پیام‌های ایلان ماسک و جک دورسی افشا شد

زومیت نوشت: پیام‌های فاش‌شده‌ی ایلان ماسک به جک دورسی و چند فرد سرشناس دیگر، شامل جزئیات جالبی درباره‌ی روند تصاحب توییتر و رابطه‌ی پرتنش ماسک با پاراگ آگراوال است.

درحالی‌که انتظار می‌رفت جلسه‌ی استشهادیه‌ی دادگاه ایلان ماسک و توییتر همین روزها برگزار شود،‌ قاضی اعلام کرد تاریخ برگزاری چند روز به تعویق افتاده است تا فعلاً به جزئیات خیلی دقیقی درباره‌ی ادعاهای دو طرف پرونده دسترسی نداشته باشیم، اما آن‌طور که ورج می‌نویسد ابعاد جدیدی از این پرونده‌ی خبرساز در مرکز توجه قرار گرفته است.

پیامک‌های ردوبدل‌شده بین ایلان ماسک و چند فرد سرشناس دیگر نشان می‌دهند که مدیرعامل ثروتمند تسلا و اسپیس ایکس چگونه تصمیم‌به تصاحب توییتر گرفته است. در این پیام‌ها ایلان ماسک با جک دورسی (مدیرعامل سابق توییتر)، جیسون کالاکانیس (کارآفرین) و جو روگن (پادکستر معروف آمریکایی) بر سر مسائل مختلفی مثل بلاک چین و اعمال تغییراتی در هیئت‌مدیره‌ی توییتر سخن می‌گوید.

پیام‌های ردوبدل‌شده بین ایلان ماسک و بقیه که در اینجا قابل مشاهده هستند، عموماً در دو بخش دسته‌بندی می‌شوند: هیجانی مثال‌زدنی درباره‌ی تصمیم ایلان ماسک برای تصاحب توییتر و جلسه‌ای پرتنش پس از عقب‌نشینی ماسک از تصاحب این شبکه‌ی اجتماعی.

«پلتفرم جدیدی نیاز است، پلتفرمی که شرکت نباشد»

اولین بخش مهم پیام‌ها، یک ماه قبل از پیشنهاد ۴۴ میلیارد دلاری ایلان ماسک برای تصاحب توییتر ردوبدل شده‌اند. در مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰ و فروردین ۱۴۰۱)، جک دورسی مشغول صحبت درباره‌ی یکی از توییت‌های ایلان ماسک با محوریت نبود آزادی بیان در توییتر می‌شود: «پلتفرم جدیدی نیاز است،‌ پلتفرمی که نباید شرکت باشد. به همین دلیل توییتر را ترک کردم.»

دورسی در ادامه تلاش می‌کند توجه ایلان ماسک را به یک پروتکل ارتباطی غیرمتمرکز جلب کند و همچنین می‌گوید: «توییتر نباید هرگز به یک شرکت تبدیل می‌شد.» ماسک کم‌وبیش با گفته‌های دورسی موافق است، اما می‌گوید: «به نظرم هم تلاش برای وارد کردن توییتر به مسیری بهتر ارزشمند است و هم انجام پروژه‌ای جدید.»

در ادامه جک دورسی در این زمینه ابراز تردید می‌کند، اما وقتی ایلان ماسک بخش زیادی از سهام توییتر را به تصاحب خود درمی‌آورد، دورسی حمایت خودش را اعلام می‌کند. دورسی پس از اعلام اولیه مبنی‌بر اضافه شدن ایلان ماسک به هیئت‌مدیره‌ی توییتر می‌گوید: «مدت‌ها است که چنین چیزی می‌خواهم. وقتی فهمیدم که این اتفاق سرانجام امکان‌پذیر شده است بسیار احساساتی شدم.» دورسی همچنین شدیداً مشتاق دیدار بین ایلان ماسک و مدیرعامل فعلی توییتر یعنی پاراگ آگراوال است: «پاراگ مهندسی فوق‌العاده است.»

ایلان ماسک / Elon Musk مدیرعامل تسلا در حال سخنرانی کت شلوار قهوه ای

در ادامه ایلان ماسک و بقیه درباره‌ی مسائل مختلفی صحبت می‌کنند (برای نمونه کیمبال ماسک، برادر کوچک‌تر ایلان، شدیداً تمایل دارد با او درباره‌ی Web3 صحبت کند). در پیام‌ها موضوع مهمی مشهود است: در همان حین که جک دورسی تلاش می‌کرد توییتر و ایلان ماسک را به هم پیوند دهد، ایلان ماسک خیلی زود صبرش را از دست داد و دیگر اعتقاد خاصی به پاراگ آگراوال نداشت. البته این موضوع در ابتدا مشکل‌ساز نمی‌شود.

ماسک می‌گوید: «فقط می‌خواهم توییتر در شگفت‌انگیزترین حالت ممکن باشد.» ایلان ماسک پس از سرمایه‌گذاری اولیه در توییتر، روی تخصص خود در نرم‌افزارهای مهم سخن می‌گوید. ظاهراً پاراگ آگراوال در آن زمان به ایلان ماسک گفته:‌ «من قبلا مدیر ارشد فناوری بودم و برای مدت‌زمانی طولانی روی کد توییتر کار می‌کردم... با من به‌جای مدیرعامل به‌عنوان یک مهندس رفتار کن تا ببینیم که به کجا می‌رسیم.»

پاراگ آگراوال با درخواست از ایلان ماسک برای منتشر نکردن توییت، دچار اشتباهی اساسی شد

بااین‌حال دو روز بعد، پاراگ آگراوال دچار اشتباهی اساسی می‌شود: او از ماسک درخواست می‌کند که دیگر توییت ننویسد: «شما آزاد هستی تا توییت‌هایی مثل «آیا توییتر در حال از بین رفتن است؟» یا موارد مشابه درباره‌ی این شبکه‌ی اجتماعی بنویسی، اما این مسئولیت من است که به شما بگویم چنین توییت‌هایی در شرایط فعلی به من کمک نمی‌کنند که توییتر را به پلتفرم بهتری تبدیل کنم.» آگراوال در پیامکی که روز ۹ آوریل (۲۰ فروردین) ارسال کرد،‌ گفت: «تمایل دارم شرکت به جایی برسد که ما مقاوم‌تر باشیم و از مسیرمان منحرف نشویم. بااین‌حال فعلاً در چنین شرایطی نیستیم.» تنها دو دقیقه بعد، ماسک می‌گوید با حضورش در تیم هیئت‌مدیره‌ی توییتر «وقتش را تلف می‌کند» و به همین دلیل قصد دارد پیشنهاد تبدیل کردن توییتر به شرکتی خصوصی را مطرح کند.

بررسی پیام‌ها نشان می‌دهد ایلان ماسک به‌طور هم‌زمان مشغول مبادله‌ی پیام با کیمبال ماسک درباره‌ی راه‌اندازی یک شبکه‌ی اجتماعی پولی بر پایه‌ی بلاک چین بوده است. ایلان ماسک به برت تیلور، رئیس‌ هیئت‌مدیره‌ی توییتر، گفته است: «تعمیر کردن توییتر ازطریق چت کردن با پاراگ به نتیجه نمی‌رسد. اقدام جدی لازم است.»

چهره نگران ایلان ماسک با کت شلوار مشکی

در همین حین اتفاق دیگری نیز در جریان است. جیسون کالاکانیس که در جریان تنش‌های بین ایلان ماسک و توییتر قرار گرفته است، پیشنهادهای مختلفی را مطرح می‌کند، از جمله افزایش قیمت پیشنهادی ایلان ماسک، انتقال مقر اصلی توییتر به گیگافکتوری ایالت تگزاس و دعوت از MrBeast (یوتیوبر معروف) برای حضور در توییتر. کالاکانیس معتقد بود که حضور MrBeast در توییتر می‌تواند تعداد زیادی از مخاطبان جوان را به حضور در این شبکه‌ی اجتماعی ترغیب کند (MrBeast ده‌ها میلیون مشترک در یوتیوب دارد و ویدیوهایش همیشه میلیون‌ها بار دیده می‌شوند).

جیسون کالاکانیس همچنین حمایت کامل خود را از ایلان ماسک اعلام می‌کند و به او می‌گوید: «شمشیر من دراختیار شما است. مدیرعاملیِ توییتر، شغل رؤیاییِ من است.»

«شمشیر من دراختیار شما است»

در پیام‌ها، جک دورسی بارها می‌گوید که با تصاحب توییتر به دست ایلان ماسک موافق است: «اجازه نمی‌دهم این پروژه شکست بخورد. هر کاری لازم باشد انجام خواهم داد. چنین اتفاقی برای بشر بسیار حیاتی است.»

در همین حین که پیام‌ها ردوبدل می‌شوند، ایلان ماسک مشغول پیام دادن به مدیرعامل بورینگ کمپانی درباره‌ی «یک نسخه‌ از توییتر بر پایه‌ی بلاک چین» است، جایی که کاربران بتوانند هزینه را ازطریق دوج کوین پرداخت کنند. در نهایت ایلان ماسک به جمع‌بندی نهایی می‌رسد: «توییتر مبتنی‌بر بلاک چین،‌ شدنی نیست.»

در همین حین جک دورسی در تلاش است رابطه‌ی بین ایلان ماسک و پاراگ آگراوال را از حالت پرتنش خارج کند: «وقتی مسیر مشخصی را برای پاراگ تعیین کنی،‌ او به خوبی کارها را انجام می‌دهد.» بااین‌حال ایلان ماسک علاقه‌ی چندانی به تعامل با آگراوال ندارد:‌ «پاراگ خیلی آهسته به سمت جلو حرکت می‌کند و در تلاش برای خشنود کردن افرادی است که تحت هیچ شرایطی خشنود نخواهند شد.» دورسی به روشی هوشمندانه نیمه‌ی پر لیوان را می‌بیند و به ایلان ماسک می‌گوید: «حداقل مشخص شد که شما دو نفر نمی‌توانید با هم کار کنید.» این آخرین پیام ارسال‌شده توسط جک دورسی است. ایلان ماسک سپس به کاترین و جیمز، وارثان روپرت مرداک، پیام می‌دهد تا به آن‌ها بگوید به حدی پرمشغله است که نمی‌تواند به توییتر ملحق شود.

تمامی این اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهد که ایلان ماسک همچنان درباره‌ی تصاحب توییتر بسیار هیجان‌زده است (این بخش از پیام‌ها با مکالمه‌ی بین ماسک و استیو جوروتسون، سرمایه‌گذار معروف، به پایان می‌رسد).

سپس به ماه می (اردیبهشت و خرداد) می‌رسیم. ایلان ماسک در مکالمه با مایکل گریمز (بانکدار) با انتقاد از توییتر می‌گوید اعضای این شبکه‌ی اجتماعی در جلسه‌ای که به‌تازگی برگزار شده بود هیچ سؤال خوبی نپرسیده‌اند و هیچ دیدگاه مناسبی نداشته‌اند. زمان کوتاهی پس از این مکالمه، ایلان ماسک پیشنهاد کرد که به دلیل نگرانی از وقوع جنگ جهانی سوم روند تصاحب توییتر کند شود. او همچنین گفت که حدس می‌زند کمتر از نیمی از کل کاربران توییتر واقعی‌اند.

تا قبل از افشای پیام‌های مورد اشاره، مشخص بود که ایلان ماسک و پاراگ آگراوال رابطه‌ی خوبی ندارند. همچنین می‌دانستیم که جک دورسی به تصاحب توییتر توسط ایلان ماسک علاقه دارد. بااین‌حال پیام‌ها نشان می‌دهند رفتار ایلان ماسک با پاراگ آگراوال چقدر سریع تغییر کرده است.

ایلان ماسک و توییتر تا چند هفته‌ی دیگر در جلسه‌ی استماع دادگاه حاضر می‌شوند. این جلسه پنج روز طول خواهد کشید.

227227

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1679482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۰
    3 1
    فرعونهای کوچک در جدال با بکدیگر!