الوطن: ترکیه به دنبال عادی‌سازی اقتصادی با سوریه است

فارس نوشت: یک روزنامه سوری گزارش داد که ترکیه هدف عادی‌سازی روابط با سوریه را در حوزه اقتصادی دنبال می‌کند.

روزنامه «الوطن» سوری به نقل از منابع نزدیک به دولت ترکیه گزارش داد که این کشور در تلاش است تا سوریه را تشویق کند تا درهای خود را از طریق «عادی‌سازی اقتصادی» به روی ترکیه باز کند.

براساس گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، روزنامه الوطن در این باره افزود که بر اساس آنچه از منابع نزدیک به دولت آنکارا گزارش شده «عادی‌سازی اقتصادی که رژیم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دنبال آن خواهد بود، ممکن است یکی از مهم‌ترین رویکردهای رژیم اردوغان در قبال پرونده سوریه باشد. این راهنمای اساسی و ضروری برای چرخش ترکیه به سمت رهبری سوریه در آینده نزدیک خواهد بود».

این روزنامه ادامه داد: «عادی‌سازی اقتصادی وسوسه‌های زیادی را برمی‌انگیزد و کمک می‌کند تا مسیرهای مذاکرات امنیتی بین سوریه و ترکیه و قطار عادی‌سازی کامل روابطشان شتاب و انگیزه بیشتری بگیرد؛ این باعث خواهد شد تا نتایج خوشحال‌کننده به مسائل سیاسی انتقال یابد».

روزنامه الوطن در گزارشش افزود: «رژیم ترکیه در میدان درگیری‌های نظامی به دنبال ابتکاری برای ادغام و انسجام مجدد مزدوران خود است که سه گروه موسوم به ارتش ملی را در مناطق تحت اشغال نظامیان آنکارا تشکیل می‌دهند».

در ادامه گزارش الوطن آمده است که ترکیه قصد دارد تا این هدف را از طریق تشکیل یک شورای نظامی واحد و یک اداره اقتصادی یک‌پارچه با هدف مدیریت منابع اقتصادی خود در گذرگاه‌های مرزی با دولت سوریه [که مهم‌ترین مقاصد جمع‌آوری منابع مالی و جریان‌های پول نقدی را تشکیل می‌دهند] پیگیری کند؛ آنکارا امیدوار است که دمشق بدین وسیله نسبت به برقراری روابط اقتصادی با کشور ترکیه ترغیب شود و هر دو طرف براساس منافع اقتصادی وارد معاملات مستقیم شوند.

این در حالی است که روزهای گذشته «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه تصریح کرده بود که کشورش اکنون در حال مذاکره با ترکیه در خصوص عادی‌سازی روابط میان دمشق و آنکارا نیست و هیچ تماسی در سطح وزرای خارجه دو کشور ترکیه و سوریه انجام نشده است.

در مقابل، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اما به ابراز امیدواری‌ها به دیدار مستقیم بین سران دمشق و انکارا ادامه می‌دهد. او اخیراً برای دیدار با «بشار الاسد» رئیس‌جمهور سوریه در حاشیه اجلاس سران شانگهای در صورت حضور وی در این نشست، اعلام آمادگی کرده بود.

310310

کد خبر 1677512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =