پسر انسیه ، پروفایل خود را غیرفعال و رزومه‌اش را مخفی کرد / همه حاشیه‌های خاندان خزعلی ؛ از سفرهای دانش بنیان تا تاسیس تلویزیون

آخرین خبر نوشت : این هفته نام خانواده خزعلی بیش از هر نام دیگری در دنیای سیاست ایران شنیده شد؛ ماجرا از این قرار بود که مشخص شد حمیدرضا زاده فرزند انسیه خزعلی که در کانادا به سر می‌برد، شرکت فروش فیلترشکن تاسیس کرده است!

کمتر کسی است که تحولات سیاسی ایران را پیگیری کند و خانواده «خزعلی‌»ها را نشناسد. آنها بارها و بارها خبرساز بودند. از همان زمانی که آیت الله خزعلی در شورای نگهبان بود تا همین روزها که دو دختر او، از مهمترین چهره‌های سیاسی جریان اصولگرا هستند. کبری و انسیه به لحاظ فکری شبیه هم هستند و هر دو هم مسئولیت‌هایشان در حوزه زنان و عفاف و خانواده است و به علت همین مسئولیت، اظهارنظرهای بیشتری از آنها نسبت به سایر اعضای خانواده در رسانه‌ها دیده می‌شود. در این میان در سال ۸۸ هم مهدی خزعلی سوژه رسانه‌ها شد تا کلکسیون خاندان خزعلی را تکمیل شود و به این ترتیب آنها هر از گاه در صدر اخبار جنجالی قرار بگیرند.

این بار ماجرا از یک توییت جنجالی شروع شد. مهدی عرفاتی دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت نوشت «اخیرا فرزند یک معاون وزیر برای ادامه تحصیل در یک کشور خارجی ویزا گرفته بود و قصد خروج داشت که به محض اطلاع رئیس جمهور، دستور صادر شد که اگر فرزند رفت، پدر هم برود! گذشت آن دوران که افتخار مقامات عالی دولت، اقامت فرزندانشان در خارج از کشور باشد. مسئولان مراقب گشت ارشاد باشند.

این توییت به شدت مورد استقبال جریان اصولگرا قرار گرفت و همه سایت‌ها و رسانه‌های این جریان، به شدت آن را بازنشر کردند. ظاهرا این توییت مرتبط با یکی محمدمهدی زاهدی وفا مطرح شده بود که خانواده‌اش در خارج کشور اقامت دارند گفته می‌شد شاید نتواند رای اعتماد نمایندگان را به دست بیاورد، اما ناگهان انسیه خزعلی در مقام پاسخ در آمد و مشخص شد نه تنها معاون وزیر، که معاون خود رئیس جمهور هم فرزندانش را راهی «خارج» کرده است.

انسیه خزعلی معاون زنان و چهره جنجالی دولت رئیسی در صفحه توییتر خود نوشت: »اما امروز برخی با ذوق‌زدگی از مهاجرت فرزند اینجانب گفتند؛ درحالی که سفر موقت کاری وی جهت توسعه و پشتیبانی مجموعه دانش‌بنیانی است که در ایران با تعداد زیادی از دانشجویان کامپیوتر فعال است. خوشبختانه این پروژه کاری رو به اتمام بوده و وی در ماه‌های آینده به کشور باز می‌گردد. ‏ اگرچه ایشان متاهل و مستقل است، ولی هرگز قصد مهاجرت ندارند. بی شک بسترسازی برای تقویت فعالیت‌های دانش بنیان جاری در کشور، برخاسته از تعلق به وطن و مسئولیت‌پذیری است.»

بعد از این خبر، کاربران به جستجوی سوابق حمید آقازاده انسیه خزعلی پرداختند و بعضی کاربران اینترنت ادعا کردند حمید رضازاده پسر انسیه خزعلی که در کانادا به سر می‌برد، در شرکت نرم‌افزاری بترنت «betternet» مشغول به کار است. جست‌وجوها نشان می‌داد شرکت betternet در حوزه وی‌پی‌ان و فیلترشکن فعالیت می‌کند.

حمید رضا زاده فرزند انسیه خزعلی

توضیح درباره اینکه حمید رضازاده در شرکت «بترنت» فعالیت دارد، در پرفایل خود او ذکر شده بود اما بعد از اینکه مشخص شد این شرکت در کار فروش فیلترشکن است، او پروفایل خود را غیرفعال و رزومه‌اش را مخفی کرد. تصویر بالا پروفایل فرزند خزعلی قبل و بعد از تغییر را نشان می‌دهد.

محمد جرجندی فعال فناوری نخستین کسی بود که این موضوع را افشا کرد. او در توئیتر خود درباره شغل آقازاده انسیه خزعلی نوشت: «درحالی سرکار خانم انسیه خزعلی ادعا کردند که پسرشان برای سفر کوتاه کاری به کانادا رفته است که پسر گل ایشان در کانادا شرکت تولید وی‌پی‌ان VPN زده است! همین کار را منِ جرجندی بکنم، می‌شوم جاسوس و... و مجرم امنیتی!»

عمده انتقادات از این منظر بود که در این خانواده مشکل‌زایی شده و خود آنها به عنوان حلال مشکلات فعالیت می‌کنند؛ به عبارت دیگر آنها به دنبال فیلترینگ در ایران هستند اما از آن سو فرزندشان در کانادا شرکت فروش فیلترشکن تاسیس کرده و در ایران آن را می‌فروشد!

هنوز توضیحی درباره شغل دانش‌بنیان فرزند انسیه خزعلی در کانادا ارائه نشده است، اما اگر فروش وی‌پی‌ان واقعیت داشته باشد، اتفاق عجیبی نیست چنانچه در دهه ۸۰ نیز که ماهواره در کشور ممنوع بود، یکی دیگر از خزعلی‌ها یک شبکه تلویزیونی در خارج از ایران راه‌اندازی کرده بود؛ شبکه‌ای که رضا رشیدپور مجری آن بود و بعد از مدتی فعالیت آن متوقف شد. مهدی خزعلی ادعا کرده بود که برادرش این شبکه را مدیریت می‌کند.

حمید رضازاده فرزند انسیه خزعلی کیست؟

حمید رضازاده متولد ۱۳۶۵ است و در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرده است. او در دهه نود یک شرکت در زمینه کامپیوتر به ثبت رساند که محل آن در پارک علم و فن آوری دانشگاه شهید بهشتی بود؛ این یعنی به محض آغاز فعالیت شرکت، به عنوان شرکت دانش‌بنیان مطرح شده است؛ اما اینکه این شرکت در بدو تاسیس چه اقدامی انجام داده که دانش‌بنیان شناخته شده، معلوم نیست؛ جالب آنکه در فاصله زمانی کوتاهی از طریق همین شرکت به عنوان نخبه و کارآفرین نمونه به برنامه پایش در صداوسیما برده می‌شود؛ برنامه‌ای که صفر تا صد آن با مدیریت ایدئولوژیک اصولگرایان ساخته می‌شود.

حمید رضازاده از این پس به عنوان نخبه آی‌تی شناخته می‌شود و مهمترین قراردادهای آی‌تی با شرکت او منعقد می‌شوئد؛ از جمله قرارداد سامانه «پیچک» بانک مرکزی که خود او بارها درباره آن صحبت کرده است. برخی نیز به استناد سخنان آذری جهرمی وزیر وقت ارتباطات در مجلس، معتقدند رضازاده یکی از فروشندگان وی‌پی‌ان در ایران است.

شهریور سال ۱۳۹۸ آذری جهرمی در صحن علنی مجلس گفته بود «اکنون شاهد تجارت چند صد میلیاردی در حوزه فروش فیلترشکن و وی‌پی‌ان هستیم و مشخص است پشت این قضیه چه کسانی هستند. چون کسی که وی‌پی‌ان می‌فروشد و حساب بانکی روشنی دارد و با گردش مالی چند صد میلیاردی در حال فعالیت است هیچ‌گاه با برخوردی مواجه نمی‌شود؟ من هم نمی‌دانم چرا برخورد نمی‌شود.»

فرزند انسیه خزعلی
حمیدرضا زاده در دوره شرکت آواتک

بیشتر بخوانید :

خانواده انسیه خزعلی به سبب ازدواج نیز نفوذ خود را حفظ کرده است. شوهر انسیه و پدر حمید، یعنی سید محمدرضا رضازاده در دولت اول احمدی نژاد استاندار استان فارس بود و از چهره‌های موثر جریان اصولگرا در شیراز به شمار می‌رود و در حال حاضر رئیس شورای راهبردی انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس است.

سفرهای دانش بنیان فرزندان کبری خزعلی!

روز شنبه بسیاری منتظر استعفای انسیه خزعلی بودند. اما سایت‌های حامی جریان اصولگرا، استعفای او را تکذیب کردند. با این حال اتفاق جدیدی افتاد و معلوم شد نه تنها آقازاده انسیه خزعلی به سفر دانش‌بنیان خارج از کشور! رفته، بلکه فرزندان کبری خزعلی دختر دیگر آیت الله خزعلی هم خارج از ایران زندگی می‌کنند. این موضوع را مهدی خزعلی برادر آنها افشا کرد. مهدی خزعلی گفته بود: «نه تنها پسر کبری خانم؛ حتی خواهرزاده دیگرم، یعنی دختر ایشان نیز سال‌هاست که در آمریکا زندگی می‌کند. پسر انیسه خانم هم که در کانادا صاحب شرکتی است که در زمینه وی‌پی‌ان فعالیت می‌کند، می‌دانید که ثبت شرکت در کانادا هزینه‌ای بیش از صد میلیارد ریال دارد.»

آنگونه که دایی خانواده گفته، سفرهای دانش‌بنیان تنها منحصر به حمیدرضا نیست و سایر اعضای خاندان خزعلی همچون احسان نوحی بزنجانی نیز دستی بر آتش دارند و در آمریکا زندگی می‌کنند.

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1673760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =