حراج دایناسوری که میلیون‌ها دلار می‌ارزد

ایسنا نوشت: اسکلت یک دایناسور «تی‌رکس» به‌زودی در یک حراجی به مزایده گذاشته می‌شود.

به نقل از لایوساینس، دایناسور قدرتمند «تیرانوسوروس رکس» یا «تی‌رکس» زمانی در غرب آمریکای شمالی زندگی می‌کرد و حالا فسیل‌ این دایناسور برای نخستین‌بار در حراجی واقع در آسیا به مزایده گذاشته خواهد شد. به گفته مسؤولان حراجی «کریستیز» در «هنگ کنگ» ممکن است بقایای این جانور ماقبل‌تاریخ حتی به قیمت ۲۵ میلیون دلار به فروش برسد.

این اسلکت یک‌هزار و چهارصد کیلوگرمی فعلا با نام «شِن» شناخته می‌شود، اما خریدار آن این اجازه را دارد تا نام جدیدی برای آن انتخاب کند. بقایای این دایناسور در محوطه «هل کریک» واقع در «موناتا» (ایالات متحده آمریکا) کشف شد. این محوطه برای کشف فسیل‌های متعلق به «دوره کرتاسه»، بازه زمانی که حدود ۶۶ میلیون سال پیش تمام شد، شناخته می‌شود.

«شِن» ۱۲.۲ متر طول، ۴.۶ متر ارتفاع و ۲.۱ متر عرض دارد. قرار است بقایای این دایناسور در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ به فروش برسد. در سال‌های اخیر بقایای دایناسورهای متعددی به فروش رسیده است که از جمله آن‌ها به بقایای یک «تی‌رکس» به نام «استن» می‌توان اشاره کرد که در سال ۲۰۲۰ به قیمت ۳۱.۸ میلیون دلار به فروش رسید و رکورد گرانترین فسیل دایناسور را شکست.

حراج دایناسوری که میلیون‌ها دلار می‌ارزد

با این که انتظار نمی‌رود برای خرید «شِن» به اندازه «استن» هزینه شود، اما پیش‌بینی می‌شود فسیل «شِن» از اسکلت تقریبا کامل تی‌رکسی به نام «سو» به قیمت بیشتری فروخته شود. «سو» در سال ۱۹۹۷ به قیمت ۸.۳۶ میلیون دلار معادل ۱۵.۴ میلیون دلار امروز فروخته شد.

با اینکه مسؤولان حراجی برای فروش «شِن» هیجان‌زده هستند، دیرینه‌شناسان نگرانند. «توماس کار» یک دیرینه‌شناس است فروش این دایناسور را یک خبر وحشتناک برای علم توصیف کرده است.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1679243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =