صادرات قارچ به روسیه دو برابر می شود/ قیمت داخل کیلویی ۷۵ هزار تومان!

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت :دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی گفت: طبق اصلاح نظام یارانه در اقتصاد پیش بینی می‌شود که تولید قارچ تا پایان سال به ۱۸۰ هزارتن برسد.

باغبانی گفت: بنابر آمار ۹۰ درصد واحدها نیمه صنعتی هستند. با شروع فصل گرما و عدم دستگاه‌های خنک کننده میزان تولید کاهش یافته که همین امر منجر به نوسان قیمت در بازار شده است.

به گفته او، قیمت کنونی هر کیلو قارچ سرمزرعه را ۵۰ تا ۶۰ هزارتومان و خرده فروشی‌ها ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان است. با بهبود عرضه، قیمت طی یک ماه آینده به کاهش می رسد.

باغبانی از عرضه روزانه ۴۰۰ تا ۴۵۰ تن قارچ در بازار خبر داد و گفت: با بهبود شرایط تولید در فصل سرما پیش بینی می‌شود که تولید ماه آینده به ۵۵۰ تن در سطح کشور برسد.

دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی می‌گوید: با توجه به پروانه‌های بهره برداری تا پایان سال گذشته پیش بینی می‌شود که تولید به ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزارتن برسد، اما به دلیل شوک اصلاح نظام یارانه به اقتصاد کشور پیش بینی می‌شود که تولید به ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزارتن برسد.

 صادرات قارچ به روسیه دو برابر می شود/ قیمت داخل کیلویی ۷۵ هزار تومان!

بنابر گفته باغبانی، بنابر آمار سال گذشته ۳ هزارتن قارچ صادر شد، امسال هم مشکلی از لحاظ صادرات نداریم؛ بنابراین مشکلات جنگ روسیه و اوکراین و عدم تعادل با کشورهای اروپایی مزیت خوبی برای صادرکنندگان ایرانی است چرا که سالانه ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزارتن قارچ در روسیه مصرف می‌شود که با این وجود امکان افزایش ۲ برابری تولید وجود دارد.

بیشتر بخوانید:


۲۲۰ ۴۶

کد خبر 1678206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =