ضرورت احداث پارک مادر و کودک برای مادران بندرعباسی

در حال حاضر پارک مادر و کودک در دو شهر تهران و مشهد به بهره‌برداری رسیده است و سایر شهرها نیز به ضرورت احداث آن برای شهروندان پی برده‌اند. پارک مادر و کودک با ایجاد فضایی امن برای مادران و کودکان امکان استفاده آن‌ها را از محیط‌های شادی بخش فراهم می‌کند و میزان نشاط را در بین خانواده‌ها افزایش می‌دهد.

صبح ساحل نوشت: امروزه در همه دنیا توجه ویژه به مادران و فراهم کردن امکانات ویژه آنها یک ضرورت به حساب می‌آید چرا که یک مادر شاد می‌تواند در تربیت نسلی سالم موثر باشد. در ایده اجرای پارک مادر و کودک توجه به این اصل بایستی به خوبی رعایت شود؛ چراکه غالبا زنان بعد از به دنیا آوردن فرزند؛ زمان زیادی را برای خود صرف نمی‌کند و بیشتر به نیازهای خانواده، به ویژه فرزندان خود توجه دارند. پارک مادر و کودک این بستر را فراهم می‌کند که مادران بتوانند همراه فرزندان خود به بازی و تفریح بپردازند.

توجه به ایمنی وسایل بازی در پارک مادر و کودک

طراحی وسایل بازی: در طراحی پارک و مادر و کودک، چیزی که یک ضرورت است؛ این است که وسایل بازی تعاملی مادر و کودک بیش از سایر وسایل در پارک وجود داشته باشد. مثلا تاب‌های دونفره مادر و کودک که در آن مادر در یک سمت و کودک در مقابل او و به صورت کاملا ایمن بشیند و مادر و کودک ضمن اینکه همدیگر را در مقابل هم می‌ببینند؛ تاب سواری کنند. استانداردهای ساخت تابهای این چنینی برای کودک خردسال بسیار حائز اهمیت است. به طوری که این تاب بایستی کمربند ایمنی مناسب و سایز صندلی مناسب کودک را دارا باشد. همچنین جنس تاب بایستی از پلاستیکهای فشرده و مستحکم باشد تا سلامت کودک را در حین بازی تهدید نکند. فضای زیر پای مادر و کودک هنگامی که بر تاب سوار شده‌اند بایستی با تاتمی‌های نرم و ایمن پوشیده شده باشد تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند.

طراحی سه چرخه‌های مادر و کودک: در پارک مادرو کودک بایستی لاین ویژه سه چرخه سواری ایمن برای مادر و کودک طراحی شود. این وسیله باید طوری طراحی شود که احتمال چپ شدن آن پایین باشد و مادر بتواند در حالی که رکاب می‌زند؛ کودک خود را نیز در سبد حمل کودک خردسال با خود همراه داشته باشد. همچنین سه چرخه‌های ویژه کودکان ۶ سال به بالا نیز بایستی در دسترس عموم قرار داده شود.

توجه به احداث زمین ورزشی روباز ایمن: در بسیاری از زمین‌های ورزش مثل زمین والیبال و بسکتبال روباز در محوطه‌های شهری از آسفالت استفاده شده است اما در طراحی پارک مادر و کودک به دلیل اهمیت ایمنی می‌توان از زمین‌های بدمینتون و والیبال ساحلی استفاده کرد. همچنین در بخشی از پارک که دارای فضای مسقف است؛ می‌توان سالن بسکتبال، والیبال و فوتبال با پوشش کف ایمن طراحی کرد.

زمین‌های بازی کودک ایمن: زمین‌های بازی کودک بایستی محصور شده و همراه با پوشش کف مناسب باشد و جنس وسایل بازی کودکان بایستی از پلاستیک فشرده باشد تا به کودکان آسیب نرسد. همچنین بخش بازی کودکان بایستی توسط یک مربی کودک اداره شود تا هم مادر بتواند با خیال راحت ساعتی کودک خود را در فشای امن مشغول بازی ببیند و هم خود از امکانات تفریحی و ورزشی استفاده کند.

توجه به سرگرمی‌های ویژه مادران

در احداث این پارک، تعبیه سالن‌های ورزشی ویژه مادران نظیر سالن بدنسازی، والیبال بزرگسالان، و همچنین امکانات دوچرخه سواری و ... حائز اهمیت است. همچنین علاوه بر محیط ورزشی فضای کافی شاپ، کتابخانه و آلاچیق‌های گروهی نیز مورد نیاز مادران است. خصوصا که در شهربندرعباس مادران، عموما به صورت گروهی به تفریح می‌روند و بایستی فضاهای مناسب نشستن گروهی و برگزاری‌ دورهمی‌ برای بانوان فراهم باشد. استفاده از سبک معماری ساحل نشینان و المان‌های کشتی، ماهی و عناصر بومی هویتی در ساخت آلاچیق و طراحی فضای پارکی حس خوبی را به مخاطب القا می‌کند.

ایجاد اتاق مادر و کودک در پارک

از آنجایی که فلسفه احداث این پارک استفاده هرچه بیشتر مادران است؛ لازم است که به نیازهای مادرانی که با کودکان زیر سال هم به پارک مراجعه می‌کنند پاسخ داده شود. احداث اتاق مادر و کودک به منظور ایجاد فضایی امن و راحت برای مادرانی که قصد شیردهی یا تعویض پوشک نوزاد خود را دارند یک امر ضرروی است. این اتاق‌ها اکنون در شهر تهران، قزوین و مشهد در سطح شهر احداث شده‌اند.

توجه به پوشش گیاهی مناسب

انتخاب پوشش گیاهی بومی و سازگار با اقلیم بندرعباس در طراحی پارک بایستی لحاظ شود تا هم به عنوان یک نمونه منحصر فرد در کشور شناخته شود و هم با توجه به جنبه‌های هویت زیست محیطی، مفاهیم هویتی به کودک القا شود تا شهر و دیار خود را دوست بدارد. همچنین در بحث تعمیر و نگهداری پارک، هرچقد از گیاهان بومی، به ویژه گیاهان کم آب‌تری استفاده شود؛ طول عمر پارک بیشتر و هزینه‌های نگهداری آن کمتر می‌شود.

ایجاد فضای مناسب جشن‌های بومی

توجه به فرهنگ شهر بندرعباس و ایجاد فضاهای شاد شهری برای مادران از طریق همخوانی آوازهای بومی و برپایی جشن‌های محلی علاوه بر ایجاد نشاط برای شهروندان، می‌تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری باعث جلب هزاران گردشگر به این پارک شود.

نمونه‌های موفق پارک مادر و کودک در کشور

در کشور دو پارک مادر و کودک یکی در تهران و دیگری در مشهد احداث شده است.

بوستان بهشت مادران به عنوان اولین بوستان ویژه بانوان در سطح شهر تهران و بر اساس طرح یک فوریتی ۲۰ مرداد ۱۳۸۲ شورای شهر تهران مبنی بر احداث و ایجاد بوستان‌های ویژه بانوان، در تاریخ ۲۲/۲/۱۳۸۷ افتتاح و بهره برداری گردید. این بوستان از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح الی ۱۸ پذیرای بانوان است. مادرانی که فرزند پسر کمتر از ۵ سال دارند، می‌توانند فرزند خود را همراه بیاورند . امکانات بوستان شامل: خانه فرهنگ حورا به مساحت ۲۵۰ مترمربع، سالن چندمنظوره ورزشی به مساحت ۸۵۰ مترمربع شامل کلاس‌های آموزشی والیبال، بسکتبال، فوتسال، ایروبیک، یوگا، تنیس خاکی و روی میز، دوچرخه سواری، اسکیت و ... است. خانه سلامت مادر که برگزارکننده کلاس‌های آموزشی سبزی کاری در منزل، گیاهان آپارتمانی، فضای سبز عمودی، گل‌های سطلی، تراریوم، درخت و درختچه، پرورش قارچ خوراکی، توت فرنگی، نگهداری درختان میوه، گیاهان آکواریومی و ... است. در این پارک امکانات دیگری نظیر،گل‌خانه به مساحت ۲۰۰ مترمربع ، زمین بازی کودکان، زمین اسکیت و ...وجود دارد.

پردیس مادر و کودک مشهد با اعتباری ۴۵ میلیارد تومانی، در زمینی با مساحت ۶و نیم هکتار که شامل یک ساختمان دو طبقه و محوطه باز پارک است در خیابان امامت ۴۹ قرار گرفته است. این مجموعه شامل زمین بدمینتون ۷۸۰ متر مربع، زمین بستکبال با وسعت ۲۳۰ متر مربع، زمین فوتبال چمن مصنوعی با وسعت ۶۸۰ متر مربع، زمین بستکبال با وسعت ۶۵۰ متر مربع، زمین والیبال ۷۸۲ متر مربع، مسیر دوچرخه ۱۵۵۰ متر طول و مسیر پیاده‌روی با ۷۵۰ متر طول، زمین بازی کودکان با وسعت ۱۵۰۰ متر مربع، زمین بازی اسکیت با ۷۸۰ متر مربع، ساختمان مدیریت، سرویس بهداشتی، ساختمان چند منظوره، نمازخانه، اتاق بازی کودکان و باشگاه بدنسازی است. ده‌ها دوچرخه جهت بهره‌برداری در این مکان فراهم شده است.

۴۶

کد خبر 1679453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =