سینما رسالت جدی در عرصه آموزش دارد

امام جمعه قزوین گفت: سینما رسالت جدی در عرصه آموزش دارد، کسی که فیلم سینمایی نگاه می‌کند باید آن فیلم سینمایی به افکار او جهت داده و موجب افزایش سطح فرهنگی جامعه شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزین؛ آیت الله‌عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، اظهار کرد: حضرت علی (ع) که خیرخواه همه مؤمنین هستند و هر جمله ایشان برای ما که به آن حضرت عشق می‌ورزیم و کلام ایمانی ایشان را با گوش جان می‌شنویم، سرشار از خیرخواهی است، ایشان این جمله حکیمانه و تماشایی را فرمودند که دو ویژگی و اخلاق است که اگر کسی این‌ها را نداشته باشد، اعمالش پیش خدا قبول نمی‌شود، حتما عمل فرد باید این دو نشان را داشته باشد تا خدا عمل را از او قبول کند.

او افزود: یکی از آن نشانه‌ها این است که انسان باید تقوا داشته باشد تا عملش قبول شود، یعنی انسان باید عملش را بر اساس تقوا انجام دهد، برای انجام یک عمل انگیزه‌هایی از قبیل قوم، قبیله و یا انگیزه‌های دیگر نداشته باشد، بلکه بگوید من این عمل را به خاطر اینکه به تقوا نزدیک است انجام می‌دهم، برای مثال در این ایام بگوید من برای این به پیاده‌روی اربعین می‌روم که تعظیم شعائر الهی را به جا بیاورم، تقوا می‌گوید اگر هم نتوانستید برون‌مرزی در پیاده‌روی اربعین شرکت کنید در هر کجایی که هستید نشان دهید که عاشق اباعبدالله الحسین (ع) هستید و نسبت به آن حضرت بی‌تفاوت نیستید.

آیت‌الله عابدینی گفت: بنابراین هر کاری که انجام می‌دهیم باید بر اساس تقوا باشد، اگر جایی گواهی و شهادت می‌دهیم و به نفع یا به ضرر یک نفر حرف می‌زنیم، اگر تقوا در کارمان نباشد همه این‌ها تبدیل به وبالی می‌شود که نمی‌توانیم از عهده آن بربیاییم؛ خداوند در آیه۲۷ سوره مائده فرمود «إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ»، یعنی من فقط از اهل تقوا کارها را قبول می‌کنم.

امام جمعه قزوین یادآور شد: دومین علامتی که باید کارهای ما داشته باشند تا در پیشگاه خداوند پذیرفته شوند اخلاص است، نیاییم کارمان را با شریک قرار دادن دیگران انجام دهیم، برای مثال منافقین در آغاز کارهایشان می‌گفتند به نام خدا و به نام خلق قهرمان، این یک نوع دوگانه پرستی بود، یعنی در ظاهر هم خدا و هم خلق را می‌پرستیدند، در حالی که این‌ها در اصل برای خلق هیچ احترامی قائل نبودند چرا که اگر احترام قائل بودند چند هزار انسان بی‌گناه، مؤمن و متدین که به عدالت و خدمت به مردم معروف بودند را ترور نمی‌کردند، در رأس این افراد متدین و مؤمن نیز شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید باهنر و شخصیت‌های برجسته‌ای از قبیل شهید اشرفی اصفهانی، شهید دستغیب، آیت‌الله صدوقی و آیت‌الله مدنی قرار داشتند.

او تصریح کرد: منافقین خیلی‌ها را می‌کشتند و بعد می‌فهمیدند این کسی که کشته شده چه کسی است، به این معنا که ابتدا افراد را می‌کشتند و بعد ممکن بود بفهمند که او را اشتباهی گرفته‌اند، این افرادی که کشته می‌شدند متدین بودند، طرفدار دین بودند، پاسدار خون شهدا بودند، از امامشان اطاعات می‌کردند، آیا این‌ها جرم‌هایی است که مستحق کشته شدن است؟

آیت‌الله عابدینی افزود: بنابراین اگر اخلاص نباشد کار آدم به اینجا می‌کشد، اگر اخلاص نباشد کار آدم به ناجوانمردی کشیده می‌شود، اگر اخلاص نباشد کار آدم به ریا و دروغ آلوده می‌شود و زیبایی و خلوص کار را می گیرد، اگر اخلاص نباشد آدم ظالم می‌شود و از عدالت محروم می‌ماند و حتی با عدالت می‌جنگد، اگر اخلاص نباشد آدم کم کم حلال و حرام برایش فرقی نمی‌کند، راست و دروغ برایش تفاوتی نمی‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: در صورت عدم وجود اخلاص در کارها بلایی به سر انسان می‌آید که دیگر حرف نمی‌فهمد، یعنی دنیا عقل او را فاسد کرده و گوش دل او را از شنیدن حکمت کر می‌کند، بنابراین تقوا و اخلاص اساس کار هستند، هر کاری از یک آدم باتقوا و مخلص صادر شود قیمت و ارزش دارد و در قیامت دست صاحبش را می‌گیرد، رهبر فرزانه انقلاب سفارش کرده‌اند که پیروان اهل‌بیت (ع) باید پرچمدار همبستگی و هم‌افزایی باشند و هیچ‌جا دنبال نفاق و اختلاف نباشند.

او ادامه داد: اگر کسی بنای ناسازگاری داشت با محبت او را جذب کنیم، حتی اگر کسی مسیری غیر از مسیر دینی را در پیش گرفت را به وحدت، برادری، صداقت، قرآن، مسجد، همدلی و هم‌افزایی دعوت کنیم چرا که این مشی مورد تأکید رهبر فرزانه انقلاب قرار دارد.

آیت‌الله عابدینی با اشاره به سالروز شهادت آیت‌الله مدنی و آیت‌الله اشرفی اصفهانی، اظهار کرد: این روزها سالگرد ارتحال مرحوم آیت‌الله طالقانی آن عالم مبارز و مجاهد است و این‌ها اقتضا می‌کند که به همبستگی‌ها فکر کنیم و فرمایش حضرت آقا را در خصوص همبستگی یادآوری کنیم.

امام جمعه قزوین افزود: قرارگاهی که این همبستگی در آن شکل می‌گیرد و دل‌ها به‌هم نزدیک می‌شود، نماز جمعه است و در طول هفته نیز نمازهای جماعت مساجد مختلف نیز می‌تواند محلی برای وحدت و همدلی قرار گیرد و امیدواریم این ظرفیت‌های عظیم جدی‌تر گرفته شوند.

او با اشاره به روز ملی سینما گفت: سینما را که مطرح می‌کنیم به صورت کلی هنر، رادیو، تلویزیون و همه ظرفیت‌های رسانه‌ای و سینمایی را می‌توانیم با هم ببینیم، در خصوص این فضا امام خمینی (ره) فرمودند سینما یکی از مراکز آموزشی در دنیا محسوب می‌شوند و این آموزش برای همه طبقات است و دستگاهی است که باید هم ملت را آموزش بدهد.

آیت‌الله عابدینی اضافه کرد: سینما رسالت جدی در عرصه آموزش دارد، کسی که فیلم سینمایی نگاه می‌کند باید آن فیلم سینمایی به افکار او جهت داده و موجب افزایش سطح فرهنگی جامعه شود. باید احساسات و عواطفش را در مسیر عدالت، علم، دانش و در بیداری فکر و اندیشه قرار دهد.

امام جمعه قزوین افزود: مردم ما بسیار پای برنامه‌های تلویزیون می‌نشینند و باید برنامه‌های تلویزیونی برای مردم آورده داشته باشد و همواره شاهد رفع مشکلات اجتماعی و خانواده‌ها باشیم و در اعتلای فرهنگ دینی و تحکیم روابط خانواده، تربیت نسل جوان و همه این مسائل تأثیرگذار باشد.

او ادامه داد: خیلی وقت‌ها به بنده تأکید می‌کنند که راجع به حجاب بیشتر صحبت کنم، هم باید بگوییم و هم عملاً باید به میدان عفاف و حجاب و فراهم کردن زیرساخت‌ها برویم.

آیت‌الله عابدینی گفت: باید خدمت شما عرض کنم که از ناحیه مسئولان این موضوع جدی گرفته شده است، استاندار، مدیران کل، رئیس کل دادگستری، دادستان، سازمان تبلیغات، اداره ارشاد، بنیاد عفاف و حجاب و همه جدی پای کار هستند اما به فرموده رهبری دشمن به صورت تهاجمی وارد میدان شده است.

خطیب نماز جمعه قزوین افزود: ما نمی گوییم هر کسی حجاب خود را کامل نکرد، عامل دشمن است و خیلی وقت‌ها این‌ها فرزندان ما هستند و باید مراقب باشیم که مقابل خودمان قرارشان ندهیم اما گاهی هستند کسانی که به ساز اجانب حرکت می‌کنند و می‌خواهند که فضا را خراب کنند و باید مراقب برنامه‌های دشمن برای خراب‌کردن نمای ظاهری مردم در جامعه باشیم.

او ضمن اشاره به سالروز حمله به برج‌های دوقلوی آمریکا در یازده سپتامبر ادامه داد: این یک نقشه، حیله و مکری بود که با طراحی سردمداران صهیونیستی استکباری آمریکا انجام شد تا بهانه‌ای به دست بیاورند و بر کشورهای اسلامی بتازند، مقصدشان هم ایران اسلامی بود و کشورهایی از قبیل ایران، عراق، افغانستان و کشورهای مختلف را مورد هجمه قرار دادند، خداوند در آیه۵۴ سوره آل عمران فرموده است «و مَکَروا و مَکَرَالله وَاللهُ خیرُالماکِرین».

آیت‌الله عابدینی اظهار کرد: آمریکایی‌ها از آن زمان تاکنون نفعی از این حرکتشان نبرده‌اند و هر روز به اضمحلال و افولشان نزدیک شده‌اند، آن سیطره‌ای که داشتند از آن سیطره کاسته شده است، طبل تو خالی که بودند اکنون دیگر حتی همان طبل تو خالی هم نیستند، یعنی دیگر آن آوازه و اقتدار را هم ندارند و این مقاومت اسلامی که هر روز محکم‌تر پیش می‌رود نفس آمریکا و هم پیمانانش را خواهد برید و ان‌شاءالله اخراج آمریکایی ها و هم‌پیمانان‌شان از منطقه که فرمان رهبری است به زودی به صورت کامل محقق می‌شود و از آن موقعی که رهبری این حکم را فرمودند این‌ها خیلی عقب نشستند اما هنوز آن اتفاق کامل نیفتاده است که امیدواریم شاهد تحقق کامل آن معنا هم باشیم.

امام جمعه قزوین افزود: انگلستان با پادشاهی ملکه انگلستان و هم‌پیمانانش حامی قتل عام هزاران انسان بی‌گناه در کشورهای مختلف دنیا بودند و انسان‌های زیادی توسط این آدم و هم‌پیمانانش کشته، بی‌خانمان، مجروح و آواره شدند، همچنین گرسنگی برای آن‌ها به وجود آمد و یا بیماری‌های وحشتناک گریبان آن‌ها را گرفت.

او تاکید کرد: این‌هایی که اینقدر ادعای دموکراسی می‌کنند به محض اینکه ملکه انگلستان مرد پسر هفتاد و چند ساله‌اش را به عنوان پادشاه معرفی کردند، اصلا برای مردم انگلیس ارزش قائل نشدند که آیا این انگلیسی حق رای دارد یا نه، چون حکمی بود که باید می‌پذیرفتند و پسر جای مادرش پادشاه شد.

امام جمعه قزوین یادآورشد: این سرنوشت این‌هایی است که در عالم توحش زندگی می‌کنند، ما در برخی سال‌ها حتی بیشتر از یک انتخابات هم داشته‌ایم، آن وقت این‌ها برای ما ادعای دموکراسی می‌کنند، این‌ها را باید توجه داشته باشیم و ببینیم که دشمنان ما چقدر از نظر اصطلاحات و ادبیاتی که خودشان به نام دموکراسی به کار می‌برند عقب‌مانده هستند.

آیت‌الله عابدینی گفت: شهادت اویس قرنی، صحابه امیرالمومنین (ع) را داریم، آن کسی که به زیارت رسول گرامی اسلام رفت و در یک ملاقات تمام وجودش آکنده از محبت، ولایت و مهر حضرت رسول اکرم (ص) شد تا جانش را در رکاب امیرالمومنین فدا کرد، این شهادت را هم گرامی می داریم.

خطیب نماز جمعه قزوین در پایان اظهار کرد: برای عزیزان سفر کرده به اربعین امام حسین (ع) نیز از خدای متعال صحت و توفیق زیارت مقبول را درخواست می‌کنیم.

46

کد خبر 1672210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =