معافیت‏ مالیات حقوق بگیران افزایش میابد البته پس از برخورد با فرار مالیاتی!

تسنیم نوشت:رئیس کل سازمان امور مالیاتی، گفت: با استمرار برخورد قاطع با فرارهای مالیاتی و ریشه‌کنی این پدیده، عملا زمینه افزایش معافیت مالیات بر حقوق‌بگیران میسر می‌شود.

داود منظور، با بیان اینکه افزایش درآمدهای مالیاتی عمدتا با تکیه بر کوشش مالیاتی و تداوم مبارزه با فرار مالیاتی محقق خواهد شد، گفت: نباید به پرداخت کنندگان منظم مالیات در اقتصاد از جمله بخش حقوق بگیران و مشاغل و اقشار ضعیف‏تر، فشار مالیاتی وارد شود.

وی با تاکید بر ضرورت اشراف کامل سازمان مالیاتی بر کلیه فعالیت‏‌های اقتصادی، گفت: بدیهی است اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی بر فعالیت‏‌های اقتصادی از مرحله تولید تا مرحله مصرف‌کننده نهایی است که می‌تواند مانعی در برابر مودی برای کتمان درآمد و اقدام به فرار مالیاتی بوجود بیاورد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: افرادی که با روش ها و ترفندهایی مانند کارت به کارت کردن، دریافت سکه و دلار و ... در تلاش برای کتمان درآمد و نپرداختن مالیات هستند، در حقیقت حقوق عامه را نادیده می‌گیرند. چرا باید صاحبان برخی مشاغل از پرداختن مالیات ممانعت کنند و کارمندان و حقوق بگیران با درآمد ثابت بصورت منظم مالیات بپردازند. باید عدالت مالیاتی برقرار شود.

منظور در ادامه به تصویب دستورالعمل اجرایی تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری در شورای پول و اعتبار و اعلام آن توسط بانک مرکزی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: بر اساس این دستورالعمل، حساب‏‌هایی که توسط فعال اقتصادی به عنوان حساب تجاری اعلام می‌شود، مبنای محاسبه مالیات قرار می‌گیرد چرا که تراکنش‏‌ها و هرگونه واریزی به این حساب‌ها به عنوان درآمد و فروش مؤدی تلقی می‌شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

منظور افزود: تمام فعالان اقتصادی باید حساب‌های تجاری و شخصی خود را تعیین تکلیف کنند و اگر فردی از حساب شخصی برای کار تجاری استفاده کند، شناسایی شده و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که این امر نیز به نوبه خود در راستای شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و عدم کتمان درآمد و اقدام به فرار مالیاتی، نقش بسزایی خواهد داشت.

وی تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان براساس ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را یکی از محورهای مهم عملیاتی برای هوشمندسازی نظام مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی برشمرد و گفت: با تکیه بر اطلاعات این پایگاه و همچنین بررسی صورت معاملات فصلی اشخاص، قادر به سنجش فعالیت اقتصادی مودیان خواهیم بود.

 معافیت‏ مالیات حقوق بگیران افزایش میابد البته پس از برخورد با فرار مالیاتی!

منظور با بیان اینکه در وصول مالیات، بخش رسمی اقتصاد که شناسایی شده، نباید تحت فشار باشد، افزود: سازمان امور مالیاتی در دوره جدید، توجه خود را بر روی بخش‏‌های خاکستری اقتصاد که شناسایی نشده‌اند، متمرکز کرده و به دنبال کاهش فشار از مودیان شناسایی شده و افزایش و اعمال فشار بر مودیان شناسایی نشده است.

وی با بیان اینکه تکریم و حمایت از مودیان خوش‌حساب و مودیانی که به موقع به تکالیف قانونی خود عمل می‌کنند، یک اصل و ضرورت است، گفت: با برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده، اجازه سوء‌استفاده به کسانی که به اشکال مختلف درصدد فرار مالیاتی یا اجتناب از پرداخت مالیات هستند را نمی‌دهیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با تاکید بر ضرورت مبارزه جدی با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید برای برقراری عدالت مالیاتی گفت: با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان که کمک شایان توجهی به هوشمند شدن فرآیندها و تشخیص عادلانه و واقعی درآمد اشخاص می‌کند، فرار مالیاتی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته جهت تحولات بنیادین در زیرساخت های فناوری اطلاعات و ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مودیان مالیاتی، گفت: با افزایش اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی طی دوره اخیر، چند باند و شبکه بزرگ فساد و فرار مالیاتی نیز کشف شده و برخی از آن‏‏ها، اطلاع رسانی شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: فرار مالیاتی عموما به ۳ شکل اساسی یعنی عدم ثبت‌نام به عنوان مؤدی مالیاتی، کتمان درآمد و ثبت هزینه‌های غیرواقعی صورت می‌گیرد و با توجه به گسترده بودن فرار مالیاتی در کشور، عزم جدی و اراده قاطع سازمان امور مالیاتی و همکاری و تعامل دستگاه‏‌های نظارتی از جمله قوه قضائیه و پلیس امنیت اقتصادی برای برخورد با جرایم اقتصادی و فساد اداری یک ضرورت است.

بیشتر بخوانید:

۲۲۰ 46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1676099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =