بررسی گزارش شور دوم کمیسیون قضائی و حقوقی درباره لایحه حمایت از خانواده پس از ماه ها انتظار در دستور کار این هفته جلسات علنی مجلس قرار گرفت.

زهرا تالانی: لایحه حمایت از خانواده که از جنجالی ترین لوایح در مجالس هفتم و هشتم است تاکنون چندین بار در مجلس اصلاح شد و مخالفان و موافقان زیادی در قوه مقننه داشت. قرار است این هفته تغییرات این لایحه بررسی شود. در همین باره معصومه رضایی دبیرکل جامعه اسلامی زنان معتقد است که باید اجازه ازدواج موقت به مردان مجرد داده شود و مردان پایبند خانواده خود باشند. همچنین او می گوید دادن حق طلاق کافی نیست و زنان باید از حقوق قانونی هم برخوردار شوند.

گفتگوی رضایی با خبرآنلاین را بخوانید؛

این هفته قرار است که مجلس لایحه حمایت از خانواده را بررسی کند. همانطور که می دانید این لایحه جنجالی تغییراتی یافته است. یکی از این تغییرات مربوط به ماده 23 بود که بر اساس شروط 9 گانه اجازه ازدواج مجدد را به مرد می داد.با این حال باز هم به گوش می رسد که با تغییرات جزیی این ماده باز می گردد. شما تصور می کنید این امکان وجود داشته باشد؟

ماده 23 این لایحه که مربوط به ازدواج مجدد مردان بود، بیشترین کشمکش را در صحن علنی مجلس به دنبال داشت امادر نهایت مرداد سال 90 از کلیت لایحه حذف شد. متاسفانه خانم افتخاری نماینده زن مجلس احتمال بازگشت آن را داده است. به نظر من بازگشت این ماده سبب می شود که خانم ها احساس کنند در مجلس کسی از حقوق آنها دفاع نمی کند. در حالی که در اسلام بر جایگاه رفیع زنان در جامعه تاکید شده است و چنین قوانینی جایگاه معنوی همسری و مادری زنان را متزلزل می کند. چند سال قبل، پژوهشی بر روی جمعی از دختران خیابانی که به اخلاق پایبندی نبودند، در یکی از دانشگاه‌های کشور انجام شد که بر اساس نتایج آن، عوامل مالی و فقر اقتصادی تنها دلیل پایبند نبودن این دختران به اخلاق نبوده است، بلکه ۶۰ درصد آن‌ها اظهار کردند که پایبندی مادران خود به نظام خانواده نتیجه‌ای جز سوء استفاده پدرانشان نداشته و معتقد بودند پاکدامنی و همچون مادران خود نجیب زیستن، بی‌فایده است.تصویب ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده،‌ زمینه این گونه بی‌اعتمادی را تشدید می‌کند و در این صورت، دختران و زنان خود را نسبت به پایبند نبودن به چارچوب‌های خانواده محق می‌دانند.

از طرف دیگر اعلام شده به زنان این اجازه داده می شود که درصورت ازدواج مجدد مردان حق طلاق داشته باشند. آیا این موضوع اشکال شرعی ندارد؟

خیر. اگر حکمی از طرف مجلس تصویب شود لازم الاجرا است. مدتها بود که ما تلاش می کردیم این موضوع در قانون گنجانده شود. البته تنها حق طلاق کافی نیست و باید مهریه، حق حظانت و تمام حقوق قانونی زن داده شود تا زنان در این شرایط امکان معاش داشته باشند.

اما موضوع دیگر عدم ثبت ازدواج موقت است. اگر این قانون تصویب نشود باز هم همان مشکلات قبلی برای زنان و کودکان این نوع ازدواج به وجود می آید؟

ازدواج موقت موضوع ساده ای نیست که به همین راحتی بتوان به آن پاسخ داد. اگر این موضوع قانونی شود قبح قضیه از بین می رود و مشکلات جدیدی پیش می آید. وقتی در اسلام برای از شیر گرفتن کودک نیاز به مشورت و رضایت همسر است ،چطور در ارتباط با موضوع مهمی چون ازدواج مجدد نیاز به رضایت زن نیست. البته هر نوع قانون گذاری بهتر از شرایط بی‌قانونی است، شدن ازدواج موقت باید قانونی شود تا باید راه‌های سوء استفاده از قانون بسته شود. همه احکام اسلام متعالی است، آن چه باعث تزلزل در بنیان خانواده می‌شود، سوء استفاده از این احکام است. قید شرط «رضایت همسر برای ازدواج موقت»، بهترین راه جلوگیری از سوء استفاده احتمالی مردان متاهل از قانونمند شدن ازدواج موقت است. بنابراین باید تمام جوانب این موضوع دیده شود و تکلیف کودکان این ازدواج به طور قانونی مشخص شود. همچنین به نظر من باید عنوان شود که مردن متاهل حق ازدواج موقت یا دوم را نداشته باشند و فقط برای مردان مجرد مجاز باشد. 

بنابراین شما معتقدید با قانونی کردن ازدواج موقت این امکان به مردان مجرد داده شود؟

بله. مردان متاهل باید متعهد به کانون خانواده باشند و مگر با دلایل خاص به سراغ این ازدواج یروند. در کل این ازدواج باید قانونمند شود.

47232

کد خبر 167814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • روح الله IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3 5
  اظهارات اين خانم دقيقا" خلاف شرع است.
 • بدون نام IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3 6
  اين خانم فمينيست نيست احيانا" ؟ ميخوايد اصلا شروط و وظايف توي دفترچه عقد رو برعكس كنيم ؟ خيالتون راحت ميشه و به حقوق خودتون ميرسيد ؟ الان با ابزار مهريه خانمها مردها رو بيچاره كردن ! حقوق زنها زماني پايمال ميشد كه مهريه ها پايين بود نه الان كه 1 سال بعد عقد مهرشون رو اجرا ميزارن
 • بدون نام IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 5
  خانم محترم شما خودت اجازه مي دهي پسر مجردت يا همسرشما ازدواج موقت داشته باشند كه اين نسخه را براي بقيه مي پيچي؟ شما لطف كن از حق ما خانمها دفاع نكن چون اقايان به اندازه كافي خودشون را در تمام زمينه هامحق مي دانند!!!!
 • محمد IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3 2
  با سلام.اقا روح اله اين اظهارات خلاف شرع نيست.ايجاد تونلي براي برون رفت از مشكلات جووناست.مثل هر طرحي نقاط مثبت و منفي داره.من با كليت اين طرح موافقم.اما مشكل همه ما سر جزئياتشه.بايد در كنار ازدواج موقت برنامه اي داشته باشيم كه جوونا به ازدواج دائم گرايش پيدا كنن.وگر نه بايد منتظر افزايش طلاق باشيم.
 • صادق IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 5
  حرفهای این خانم اشتباه است ایشان میخواهد با هوش ، استعداد و خرد والایی که در خود سراغ دارد احکام اسلام را تغییر داده و مسیری جدید و خلاقانه پیش روی اسلام قرار دهد!
 • بدون نام IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 4
  اینجاست که شرع مقدس مغلوب دیدگاه احساسی برخی از بانوان خواهد شد.و باید کفت که " یا ایهاالذین آمنوا آمنوا".
 • وجدان شما IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  5 0
  امروز صبح دادگاه خانواده بودم خیلی جالب بود زنها از صبح زود صف می بندند تا اقساط مهریه شونو بگیرند .یک خانمی بود از 4 نفر مختلف مهریه می گرفت سکه طرح قدیم خریدم 500 تومان از خود دادگاه عجب کاسبی شده طلاق بگیر یه کار دائم با حقوق یک فوق لیسانس تا آخر عمر بدون کسر مالیات و ... بگیر بده ؟
 • مهران IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 1
  اولش فرمودن: "رضایت همسر برای ازدواج موقت" دو سه خط بعد گفتن: "به نظر من باید عنوان شود که مردن متاهل حق ازدواج موقت یا دوم را نداشته باشند و فقط برای مردان مجرد مجاز باشد" یعنی من شیفته استدلالات اینطوریم! خانم نماینده قانون حداقل ها رو تعیین میکنه و اون چیزیکه جلوی ازدواج مجدد رو میگیره اخلاقه نه قانون. برای تعیین این حداقل ها بایستی همه اقشار جامعه رو در نظر گرفت و نبایستی طوری جلو رفت که زمینه ساز انواع گناه و فساد بیش از پیش در جامعه شود.
 • مهران IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  2 1
  اولش فرمودن: "رضایت همسر برای ازدواج موقت" دو سه خط بعد گفتن: "به نظر من باید عنوان شود که مردن متاهل حق ازدواج موقت یا دوم را نداشته باشند و فقط برای مردان مجرد مجاز باشد" یعنی من شیفته استدلالات اینطوریم! خانم نماینده قانون حداقل ها رو تعیین میکنه و اون چیزیکه جلوی ازدواج مجدد رو میگیره اخلاقه نه قانون. برای تعیین این حداقل ها بایستی همه اقشار جامعه رو در نظر گرفت و نبایستی طوری جلو رفت که زمینه ساز انواع گناه و فساد بیش از پیش در جامعه شود.
 • بدون نام IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3 1
  امروز صبح دادگاه خانواده بودم خیلی جالب بود زنها از صبح زود صف می بندند تا اقساط مهریه شونو بگیرند .یک خانمی بود از 4 نفر مختلف مهریه می گرفت سکه طرح قدیم خریدم 500 تومان از خود دادگاه عجب کاسبی شده طلاق بگیر یه کار دائم با حقوق یک فوق لیسانس تا آخر عمر بدون کسر مالیات و ... بگیر. بده ؟تازه ماهی 300 تومن هم نفقه می گیرند
 • محمد صادق IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  2 2
  خوبه که این افراد، قبل از اظهار نظر راجع به موارد چالش بر انگیز، کمی مطالعه داشته باشند یا اگر توان مطالعه و یافتن منبع را ندارند از اهل فن مشورت بگیرند.
 • چ IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3 2
  بنا به اضهارات این خانم 60درصد مردان جامعه مشکل دارند چون نمونه های آماری را معمولا به جامعه تعمیم مدهند که این توهین بزرگی است . ضمن احترام به حریم خانواده و مقام زن مگر در همین اسلام داشتن چهار همسر حلال نسیت ؟
 • بدون نام IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  6 3
  ازدواج موقت وهمچنین ازدواج مجددتا 4زن در شرع مجاز است تصویب قانون بر خلاف اصول شرعی حرام است.وقتی بحث مهریه پیش میاد زنها میگن مهریه سنت پیامبر اکرم(ص)می باشد.پس مگرازدواج مجددو موقت برخلاف سنت می باشد که خانمها اعتراض میکنن؟اگه ازدواج مجدد محدود بشه باید سقفی هم برای مهریه گذاشت مثلا100شترمعادل یک دیه کامل انسان.
 • بدون نام IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  2 0
  به نظر من منتقی حرف زده خدای که این قدر مهربان وعادل است که حتی کوچکترین ظلم را روا نمیدارد راضی نمیشود
 • مهرانی IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 1
  اتفاقا شدیدا نشان دهنده برابری و عدالت است
 • مهرانی IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 1
  واقعا عالی میشه بعدش باید دید چه مردی شجاعت این را دارد که با ازدواج مجدد کانون خانواده را به هم بزنه
 • بدون نام IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 1
  ان وقت ديگر كسي ازدواج دايم نمي كند
 • بدون نام IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  1 4
  rقانونی که زن ها به دنبال تصویبش باشن باید هم مخالف خدا و پیغمبرو اسلام وهمه چیز و......... باشه
 • اتایی IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 0
  اساسا فلسفه ی ازدواج موقت برای کسانی است که قادر به ازدواج دایم نسیتند.اما متاسفانه در جامعه ی ما ازدواج مجدد وموقت برای افراد خانواده دار بسیار اسان تر است.و این درست برخلاف اموزه ها و سیره ی مکتب تشیع است.هنوز قوانین ما مرد سالارانه است.
 • محمود US ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  2 4
  طبق نص صریح آیات قرآن مجید هر مرد تا4 همسر می تواند اختیار کند به نظر من خداوند با شتاختی که از مخلوق خود دارد این اجازه را داده است پس تک همسری نه تنها باعث تحکیم بنیاد خانواده نمی شود بلکه در مواردی (به نظر من تا90%) باعث تزلزل نیز می شود وحتی شاید باعث فساد نیز گردد مردان متاهل بسیار بیشتر از مردان مجرد در معرض فساد اخلاقی می باشند ریشه بسیاری از طلاقهاوفساد اخلاقی مردان وحتی زنان در همین تک همسری می باشد ومی توان با ایجاد یک دید درست و فرهنگسازی در جامعه جلوی آن را گرفت
 • بدون نام IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4 1
  از آقایان عزیز می پرسم که کدامشان موافق ازدواج موقت (صیغه شدن) دختر و یا خواهرش می باشد؟ خدا وکیلی راستشو بگن.
 • جامعه زنان مسلمان IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3 3
  ما با اظهارات این خانم کاملا موافقیم و کاملا موافق شرع مقدس اسلام می باشد.
 • کریمی IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  2 3
  به حرفهای خنده دار و خلاف صریح شرع و قرآن ایشون کاری ندارم.به برکت وجود شورای نگهبان و ولی فقیه در کشورمون ،هیچ قانون خلاف شرعی تصویب نخواهد شد.خیال همه خانمها(فمنیستها)راحت!
 • رضا IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  2 4
  حق اختیار کردن زن دوم وسوم وچهارم برای مردان به شرط تمول باید آزاد باشد چرا یک مرد میلیادر و پولدار فقط باید خرج یک زن را بدهد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ان هم در این جامعه با انبوه زنان محتاج.اینجاست که فلسفه احکام را همان مدعی هم نمی داند .
 • شرمینه فرد NL ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  5 2
  خیلی جالبه که بحث ازدواج و بخصوص پلی گامی ( چند همسری ) خلاصه هرجا پای جنس لطیف در میان است آقایون کامنت های پرحرارت میگذارند .... آقایون دیدگاه خانمها احساسی است یا دیدگاه شماها ... اگر مسألۀ نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان هم بود اینقدر توجه شمارو جلب میکرد؟ حالا نگاه کی احساسی است ؟ شما یا خانمها؟؟؟؟
 • نیما IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3 2
  آقای عزیزی که معلوم نیست چقدر اطلاعات داری این سوالو میکنی!!!!! ماهیت صیغه برای زنان مطلقه و بیوه است برای صیغه کردن دختر نیاز به اذن پدر است!!! معلومه که هیچ دختری حاضر به چنین کاری نمیشه!
 • بدون نام IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3 2
  هدف مردها از ازدواج با چهار زن چیست؟ چرا اینقدر از اردواج با چهار همسر حمایت می کنید و می گویید که شرعی است؟ مردی که با چهار زن ازدواج کند چه دائم و چه موقت معلوم است که تنها به چه چیزی فکر می کند بدونه اینکه متوجه باشد که با چهار انسان طرف است نه چهار حیوان!
 • بدون نام IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۵
  5 0
  آقایان موافق ازدواج موقت و خانم ها موافق گرفتن مهریه اند هیچ کس دنبال این نیست که چرا این همه تشنج و خودخواهی بالا گرفته ...آیا ازدواج موقت به کانون خانواده قبلی مردان متاهل آسیب نخواهد زد ...آیا بی دینی و عدم شناخت نیازهای واقعی زنان و مردان عامل فرو پاشی زندگی ها نیست ....آیا ما به دنبال پاک کردن صورت مسئله نیستیم ...آیا ما نباید به جوانانمان راه ورسم همسرداری را بیاموزیم ....چیزی که هیچ جا یی آموزش داده نمی شود
 • بدون نام IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۵
  6 1
  لطفاکسانی که میگوینددرشرع تا4زن گرفتن مجاز است به ادامه آیه نیز توجه داشته باشند که میفرماید اگرمی توانیدعدالت رارعایت کنیدوچون اجرای عدالت بسیارمشکل و چه بسامحال است پس بی جهت مردان خودراگنهکارنسازند.
 • داش ولي IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۷
  4 0
  پسر، چه باحال شده اين بحث. هر كي از خودش يه نظري در ميكنه. كجاست اين خورزو خان كه اونم يه نظري در و كنه از خودش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۱
  2 3
  من از این طرح حمایت میکنم ایوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووول
 • بدون نام IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۳
  3 3
  خوب دیگه صحبت های دوستان رو شنیدیم پس نتیجه می گیریم که انجام کاری خلاف شرع جایز نیست از انجا که تجربه نشان داده زن ها از اینجور ابزار برای به چالش کشیدن وضعیت به گل نشسته مردان استفاده می کنند تا سلطه خودشون رو زیاد تر کرده باشن معلومه که در روز های اینده خبر های بدی برای ما مردان داده خواهد شد راستی یک سوال چرا شما زن ها این قدر مهریه دویه دوست شدین ؟ به نظر من اگر مهریه به اندازه ای تایین شود که زنی را وسوسه نکنه برای جرای بهتره تا این قانون های که با عث بد تر شدن وضعیت موجود می شود .
 • بدون نام IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۳
  3 1
  بايد همه خانمهااز حقوق انساني برخوردار باشند بايد بتوانند به مردشان وآينده زندگيشان اعتماد كننداحساس عدم امنيت عواقب جبران ناپذيري دارد بله. مردان متاهل باید متعهد به کانون خانواده باشند.تازنان بتوانند عمر وزندگيشان را صرف آنها ونسل آينده كنند كي ميگه غير از اينه؟........
 • بدون نام IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۶
  3 0
  فمنيست چيه ؟؟!! حالم از اين كلمه بهم ميخوره اگر بدونيد كه با اين كلمه براي رسيدن به مقاصد سياسيشون ما هارو دارن بازي مي دن !! آقايون خانوما انقدر ادعاي روشن فكري نكنيد و خودتون رو با اين مسائل مسخره و كوچيك سرگرم نكنيد !! همه ي اينا سياسته !! . هر انساني مي دونه كه چه راهي رو بايد بره كه به سعادت و كمال و آرامش برسه . تو رو خدا انقدر دم از فهم نزنيد و قرآن و شريعت رو وسط نكشيد . انقدر نسبت به هم جبهه نگيريد .
 • نازنین مریم IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  4 3
  قابل توجه آقایان موافق چند زنی: چرا انقدر شما آقایان اصرار دارید که بلا نسبت مثل یک حیوان بهتون نگاه بشه؟ اگه فطرت مردانه تون اینو میگه باشه بروید اصلا چهل تا زن بگیرید. حله؟ فقط شما رو به خدا بس کنید. هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم!
 • بدون نام IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۷
  3 0
  مردی که نتواند از پس زندگی خودش بر بیاید با چه هدفی به خودش اجازه میدهد که ازدواج موقت انجام دهد وقتی که با ازدواج دایم به جایی نرسیده؟؟؟؟؟هدف از ازدواج تشکیل یک خانواده پویا و موفق است یا براورده شدن ... به شکل افراطی؟؟؟؟؟؟من متاسفم که هنوز در جامعه ما به اصطلاح مردانی پیدا میشوند که به راحتی تعهداتشان را زیر پا میگذارند و ادعای مردانگی دارند.
 • متوسطالاحوال IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  3 2
  زنان ایران فقط به فکر پول وثروت وامنیت مالی هستند ولا غیر ......در صورت اینکه امروزه اغلب شان هم کار دارند هم تحصیلات وپسران بدبخت هم ویلان وسرگردان وبیکار.در واقع مهریه قیمت گذاری روی زن نیست بلکه قیمت مرد بیچاره است که معمولا تمام زندگی مرد راشامل میشود .40 سال سن دارم تا 30 سالگی بیکار بودم وامروز با بدبختی حدود 40 ملیون پس انداز دارم وتا حالا ازدواج هم نکرده ام .مگه دیوانه ام که 500 سکه برای این موجودات بادی به هر سو .مهریه متعهد شوم ؟؟؟.این چه بازی است که راه افتاده .اصلا با دخل وخرج مردان در جامعه همخوانی ندارد .مهریه باید بشود نهایتا 10 ملیون. نه بیشتر مگر جه خبر است؟؟؟
  • بدون نام RU ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
   3 2
   مردان ایران هم به فکر پول هستن.من 32 سال دارم و با مدرک دکترا.مجردم میدونید چرا؟چون پسرهایی که میان خواستگاریم اول میپرسن چقدر پول دارم.بیشترشون وقتی می بینن دختر یک کارگرم میرن دنبال یه لقمه چربتر با جهاز بیشتر و پدر پولدارتر.خواستگاری دارم که میگه مهریه نمیده.باهاش موافقت کردم چون مهریه رو شرط خوشبختی نمیدونم.اما میدونم دارم روی اب خونه می سازم.خودم پیشنهاد کردم عروسی هم نباشه.اینم بگم شکر خدا زیبا هستم.اما اقا هنوز خودش نمیدونه تو زندگی چی میخواد.از ازدواج می ترسه هنوز مردده. شما مردها مقصرین. شما دنبال دخترهای 20ساله تیتیش مامانی هستین. بیشتر اونها نمیتونن شما رو درک کنن ادب رو رعایت کنین.مادر خواهرتون هم بادی به هر سو هستن؟؟تقصیر ما چیه که شما تو ازدواج به فهم و نجابت دختر اهمیت نمیدین
 • بدون نام IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
  5 0
  ازدواج موقت خیلی کار کثیفیه لطفا با مطرح کردنش ابرویمان رادر قرن 21 نبرید
 • بدون نام IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
  5 1
  باید یک تجدید نظر اساسی در ازدواج موقت شود حتی افرادی که مجرد هستند وقتی این کار را انجام دهند دیگر در ازدواج دائم موفق نمی شوند وپایبند زندگی نمی شوند متاهلین که جای خود دارد بعضا با زن وبچه خود قهر کرده و به این بهانه مشغول فساد وتباهی می شوند.