طرح ساماندهی تالاب های کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

ایرنا نوشت: معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت:طرح ساماندهی تالاب های برم الوان و مور زرد زیلایی در این استان آغاز شده است.

جمشید عبدی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس این طرح نصب تابلوی معرفی و خرید دوربین های چشمی برای حفاظت از این تالاب ها انجام می شود.

وی تاکید کرد: ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای خرید دوربین و ۳۰۰ میلیون ریال به منظور نصب تابلوهای معرفی تالاب های برم الوان و مور زرد زیلایی در کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافته است.

طرح ساماندهی تالاب های کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

عبدی پور با اشاره به اینکه برای هر تالاب یک دوربین خریداری می شود ابراز داشت: با نصب این تجهیزات امکان حفاظت این تالاب ها در برابر سودجویان تعرض به گونه های جانوری و گیاهی فراهم می شود.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: برم الوان و دریاچه مور زرد زیلایی این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مستندات مورد نیاز ثبت این تالاب ها در کنوانسیون رامسر پس از انجام مطالعات کارشناسی به سازمان محیط زیست کشور ارسال شده و قرار است درباره ثبت بین المللی آنان تصمیم گیری شود.

کنوانسیون رامسر یک معاهده بین المللی است که دوم فوریه سال ۱۹۷۱ میلادی در شهر رامسر به تصویب رسید، این کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی است که در ابتدا با حضور نمایندگان ۱۸ کشور شکل گرفت و اکنون ۱۷۱ کشور عضو آن هستند.

وی ابراز داشت: در صورت ثبت این مناطق در کنوانسیون رامسر امکان اختصاص اعتبار برای ایجاد زیرساخت ها و صیانت از این گنجینه های طبیعی در استان فراهم می شود.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: پیشگیری از آلودگی منابع آب تالاب ها، حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی و همچنین فراهم شدن زیرساخت های گردشگری به ویژه پرنده نگری از مزایای این اقدام است.

دریاچه برم الوان ۱۵ هکتار مساحت دارد و حداقل عمق آب این تالاب ۱۲ متر و حداکثر عمق آن ۳۰ متر است.

دریاچه برم الوان در ۴۰ کیلومتری شهر لیکک، مرکز شهرستان بهمئی، دهستان سرآسیاب یوسفی و ۸۰کیلومتری شمال غربی دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه قرار دارد.

دریاچهٔ مور زرد زیلایی نیز در ارتفاع ۲ هزار و۱۸۰ متر از سطح دریا، بیش از ۳۵ هکتار مساحت دارد و حداکثر و متوسط عمق آب این دریاچه به ترتیب ۱۴ و هشت متر است.

این دریاچه در جنوب لردگان، ‌نزدیک مرز استان خوزستان و در حدود ۱۸۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج واقع شده است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1673033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =