کدام سر دردها را باید جدی گرفت؟/ انواع سر دردها را بشناسید

متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره علت سردرد گفت: سردرد یکی از شایع‌ترین علت‌های مراجعه به مراکز درمانی است، استرس، کم خوابی، گرسنگی، بیماری‌های مغز و اعصاب، بیماری‌های داخلی مانند فشارخون، دیابت و کم خونی می‌توانند از جمله دلایل سردرد محسوب شوند.

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا معتمد با حضور در شبکه سلامت سیما بیان کرد: هر نوع التهاب و فشاری که در ساختمان‌های نواحی سر و گردن وجود داشته باشد، می‌تواند باعث سردرد شود، برای مثال دردهای ناحیه گوش و حلق و بینی باعث سردرد می‌شوند، امروزه با روش‌های تشخیصی پیشرفته‌ای که وجود دارد، تعداد موارد ناشناخته سردرد، بسیار اندک است.

دکتر معتمد گفت: شایعترین سردردها، سردردهای اولیه هستند، سردردهای میگرنی و استرسی جزو این دسته از سردرد ها هستند. سردردهای میگرنی شایع‌ترین نوع سردرد هاست و سردردهای تنشی، با شیوع کمتر، در رتبه دوم شیوع سردرد های اولیه قرار دارند. استرس و تنش در سردردهای میگرنی موثر هستند، با اینکه سردردهای میگرنی و تنشی دو نوع سر درد شایع هستند اما متاسفانه در بعضی افراد هر دو نوع سردرد میگرنی و تنشی وجود دارد، در این موارد حتما درمان هر دو نوع بیماری باید انجام گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که تفاوت سردرد میگرنی و سردرد تنشی چیست، گفت: تفاوت های این دو نوع سر درد معمولاً در علائم آنهاست، سردردهای میگرنی غالبا ضربان دار و یکطرفه هستند و با علائمی مانند تهوع، استفراغ و همچنین با حالت گریز از نور و بوی تند همراهند و فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال می کنند، اما سردرد های تنشی غالباً با استرس و عصبانیت ایجاد می‌شوند، حالت فشارنده و منگنه‌ای دارند و اغلب فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال نمی‌کنند.


وی گفت: در بعضی از انواع میگرن، قبل از بروز سردرد، بیمار علائمی مانند خواب رفتگی صورت، دیدن تصاویری در میدان بینایی، حالت انحنای تصاویر و یا حتی درجاتی از اشکال در میدان بینایی را احساس می‌کنند، در بیماری میگرن، به این علائم اورا می گویند،بیماران میگرنی همراه با علائم اورا، این شانس را دارند که به محض بروز این علائم، از داروهایی که مانع از پیشرفت سردرد می شود استفاده کنند.


دکتر معتمد در پاسخ به این سوال، که چه سردردهای باید جدی گرفته شوند، گفت: سردردهایی که با کاهش سطح هوشیاری، تشنج، تب و عدم تعادل همراه هستند، نیاز به بررسی دارند در افرادی که به دنبال فعالیت های سنگین دچار سردرد شدید می شوند، باید مشکوک به پارگی آنوریسم شویم، سردرد شدید و ناگهانی که کمتر از یک دقیقه به اوج می رسد معمولاً با پاره شدن آنوریسم مغزی همراه است و باید سریعاً تحت بررسی قرار گیرد.


هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مصرف مسکن ها زمانی توصیه می شود که علت سردرد مشخص شده باشد، در غیر این صورت، مصرف مسکن می تواند تابلوی بالینی سر درد را تغییر دهد و تشخیص سر درد را با مشکل روبرو کند. اگر بیمار تا ۴ نوبت سردرد در ماه داشته باشد،بهترین روش درمان توقف سردرد است، مصرف ضعیف ترین مسکن در زمان مناسب (به محض شروع سر درد) بسیار موثرتر از شروع دیر وقت قویترین مسکن هاست، اما اگر تعداد سردردها از چهار نوبت در ماه بیشتر باشد، بیمار باید با مصرف داروهای پیشگیری کننده همراه با رعایت سبک زندگی سالم، به کاهش تعداد و زمان سردردها کمک کند.

وی گفت از بهترین راه های کاهش سردرد، می توان به سبک زندگی سالم، خواب خوب و مناسب، غذای با کیفیت و سالم و پرهیز از عادات ناسالم (الکل و سیگار) اشاره کرد.

۲۳۳۲۳۳

کد خبر 1674699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =