانیم با کمک و اراده همدیگر امنیت منطقه خلیج فارس را خودمان برقرار کنیم کما اینکه تاکنون انجام داده‌ایم.

دریادار تنگسیری تاکید کرد: هیچ کشور بیگانه‌ای نباید در این منطقه به بهانه برقراری امنیت، حضور داشته باشد چرا که حضور بیگانگان و متجاوزان به حقوق دریاها و زیست دریایی در هرجایی که بوده‌اند جز فتنه‌انگیزی، غارت سرمایه ملت‌ها و چپاول‌گری، کار دیگری نداشته‌اند.

وی گفت: با الحاق شناور شهید سلیمانی به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه امکان حضور قدرتمند نیروی دریایی سپاه در آب‌های دور دست و اقیانوس‌ها فراهم شده است، تعادل پایدار در امواج بلند، برد بلند دریانوردی، قابلیت حمل، نشست و برخاست بالگرد با سرعت بالا، وجود سامانه‌های جنگالی، فاوایی، پدافند هوایی و موشک اندازهای مختلف در کلاس‌های گوناگون از ویژگی‌های آن است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص ناو رزمی و موشک‌انداز شهید سلیمانی، اظهار داشت: این شناور با ۶۷ متر طول و ۱۸ متر عرض که بالگرد روی آن می‌نشیند و بالگردبر است. می‌تواند حامل موشک‌اندازها و اژدرهای متعدد در کلاس‌های مختلف عملیاتی باشد.

سردار تنگسیری : ناو شهید سلیمانی امکان حضور نیروی دریایی سپاه را در اقیانوس‌ها فراهم کرده

بیشتر بخوانید:

ناو رزمی موشک تمام ایرانی شهید سلیمانی توسط سازمان “تحقیقات و خودکفایی نیروی‌ دریایی سپاه” طراحی و ساخته شده است که چهاردهم شهریور ماه در مراسمی با حضور رییس ستاد کل نیروهای مسلح رونمایی شد.

در واقع این شناور بدون هیچگونه وابستگی خارجی، طراحی، ساخت، تجهیز و به آب‌اندازی شده است و در سطوح مختلف عملیاتی و اطلاعاتی عمل می‌کند و با توجه به مجهز بودن به سکوی بالگرد و پهپادهای سطوح مختلف عملیاتی می‌تواند مأموریت‌های متعدد همزمان اقدام کند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه عنوان کرد: وجه تسمیه این ناو به نام شهید والا مقام سردار عزیز سپاه اسلام، بعد از شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی عزیز، ما نیت کردیم نام «شهید سلیمانی» بر این شناور بگذاریم و هر جا مشکلی در حین ساخت آن پیش می‌آمد روح متعالی حاج قاسم آن مشکل را حل می‌کرد.

دریادار تنگسیری افزود: امروز با الحاق شناور شهید حاج قاسم سلیمانی به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه، نام این شهید والامقام در دریاها و اقیانوس‌ها طنین‌انداز می‌شود، آنها مجبورند هر وقت برای موردی که باشد، نام «شهید سلیمانی» را صدا بزنند و این ناو می‌تواند طبق قوانین بین‌المللی دریانوردی تا ۱۲ مایلی سواحل هر کشوری برود، دیگر «شهید سلیمانی» جهانی و اقیانوسی شده است و مظلومین عالم هر وقت که این شناور را مشاهده می‌کنند بعنوان یک مدافع قوی احساس امنیت و عزت می‌کنند.

۲۱۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1672197

برچسب‌ها