حامیان جریان صدر ساختمان استانداری بصره و ذی‌قار را اشغال کردند

فارس نوشت: حامیان جریان صدر عصر امروز با تجمع مقابل ساختمان استانداری بصره و ذی‌قار، درب‌ها را شکسته و وارد ساختمان شدند.

دهها نفر از حامیان جریان صدر عصر امروز (چهارشنبه) مقابل ساختمان استانداری بصره و ذی‌قار تجمع کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به نوشته منابع عراقی، تجمع کنندگان در هر دو استان در حالی که علیه نوری المالکی شعار می‌دادند، توانستند درب‌ها را باز کرده و وارد ساختمان استانداری شوند.

آن‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که در داخل استانداری بصره و همچنین ذی‌قار دست به تحصن خواهند زد اما در ادامه با ورود نیروهای امنیتی مجبور به خروج از ساختمان استانداری شدند.

از سوی دیگر در بغداد نیز حامیان جریان صدر که از شب گذشته به تدریج خود را به اطراف منطقه سبز رسانده‌اند، با غروب آفتاب بر شدت حملات خود به سمت نیروهای امنیتی افزوده و سعی دارند بار دیگر وارد این منطقه شوند.

به نوشته منابع عراقی، نیروهای امنیتی و در رأس آن‌ها در نیروهای ضد شورش سعی دارند مانع رسیدن آشوب‌طلبان به منطقه سبز بشوند و در مقابل نیز آن‌ها در ابتدا سعی کردند که با لودر موانع سیمانی را کنار بزنند که با مقاومت نیروهای امنیتی به عقب رانده شدند.

حامیان صدر و شخص مقتدی الصدر به از سر گیری جلسات پارلمان پس از وقفه دو ماهه اعتراض دارند و خشمگین هستند. جریان صدر تمامی تلاش خود را در این مدت به کار گرفت تا پارلمان را منحل کند. پارلمانی که خود از آن خارج شده است.

تلاش دوباره حامیان جریان صدر برای یورش به منطقه سبز در حالی است که شخص مقتدی الصدر نیز ساعتی پیش با صدور بیانیه‌ای همزمان با از سرگیری جلسات پارلمان، در بیانیه‌ای شدیداللحن به شدت علیه دیگر گروهها و احزاب سیاسی موضع گرفت و گفت که نه در روند سیاسی مشارکت می‌کند و نه حاضر به مذاکره است.

در همین حال در شرایطی که احتمال می‌رفت نمایندگان در پارلمان حضور نیافته و به حد نصاب قانونی نرسند نشست پارلمان عراق ابتدا با حضور ۲۰۳ نماینده آغاز شد اما کم کم بر شمار نمایندگان حاضر در صحن مجلس افزوده شد و طبق اعلام اداره اطلاع‌رسانی پارلمان، ۲۴۰ نماینده در پارلمان حضور یافتند.

همزمان منابع عراقی عصر امروز از اصابت چهارمین راکت در مرکز منطقه سبز و در کنار ساختمان همایش‌ها خبر دادند.

پیش از این نهاد رسانه‌ای «الاعلام الامنی» (وابسته به دفتر نخست‌وزیری) از شلیک سه راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد خبر داده بود.

این گروه‌ رسانه‌ای اعلام کرد که در پی شلیک این راکت‌ها، یک افسر و سه درجه دار مجروح شدند و به یکی از خودروهای نمایندگان پارلمان و یکی از ساختمان‌های این منطقه، خساراتی وارد شد. یکی از راکت‌ها به محوطه پارلمان اصابت کرده است.

هنوز هیچ طرفی مسئولیت شلیک این راکت‌ها را برعهده نگرفته است. در همین حال حساب کاربری «وزیر صدری» که مواضع مقتدی الصدر را پوشش می‌دهد، این حملات راکتی را محکوم کرد و نوشت این کار طرف‌های ناشناس و چه بسا اشغالگران و اذنابش باشد.

شرایط سیاسی عراق از اکتبر سال گذشته میلادی و پس از برگزاری انتخابات پارلمانی متشنج شده و با گذشته یک سال هنوز نخست‌وزیر جدید انتخاب نشده است. حامیان جریان صدر پیش از این نیز در هشتم مرداد ماه با یورش به منطقه سبز وارد صحن پارلمان شده و به مدت دو هفته در داخل و خارج ساختمان پارلمان تحصن کرده بودند.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1678464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =