جنگنده چینی که نیامده مایه نگرانی آمریکایی‌ها شد!

دیجیاتو نوشت: یک مقام آمریکایی مدعی شده که چین در حال کار روی برنامه‌ای برای توسعه جنگنده‌های نسل ششمی است.

ژنرال «مارک دی. کلی»، رئیس فرماندهی نبردهای هوایی ارتش آمریکا اخیرا در یک نشست مطبوعاتی به برنامه چین برای ساخت نسل بعدی جنگنده‌ها پرداخته و آن را شبیه برنامه آمریکا به منظور افزایش توان و قابلیت‌های این هواپیماها دانسته است.

جنگنده‌های نسل ششم

جنگنده‌های نسل ششم هنوز در حد یک ایده هستند و نمی‌دانیم که دقیقا چه قابلیت‌هایی خواهند داشت. این هواپیماها احتمالا تا پایان دهه جاری میلادی عرضه می‌شوند.

پکن برای دستیابی به این هدف، باید رویکردی را در پیش بگیرد تا به‌سرعت فاصله بین فناوری‌های موجود و مدنظرش را کم کند. این رویکرد قبلا به خوبی در زمینه جنگنده‌های Flanker که در اصل متعلق به شوروی هستند، پیاده‌سازی شد. چین اولین بار جنگنده Su-۲۷ را در سال ۱۹۹۲ وارد این کشور کرد و تا هشت سال آن‌ها را تحت لیسانس با نام J-۱۱ و J-۱۱A تولید نمود.

مارک کلی می‌گوید تصمیم چین برای خرید تعدادی Su-۳۵s هم اقدام مشابهی برای دستیابی به فناوری جنگنده‌های نسل پنجم بوده است. توانمندی‌های این کشور در این حوزه می‌تواند به شکل قابل توجهی سرعت توسعه جنگنده‌های نسل ششم را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

با این حال، نظرات کلی در نقطه مقابل ژنرال «کنت ویلزباک»، رئیس نیروهای هوایی آمریکا در اقیانوس آرام قرار می‌گیرد که دیدگاه متفاوتی نسبت به جنگنده جدید J-۲۰ چین داشت. او مدعی بود که این هواپیما اگرچه از نسل پنجم بوده، اما مایه نگرانی نیست چون از همان مشکلات همیشگی محصولات بومی چین رنج می‌برد. گفتنی است که این هواپیما قابلیت‌های پنهانکاری مدرن، مانورپذیری بالا، تجهیزات هوانوردی و حسگرهای پیشرفته، ردیاب‌های راداری و سلاح‌های خطرناکی دارد.

چین همچنین در حال توسعه بمب‌افکن H-۲۰ و یک هواپیمای بدون سرنشین جنگی است. بنابراین توسعه یک جنگنده نسل ششمی چندان دور از ذهن نخواهد بود.

۵۸۵۸

کد خبر 1679548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =