ایسنا نوشت:

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا، از دستگیری 4هزار و 500 عضو شرکت‌های هرمی در 10 ماهه گذشته در تهران خبرداد و افزود: در این مدت 481 دفتر هرمی نیز پلمپ شده است.

سرهنگ مهرداد امیدی درباره عملکرد این معاونت در مبارزه با شرکت‌های هرمی گفت: از ابتدای مهرماه سال گذشته، ماموریت مقابله با شرکت‌های هرمی به پلیس آگاهی ناجا واگذار و در طول این 10 ماه، رسیدگی به این پرونده‌ها آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه در این مدت، 5 هزار و 300 نفر به پلیس طرح شکایت کردند، تصریح کرد: در 3 عملیات بزرگ در تهران، 4 هزار و 500 نفر دستگیر که برای 2 هزار و 500 تن از آنان قرار قانونی صادر شده است.

امیدی از پلمپ 481 دفتر که تحت عنوان شرکت‌های هرمی فعالیت می‌کردند، خبرداد و افزود: عناصر اصلی این شرکت‌ها با پرداخت اجاره بهای بالا به مالکان، منجر می‌شدند تا مالکان نیز بدون توجه به نوع فعالیت، منازل و دفاترشان را در اختیار این‌گونه افراد قرار دهند به همین منظور مراجع قضایی نیز برخورد با این گونه مالکان را آغاز کردند.

به گفته معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا، حدود 97 درصد از دفاتری که از سوی مقامات قضایی پلمپ شدند در تهران قرار داشتند، بنابراین می‌توان گفت که بیشتر فعالیت شرکت‌های هرمی در تهران متمرکز بود.

امیدی یادآور شد: کار تحقیقاتی که پلیس آگاهی بر روی دستگیرشدگان انجام داد حاکی از آن است که 57 درصد از آنان مجرد و 43 درصدشان نیز متاهل هستند، همچنین 42 درصد آنان تحصیلات زیردیپلم، 36 درصد دیپلم، 12 درصد کارشناسی، 9 درصد فوق دیپلم و مابقی بی‌سواد بودند.

وی درباره شغل دستگیرشدگان نیز اظهارداشت: شغل 32 درصد متهمان آزاد، 18 درصد دانشجو، 6 درصد راننده، 5 درصد محصل، 4 درصد کارگر، 3 درصد بازنشسته سازمان‌های مختلف و 32 درصد از آنان نیز بی‌کار بودند.

امیدی در خصوص میانگین سنی متهمان شرکت‌های هرمی نیز گفت: براساس تحقیقات انجام شده حدود 7 درصد زیر 20 سال، 62 درصد بین 20 تا 30 سال، 19 درصد بین 30 تا 40 سال، 8 درصد بین 40 تا 50 سال و 2 درصد نیز بالای 50 سال، سن دارند.

وی با اعلام اینکه، 77 درصد از دستگیرشدگان در این حوزه، مرد و 23 درصد آنان نیز زن هستند، افزود: این نشان دهنده آن است که زنان نیز متاسفانه در این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.

امیدی با اعلام اینکه در 10 ماهه گذشته، پلیس آگاهی ناجا موفق به کنترل و مبارزه با فعالان شرکت‌های هرمی شده است، تصریح کرد: قطعا شیوه‌های جذب در شرکت‌های هرمی تغییر پیدا می‌کند بنابراین از مردم می‌خواهیم که فریب پیشنهاد برخی از افراد که یک شبه وعده پولدارشدن را می‌دهند را نخورند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا، همچنین به کسانی که دفاتر یا منازلشان را دراختیار فعالان شرکت‌های هرمی قرار می دهند، هشدار دارد: مجازات این‌گونه افراد کمتر از فعالان نخواهد بود ضمن اینکه، منازل آنان تا رسیدگی کامل به پرونده که به دلیل شکات زیادی که این‌گونه پرونده‌ها دارد مدت زیادی طول خواهد کشید، پلمپ خواهد شد.

4747

کد خبر 167608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =