۰ نفر
۲۳ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۲

ذخائر شناخته شده نفت‌خام سوریه حدود 5.2 میلیارد بشکه است.

غلامحسین حسنتاش، کارشناس ارشد نفت در یادداشت خود نوشته است:"ذخائر شناخته شده گازطبیعی این کشور حدود 8.5 تریلیون فوت مکعب برآورد گردیده است (که نیمی از آن گازهای همراه نفت است). میزان تولید نفت و میعانات نفتی این کشور در اوج خود در سال 1996 به حدود 600 هزار بشکه در روز رسید ولی بعد از آن کاهش یافت و نهایتا در سال 2009 میلادی حدود 400 هزار بشکه در روز بود که از این میزان حدود 250هزار بشکه به مصرف داخلی رسید(ظرفیت پالایشی هم در همین حدود است) و حدود 150 هزار بشکه آن عمدتا به اروپای غربی صادر گردید. بنابراین این کشور تنها کشور صادر کننده نفت در منطقه مدیترانه شرقی است."

در ادامه این یادداشت آمده است:"میادین عمده نفتی این کشور عمدتا در شرق این کشور و در منطقه مرزی این کشور با کشور عراق واقع گردیده‌اند. تا کنون خبری از تاثیر گذاشتن نابسامانی‌ها و شورش‌های داخلی این کشور بر روند تولید و صادرات نفت آن گزارش نشده است. میزان تولید گاز این کشور در بین سال‌های 2004 تا 2008 میلادی کاهش یافت و در سال 2008 به حدود 208 میلیارد فوت مکعب رسید. در همین سال میزان مصرف گاز این کشور 213 میلیارد فوت مکعب بود و بنابراین 5 میلیارد فوت مکعب کسری گاز مورد نیاز این کشور وارد گردید. اما بدنبال کشف میادین جدید گاز و انجام سرمایه‌گذاری بر روی آن، وزیر نفت و معادن طبیعی این کشور در سال 2010 اعلام کرد که تولید گاز کشور در ماه آوریل 2010 به 361 میلیارد فوت مکعب رسیده است و تا پایان سال به 412 میلیارد فوت مکعب خواهد رسید، اما هنوز گزارشات تکمیلی در این مورد در دست نیست و در صورت صحت این ادعا طبعا میزان صادرات انرژی سوریه افزایش یافته و خواهد یافت."

حسنتاش افزوده است:"در سال 2008، حدود 2 درصد از گاز تولید سوریه سوزانده یا تلف شد و حدود 35 درصد آن به منظور افزایش بازیافت، مجددا به مخازن نفتی تزریق و بقیه عمدتا در نیروگاه‌های برق مورد استفاده قرار گرفت اما هنوز نیمی از نیروگاه‌های این کشور از سوخت مایع استفاده می‌کردند. در صورت تحقق افزایش تولید گاز در این کشور، بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، نیروگاه‌های بیشتری از سوخت گاز استفاده خواهند کرد و میزان صادرات نفت‌خام یا فرآورده‌های نفتی این کشور افزایش خواهد داشت. سوریه در ترانزیت نفت و گاز نیز یک کشور مهم تلقی می‌شود...."

متن کامل این یادداشت را اینجا مطالعه فرمایید.

/3131

کد خبر 167842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =