سخنرانی شیخ یوسف قرضاوی در مراسم تودیع عباس خامه‌یار

دکتر عباس خامه یار به مدت چند سال رایزن فرهنگی ایران در قطر بود. در مراسم تودیع او که در هتل مریوت دوحه برگزار شد شیخ یوسف قرضاوی پیامی صادر کرد که در ادامه می‌خوانیم:

خداوند را سپاس می‌گوییم که با نعمت او نیکی‌ها تکامل می‌یابند، و او را سپاس می‌گوییم که ما را به این راه هدایت کرد وگرنه هرگز چنین سعادتی نصیبمان نمی‌شد.و خالصانه‌ترین درودها را به آموزگار بشریت و هدایت‌کننده آنان به راه خیر و نیکی و رشادت، سرور، امام، مقتدا و یاور ما حضرت محمدبن عبدالله(ص) می‌فرستیم. بر خاندان، یاوران و رهروان راه او تا روز قیامت درود می‌فرستیم.

برادران عزیز! سخنم را با درود و سلام اسلامی بر شما آغاز می‌کنم، پس سلام و درود و رحمت خداوند بر شما باد.

در حقیقت برای من مایه افتخار است که در میان شما در این مراسم باشم. مراسمی که برای تجلیل و قدردانی از برادر عزیز و محبوب و ارزشمند ما، دکتر عباس خامه‌یار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قطر برگزار شد. او این سال‌ها را با همت، نشاط و همکاری و تعامل سپری کرد به طوری که همچون نسیم سحر، و عطرافشانی‌های گل بر ما گذشت. آن‌گونه که می‌دانید مردم بر سه دسته هستند.

گروه اول: آنان که وارد دیاری می‌شوند و مدتی در آن توقف می‌کنند و سپس از آن خارج می‌شوند اما هیچ کس متوجه ورود و خروج آنان نمی‌شود.

گروه دوم: آنان که اثر سویی از خود به یادگار می‌گذارند و هرگاه مردم از آنها یادی کنند، از شر آنها به خداوند پناه می‌برند.

گروه سوم: کسانی هستند که چون وارد دیاری شوند اثر خوب از خود بر جای می‌گذارند، همه از آنان به نیکی و خوبی یاد می‌کنند.

این اثر ممکن است یک موضع‌گیری پسندیده، کار نیک و یا نقل قولی باشد. همان گونه که از رهبر شهیدمان استاد حسن البنا شنیده‌ام که می‌فرمود:

از نشانه‌های مرد نیکو این است که هر جا برود آثار نیکی از خود بر جای می‌گذارد. این اثر او در دل‌های مردم و زندگی آنان ثبت می‌شود که همواره مردم با دیدن آن اثر نیک به یاد آن فرد صالح می‌افتند و چون یاد او فراموش شود این کار نیک، او را به ذهن مردم بازمی‌گرداند.

برادر ما دکتر عباس خامه‌یار از این دسته افراد بود که از خود آثار شایسته‌ای در میان ما بر جای گذاشت، همین آثار در غیبت آنان گویای لطف، محبت و مهربانی آنان خواهد بود. علاوه بر این، خداوند ویژگی‌ها و فضایل نیک به ایشان عنایت نموده است:

ویژگی اول: اخلاص او است. او در عمل و نیل به هدف، خلوص نیت داشت. این اخلاص، خود یکی از دلایل موفقیت و کامیابی است. در روایت هم آمده است: در کار خود با اخلاص باشید تا از کم‌ترین پاداش آن نیز برخوردار شوید.

ویژگی دوم: آگاهی همراه با رشد و یا رشد همراه با آگاهی اوست. برخی از مردم با اخلاص هستند اما آگاه نیستند، برخی هم دلی پاک دارند اما از عقل و هوش کافی برخوردار نیستند، اما برادر ما عباس خامه‌یار هم خلوص نیت و هم آگاهی کامل به او عنایت شده آن گونه که با سیاست و کیاست با مسائل برخورد می‌کند. می‌داند که چه کاری را باید انجام دهد یا ندهد و شرط شایسته و بایسته چیست؟ و چه کسی شایسته چه مقامی است؟ آیا این شخص در جای دیگر نیز شایسته است یا نه؟ آیا می‌تواند در کنار فرد دیگری عامل باشد یا نه؟ و این خود عین رشد و آگاهی کامل است و آگاهی فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را نیز در بر دارد.

ویژگی سوم: نشاط، ویژگی مهمی است که آقای دکتر خامه یار از آن برخوردار است؛ چراکه ممکن است انسان از آگاهی و اخلاص برخوردار باشد اما نشاط لازم را نداشته باشد. انسان سست و بی‌نشاط نمی‌تواند تحرک داشته باشد. حرکت نشان‌دهنده برکت و بی‌تحرکی مساوی با هلاکت است. برادر ما عباس سرشار از نشاط بود، این سو و آن سو، همه جا، با افراد دیدار می‌کرد. تماس می‌گرفت. سمینار برگزار می‌کرد. در مراسم دیگران شرکت می‌کرد. همواره در جنب و جوش بود و این یکی از ویژگی‌های خوب او است.

ویژگی چهارم: خوش‌رفتاری، خصلت خوبی است که خداوند به او عنایت کرده است. هنگامی که خداوند متعال پیامبر اسلام(ص) را ستود به او فرمود: «و به راستی که تو از اخلاق والایی برخوردار هستی» و پیامبر نیز هدف رسالت خود را چنین بیان کرده است «من فرستاده شده‌ام تا ارزش‌های اخلاقی را تکامل بخشم». و همچنین فرمود: «در روز قیامت اخلاق سنگین‌ترین وزنه ترازوی عمل خواهد بود».

انسان نمی‌تواند با اموال خود رضایت مردم را به خود جلب کند اما با اخلاق، گشاده‌رویی و رفتار زیبنده می‌تواند رضایت مردم را به دست آورد و برادر ما عباس، چنین فردی بود. با همه خوش‌رفتاری می‌کرد. شاعر عرب می‌گوید: از میان مردم گروهی از مال و گروهی از خوش‌رفتاری برخوردار می‌شوند. پس هرگاه از اخلاق خوب برخوردار شدی، بدان که خداوند روزی‌دهنده تو را برای خود برگزیده است.

بنابراین اخلاق خوب ویژگی شایسته است. کردار نیک نعمتی است از سوی خداوند متعال، و نیک‌رفتاری ویژگی برادر ما عباس گردیده بود. این ویژگی او را نزد تمام کسانی که او را شناخته‌اند عزیز کرده است. به همین دلیل است که هر کس او را شناخت یاد نیکی از او در خاطر دارد. راز این تجمع عظیم برای خداحافظی با او همین است و همه آنان برای او آرزوی توفیق و کامیابی دارند.

از پیامبر(ص) روایت شده است که درباره حضرت سلمان فارسی فرموده است: «سلمان از ما اهل بیت است» و ما می‌گوییم: عباس از ما ملت قطر بلکه از ما عرب‌ها است... چراکه عربیت، عرق یا نژاد نیست و همان طوری که در حدیث آمده است: عربیت هیچ دریچه و یا مرجعیتی نیست، بلکه یک زبان است. هر کس به زبان عربی سخن بگوید عرب است، عربیت زبان و فرهنگ است و عباس زبان عربی را خوب یاد گرفته و فهمیده و توانسته است مراد و خواسته خود را با آن بیان کند و فرهنگ آن را دریابد. به همین دلیل است که می‌گوییم او را عرب و قطری می‌شماریم.

از خداوند متعال می‌خواهیم که برادرمان و محبوبمان، عباس را هرجا که باشد سالم و موفق بدارد. به او می‌گوییم که دین و امانت‌داری‌ها و عاقبت تو را به خدای بزرگ می‌سپاریم، امید است خداوند، تقوای تو را بیش‌تر کند، سختی‌های سفر را بر تو آسان گرداند و هر جا که باشی خیر و برکت از آن تو باد.

سلام ما را به برادرانمان در تهران و سراسر ایران برسانید. از خدا می‌خواهیم بار دیگر ما و شما را بر گرد آنچه موجب رضای اوست جمع کند. ان‌شاءالله.

6565

کد خبر 1679750

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =