انتخابات برزیل و چالش جدید دموکراسی در این کشور

۲ اکتبر، برزیل نهمین انتخابات دموکراتیک خود را از زمان پایان حکومت نظامی در ۱۹۸۵ برگزار خواهد کرد. اما این دموکراسی جوان در معرض تهدید است.

به گزارش خبرآنلاین، بزرگترین تهدید از سوی رئیس جمهور فعلی «ژایر بولسونارو» است که به دنبال انتخاب مجدد است. هشدارها درباره تلاش‌ها برای براندازی دموکراسی در برزیل، درست چند روز قبل از رفتن رای‌دهندگان به پای صندوق‌های رای برای انتخابات ریاست‌جمهوری در حال افزایش است.

بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه ایپِک (Ipec)، «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس‌جمهوری پیشین برزیل-۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰- با کسب ۴۴ درصد آرا، گزینه اصلی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دوم اکتبر است.

بر پایه این نظرسنجی، ۲۹ درصد سوال‌شوندگان عملکرد رئیس‌جمهوری فعلی را خوب ارزیابی کردند و در مقابل ۴۳ درصد، مدیریت بولسونارو را بسیار بد و ۲۶ درصد، معمولی برآورد کردند.

حال ژایر بولسونارو با روبرو شدن با نتایج نظرسنجی احساس خطر کرده و گفته است که در صورت شکست ممکن است نتایج را قبول نکند.

ادعای نقص سیستم رای گیری الکترونیکی

ماه‌هاست که بولسونارو ادعاهایی مبنی بر نقص سیستم رأی‌گیری الکترونیکی برزیل مطرح می‌کند.

وی با انتقاد از نظام رای‌گیری الکترونیکی بر بازگشت این کشور به نظام رای‌گیری کاغذی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ تاکید دارد. حملات وی با نزدیک شدن به زمان انتخابات بسیار شدیدتر از قبل شده است. او اخیراً ادعا کرد که دستگاه های شمارش آرا ناقص هستند، اما هیچ مدرکی ارائه نکرده است. دادگاه عالی انتخابات (TSE) که مسئول امنیت انتخابات است، به شدت ادعاهای بی اساس بولسونارو را رد کرده است.

گفتنی است در سال ٢٠٠٠ میلادی، رای‌گیری به شیوه الکترونیکی مورد تایید و تصویب دیوان عالی انتخابات برزیل قرار گرفت و انتخابات از سال ٢٠٠٢ به بعد، در سراسر برزیل با این روش برگزار می‌شود.

گروه‌های حقوق بشر از آن بیم دارند که ممکن است ادعاهای بولسونارو زمینه را برای او فراهم کند تا نتایج را برای ماندن در قدرت به چالش بکشد.

بولسونارو گرچه در نظرسنجی ها از رقیب خود عقب تر است با این حال از پایگاهی پرشور از حامیان برخوردار است که بسیاری از آنها افراط گرایان مسلح مانند نیروهای ارتش و پلیس هستند. اگر او در رای گیری شکست بخورد، این خطر قریب الوقوع وجود دارد که برزیل چیزی شبیه به حمله ۶ ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا را تجربه کند یاحتی اتفاقی بدترازآن.
این مساله نگرانی جهان را نیز برانگیخته است.

نگرانی های بین المللی در مورد دموکراسی در برزیل

این هفته، ده‌ها قانونگذار اروپایی از اتحادیه اروپا خواستند تا برای رئیس‌جمهور بولسونارو و دولتش روشن کند که قانون اساسی برزیل باید رعایت شود و تلاش‌ها برای براندازی قوانین دموکراسی غیرقابل قبول است. قانونگذاران اروپایی گفتند: اتحادیه اروپا باید اعلام کند که از اهرم های مختلف از جمله تجارت برای دفاع از دموکراسی و حقوق بشر برزیل استفاده خواهد کرد.

همچنین در آمریکا مجلس سنای آمریکا اواخر روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از برگزاری انتخابات آزاد در برزیل حمایت می‌کند و تلاش‌ها برای ایجاد خشونت سیاسی و تضعیف روند انتخابات را محکوم می‌کند. این اقدام نمادین که به اتفاق آرا به تصویب رسید، از دولت ایالات متحده می‌خواهد تا در صورت تشخیص منصفانه بودن آن توسط ناظران بین‌المللی، فوراً نتیجه رأی‌گیری دوم اکتبر را به رسمیت بشناسد. همچنین از دولت بایدن می‌خواهد که روابط بین ایالات متحده و هر دولتی که از راه‌های غیردموکراتیک، از جمله کودتای نظامی در برزیل به قدرت می‌رسد، بررسی و تجدیدنظر کند.

گفتنی است چندین نامزد دیگر نیز به دنبال ریاست جمهوری هستند. اگر هیچ یک اکثریت آرا را به دست نیاورند، دور دوم رای گیری برای ۳۰ اکتبر برنامه ریزی شده است.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1679018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =