روایت شاهد عینی از فروپاشی درونی وزارتی کلیدی

جواد مرشدی : بیش از سه ماه از استعفای وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی می گذرد، در این مدت وزارتخانه با سرپرستی محمد هادی زاهدی وفا اداره شد و حالا بناست ۲۹ شهریور نامه معرفی وی به عنوان گزینه پیشنهادی این وزارتخانه به مجلس شورای اسلامی اعلام شود. وی ۲۹ و ۳۰ شهریور در کمیسیون‌های پانزده گانه مجلس حاضر می‌شود و کارنامه علمی و

مدیریتی و برنامه‌های خود را برای تحول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح و به سوالات و ابهامات نمایندگان پاسخ خواهد داد. اما باید دید با توجه به دستور اکید رئیس جمهوری در باره مسئولانی که فرزندانشان در خارج از کشور زندگی می کنند، نمایندگان مجلس بدون توجه به تحصیل فرزندان زاهدی وفا در خارج از کشور به وی رای اعتماد خواهند داد؟ خبر آنلاین در گفت وگو با محمود رضا حسنوند مشاور عبدالملکی و نماینده دوره هفتم مجلس به بررسی عملکرد وزیر مستعفی و سرپرست فعلی این وزارتخانه پرداخته است.

شما مشاور آقای عبدالملکی بودید؟

من دوره آقای عبدالملکی مشاور ایشان بودم ولی آنچه ایشان به آن اعتنا نمی کرد، مشاوران بودند. به همین دلیل به آقای عبدالملکی گفتم من دنبال سمت نیستم، پست من ستاره دار است، ولی دنبال حفظ حرمت هستم، اجازه ندهید حرمت ها را شکسته شود.

ارزیابی شما از دوره وزارت آقای عبدالملکی چیست؟

جوانی ، یکی از نقاط قوت ایشان بود. ایشان نیروی جوانی را باید در جهت مثبت مصرف می کردند که متاسفانه این طور نشد. آقای عبدالملکی اگر خودش تجربه وزرات را نداشت، حداقل باید از نیروهای درون وزارت استفاده می کرد، چون آن نیروها سابقه، و تجربه داشتند؛ کسانی در وزارتخانه حضور داشتند که دو دوره تجربه استانداری تهران را داشتند، قائم مقام وزیر بودند و یا نیروهای مشاور وزارت تعاون بودند، که متاسفانه رفتند و خانه نشین شدند. ایشان از آن نیروها استفاده نکرد. در عین حال نیروهایی آورده بود که درعین سلامت نفس ولی تجربه نداشتند و ناتوان بودند. فقط رزومه پر کردند وجاهای دیگر پست گرفتند. من چندین ساله مشاور هستم. مشاور یعنی چشم بینا و مغز متفکر وزیر. ولی از نیروهای باتجربه کمکی نگرفتند ، در نتیجه آقای عبدالملکی باعث شد درون سازمان از هم بپاشد.

ایشان چه لطماتی به وزارتخانه وارد کردند؟

نیرویی که ۳۰ سال زحمت کشیده و معاون مدیر کل شده، و الان باید مدیرکل و سپس بازنشسته شود، نیرویی ناکارآمد را به جای او می گذارند. طبیعی است روال همه امور باید به هم بریزد. آقای عبدالملکی با هزار و ۳۰۰ نفر مصاحبه کردند وگفتند، اینها مدیران آینده ما هستند. یعنی بخش عظیمی از تجربه و مغز سازمان را در آینده می خواستند کنار بگذارند که در عین حال زنگ خطری هم برای مدیران فعلی هم بود. باید تا کسب تجربه توسط نیروهای جدید، از آن ها استفاده می کردیم و از این طریق نیروهای جوان را پرورش می دادیم. ولی متاسفانه به جای به کارگیری از نظام استاد/ شاگردی، که یکی ار فن های داخل دستگاه ها است، کلاس تبدیل به حاکمیت شاگرد بر استاد شد. یعنی مشاور جوان آمده، به جای یک مدیر با سایقه ۳۰ سال کار کرده، قرار گرفته و مدیرکل باتجربه باید به جوان ناکارآمد درس پس می داد. این یکی از نقاط ضعف و لطماتی بود که آقای عبدالملکی به وزارتخانه وارد کرد. همچنین مصاحبه هایی که ایشان مثل افزایش ۵۷ درصدی حقوق انجام دادند، آیا دولت و مجلس می توانست بار مالی آن را تامین کند؟ آیا در بودجه چنین افزایشی آمده بود؟ یکباره ۵۷ درصد بر حقوق کارگر اضافه شد و اکر این را پرداخت نمی کردیم کارگر کف خیابان می آمد.

برای پرداخت هم دولت کسری بودجه داشت و با اعلام این عدد، وضعیت به ضرر کارگران شد. در حال حاضر کارخانجات ما نیروهای شان را دارند تعدیل می کنند. کارمندها هم می گویند مگر ما نیز در این تورم زندگی نمی کنیم، چرا برای کارگران ۵۷ درصد و برای ما ۱۰ درصد اضافه می شود. من سه بار آقای عبدالملکی را ملاقات کردم، و به ایشان هشدار دادم، گفتم شما سراغ ما نمی آیید، ولی طبق وظیفه این جا می آیم و می گویم، اگر این روند را ادامه دهید ۶ ماه دیگر شما نیستید.

روایت شاهد عینی از فروپاشی درونی وزارتی کلیدی

بیشتر بخوانید:

الان سه ماه است که وزارتخانه با سرپرست اداره می شود، عملکرد سه ماهه آقای زاهدی وفا را چگونه می بینید؟

آقای زاهدی وفا از نظر رضایت شغلی کارکنان، در این سه ماه بهتر کار کرده و کارمندان و کارکنان وزارتخانه نسبت به آقای عبدالملکی از ایشان رضایت بیشتری دارند. اما بیرون وزارتخانه، مسائل زیادی از جمله بهزیستی و شستا و ... وجود دارد که همه این ها را باید روی هم ریخت تا بگوییم معدل سرپرست، این عدد شده است. البته در سه ماه قادر نیستیم عملکرد را ارزیابی کنیم و من هم آمار و ارقام دقیقی ندارم. سال گذشته بر اساس نظرسنجی مرکز شهید رجایی، وزراتخانه ما یکی از وزارتخانه ها ی تراز اول بود و الان جایگاه ما به زیر ده رسیده است. نمی دانم ایشان به عنوان وزیر چگونه می گفت با یک میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد، ولی حداقل آقای زاهدی وفا این حرف ها را نمی زند.

در این مدت تعامل آقای زاهدی وفا با نمایندگان مجلس چگونه بوده است؟

این را باید از مجلسی ها بپرسید

شانس رای اعتماد ایشان را چقدر می دانید؟

من نماینده مجلس بودم و می دانم یک سری از نمایندگان به برنامه ها رای می دهند ، ایشان هم می رود و دفاع می کند. یک سری نمایندگان هم ملی فکر نمی کنند و برای حوزه انتخابیه خود یک سری وعده وعید ها می خواهند، از این رو بر اساس آن رای می دهند و فقط به منافع منطقه ای خود می اندیشند. البته این جا لابی گری هم نفش مهمی را ایفا می کند.

بحث تحصیل و دو تابعیتی بودن فرزندان آقای زاهدی وفا تا چه حد در رای نمایندگان تاثیر گذار خواهد بود؟

صد در صد تاثیر دارد و آن ها که مخالف ایشان هستند از این موضوع استفاده می کنند. یک سری از نمایندگان دنبال همین مسائل هستند.

یک وزیر کارآمد، برای سکانداری این وزارتخانه مهم باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد؟

باید وزیری باشد که جای سه وزیر را پر کند، اینجا وزارتخانه ای است که ۳۵ درصد جامعه هدف کشور را در بر می گیرد. از آن موقعی که فرد به دنیا می آید تا وقتی که فوت می کند، با این وزارتخانه کار دارند. این وزراتخانه پیشانی شعارهای آقای رئیسی است زیرا بحث اشتغال، رفاه، خط فقر، تعاون و ...دراین وزارتخانه رقم می خورد. همه این ها یعنی کسی که می خواهد وزیر این وزارتخانه شود، باید توان سه تا وزیر را داشته باشد. نمی شود یک شبه، یکی مثل آقای عبدالملکی که کار اجرایی هم نکرده، به وزارت گمارده شود، و از مشاوران هم استفاده نکند و عاقبت به چنین سرنوشتی دچار نشود. کسی که در وزارت تعاون قرار می گیرد، هم باید اقتصادی باشد تا در شرکت های شستا و تامین اجتماعی بتواند کار کند، هم باید آسیب های اجتماعی را بشناسد، تا بتواند دربحث بهزیستی کار کند و هم باید بتواند تعاونی ها را فعال کند.

تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ، نیروی محرکه دولت است و وزیر بعدی حتی اگر سیاسی باشد، نباید سیاسی کاری کند؛ مدیرانی را در بخش های مختلف به کار بگمارد که واقعا اجرایی باشند و بتوانند کار کنند. اگر بناست وزیر سیاسی باشد و وزارتخانه هم سیاسی شود ، بهتر است آن را در وزارت کشور ادغام کنیم.

۲۱۲۱۲

کد خبر 1675790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 14
 • نظرات غیرقابل انتشار: 15
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  73 1
  اگر مسئولان نظام کارآمد بودند کشور به این روز فلاکت بار می افتاد
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  56 2
  سوال اصلی این است چطور ایشان تایید صلاحیت و معرفی شدند برای وزارت؟ واقعا چطور؟ شغل یک میلیون تومانی؟ ساخت لامبورگینی؟ و ...
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  30 12
  آفرین به انجام و نشر چنین مصاحبه های افشاگرایانه ایی
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  36 2
  مغزها فراری ، هزینه خسارات را هم مردم میدهند. چه اشکالی داره
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  49 1
  عبدالملکی یعنی کوه ادعاهای تخیلی.
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  16 1
  در کشور بخاطر عدم تثبت قوانین و اجرای صحیح آن ، پست وزارت و پست سیاست و وکلات مردم در مجلس و دولت پستی نیست که به یک جوان از نظر تجربه به شخص ۴۰ یا حتی ۵۰ ساله داد ، در کشورهای خارجی اگر این اتفاق می افتد بدلیل انست که مجلس تثبیت شده اجرای قوانین مشخص شده ومانند اطاق شیشه تمام مسیرهای اجرایی درتمام حوزه ها تعریف شده است
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  27 0
  ازروزاول ناتوانی ایشان مشخص بود.
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  20 0
  ۴۰ سال وزیر با تجربه در این وزارتخانه کار کرده از طرفی هم همین افرادی که میگید با تجربه چکار کردن
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  26 2
  نقاط ضعفی که ایشون برای عبدالمالکی ذکر کرد متاسفانه در خیلی از مدیران و مسئولان کشور وجود داره و چیز تازه ای نیست.
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  19 0
  متاسفانه جریانی توهمی کشوررابه بی راهه سوق داده است.
 • احمد IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  20 0
  کجای کاری در همه وزارت خانه ها نیروهای با تجربه را گذاشتن کنار
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
  3 0
  بهترین گزینه برای وزارت کار چیست؟
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  19 0
  مگر این مدیر کل های باتجربه سی سال کارکرده چه گلی به سر مملکت زدند؟!
 • حمید IR ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  1 0
  بسیارعالی
 • IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  8 0
  شما که میخواستی بایک میلیون اشتغال زایی کنی
 • محسن IR ۰۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  6 0
  حرف حسابی
 • IR ۰۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  3 0
  نیروی های جوان و انقلابی برای خدمت وزیر نمی‌شوند! اگر چنین بود همان روش استاد و شاگردی حاکم بود
 • محمد IR ۰۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  6 0
  شیوه دهک بندی عبدالملکی ظلم وجفا بربخش عمده ای از جامعه شد که هیچ پنجره ای برای توضیح وشرح مصیبت نیست مردم باالاجبار وناراضی در دهک غیر واقعی وظالمانه قرار گرفتند
 • حسین IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  7 0
  ایشون میگه "کارکنان وزارتخانه نسبت به آقای عبدالملکی از ایشان (زاهدی وفا) رضایت بیشتری دارند" من کاری به عملکرد عبدالملکی ندارم ولی برادر من باید بیای بگی عملکردش و رضایت مردم و تاثیرش در معیشت مردم دراین مدت چطور بوده نه رضایت کارکنان، کارمندان وزارت خانه حقوق میگیرن یه سری کار اداری انجام میدن رضایت داشتن نداشتنش به من و شما چه
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  7 0
  با وجودی که عبدالملکی برکنار شده ولی افرادی که از طرف او منصوب شده اند هنوز مشغول به کار هستند
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  6 6
  دمت گرم عبدالمکی
 • محمدرضا IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  5 0
  سلام امیدوارم هرکسی که صندلی وزارت رو گرفت بدنبال رفع مشکل ورفاه آسایش مردم باشد
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  5 0
  آخه ۶ماه از سال گذشته هنوز هم حقوق بازنشستگان کشوری ولشگری همینطور مانده
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  4 1
  مدیر کارآمد هنوز نمیدونه افزایش حقوق کارگری از جیب دولت نیست که به فکر تامین بودجه باشه.
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  1 0
  سلام و احترام عالی گفتید ولی خیلی کم گفتید.
 • علی اصغر IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  3 0
  از اردیبهشت ماه تا کنون هر چه اعتراز کردیم کسی به داد ما نرسیده۔۔۔۔۔۔۔درود بیکران بر شما .من بازنشسته حداقل بگیر هستم.سهام عدالت نداریم.سفرخارج نرفتیم یک پراید ۸۹ داریم که اسنپ کار میکنیم ملکی به ناممان نیست حسابهای بانکیم هم میتوانید چک و بررسی کنید وسایل مصرفیمان هم ماهیانه از جانبو به صورت اقساطی میگیریم.
 • ناشناس IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  6 1
  البته بهتر است بگوییم با فشار جامعه کارگری و بازنشستگان تامین اجتماعی ایشان برکنار شد
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  1 11
  عبدالملکی به دولت رئیسی تحمیل شد
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  5 1
  چرا اقای حسنوند حالا بعداز چندماه این مطالب را بیان کرده؟!عبدالملکی متاسفانه آدم عاقلی نبود
 • IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  5 12
  اتفاقآ بهترین وزیر بود از نگاه مردم میگید نه رفراندومی بزاریدببینم مردم قبولش داشتن یانه