۱۳ نفر
۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴
چطور بلیط پروازهای داخلی را کنسل کنیم؟

قطعا ممکن است برای شما پیش بیاید که با وجود برنامه‌ریزی سفر، در لحظات آخر مجبور شوید به هر دلیل سفر خود را کنسل کنید.

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چطور بلیط پروازهای داخلی را کنسل کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

پیش از هر چیز، شرایط استرداد را قبل از خرید مطالعه کنید

پیش می‌آید که برخی اوقات پس از این که بلیط هواپیما داخلی خریدید و پیش از سفر به دلایل مختلفی سفر شما کنسل شود یا از رفتن پشیمان بشوید. خوشبختانه در مورد بلیط هواپیما این مزیت وجود دارد که در بیشتر مواقع می‌توانید با برگشت بخشی از پول، بلیط خود را استرداد کنید. البته این موضوع برای بلیط‌های چارتری و سیستمی تفاوت دارد. بلیط‌های سیستمی به جز موارد خاصی قابل استرداد هستند. میزان درصد جریمه و بازگشت پول نیز با توجه به ایرلاین صادرکننده بلیط، مدت زمان باقی‌مانده تا پرواز و کلاس نرخی بلیط هواپیما، متغیر است. اما پروازهای چارتری عموما غیرقابل استرداد هستند ولی اگر بلیط چارتری هم خریده‌اید می‌توانید با پشتیبانی سفرمارکت تماس بگیرید تا امکان استرداد را از چارترکننده استعلام کنیم. توجه داشته باشید که در این حالت نیز مدت باقی مانده تا پرواز بسیار مهم است و چنانچه مدت زمان کم‌تری به پرواز شما مانده باشد احتمال سوخت کامل بلیط هواپیما بالا است. ولی اگر مدت زمان زیادی تا پرواز مانده باشد ممکن است چارترکننده درصدی از هزینه بلیط را به شما بازگرداند.

بلیط هواپیما در چه شرایطی قابل استرداد است؟

طبق قوانین تعریف شده سازمان هواپیمایی کشوری، تأخیر بیشتر از دو ساعت و یا باطل شدن پرواز شرایطی هستند که مسافر می‌تواند بدون جریمه برای استرداد و کنسل کردن بلیط هواپیما خود اقدام کند. علاوه‌ بر این شرایط ذکر شده، اگر مسافر بخواهد به هر دلیلی بلیط هواپیما خود را کنسل کند، با توجه ‌به قوانین ایرلاین مورد نظر، کلاس نرخی پرواز و مدت زمان باقی مانده تا پرواز، درصد جریمه محاسبه شده و پس از کسر از مبلغ بلیط، باقی آن به مسافر برگشت داده می‌شود. در مجموع، ابطال بلیط ممکن است به دو شکل رخ بدهد:

· لغو بلیط از طرف مسافر بنا به دلایل شخصی همانند انصراف از سفر، تغییر تاریخ سفر و غیره.

· لغو بلیط از طرف ایرلاین بنا به دلایلی همانند شرایط جوی نامناسب، نقص فنی هواپیما و غیره.

چطور بلیط پروازهای داخلی را کنسل کنیم؟

چه نوع بلیط‌هایی را می‌توان کنسل کرد؟

در بخش قبلی، اشاره مختصری به بلیط چارتر و بلیط سیستمی داشتیم. در این بخش به طور دقیق‌تر به این موضوع می‌پردازیم:

به طور کلی می‌دانید که مسافران می‌توانند با خرید بلیط‌های چارتری سود کنند و در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی بکنند؛ با این تفاوت که بلیط چارتر، انعطاف‌پذیری بلیط‌ سیستمی را ندارد. در حالت معمول برای خرید بلیط پروازهای سیستمی، مسافر می‌تواند ماه‌ها قبل از سفر، با توجه ‌به نیاز خود و همچنین مقصد و زمان سفر، بلیط مد نظرش را خریداری بکند و حتی به هر دلیلی پس از خرید، آن را با کسر مبلغی جزئی پس بدهد. در حالی‌ که در پرواز چارتری چنین انعطاف‌پذیری‌هایی وجود ندارد. در پرواز چارتر امکان تغییر تاریخ و زمان پرواز موجود نیست و اگر مسافر به هر دلیلی پس از خرید، از سفر خود منصرف بشود، امکان استرداد وجه بلیط وجود ندارد و در واقع پول بلیط سوخت خواهد شد.

پس توجه داشته باشید که اکثرا کنسلی بلیط‌های پرواز چارتری قابل انجام نیست و پس از خرید در صورت عدم استفاده، هزینه شما سوخت خواهد شد. البته این برای تمام شرکت‌های چارتر کننده قابل تعمیم نیست و برخی از این مجموعه‌ها، برای پروازهای خود، قابلیت کنسلی در نظر می‌گیرند. با این تفاوت که در صورت کنسلی این بلیط‌ها، بین ۸۰ تا ۹۵ درصد جریمه خواهید شد! اما بلیط‌های پرواز سیستمی را می‌توانید با خیالی راحت خریداری کنید. چرا که این بلیط‌ها قابل کنسلی هستند و به راحتی می‌توانید با استرداد آن‌ها، درصدی از مبلغ پرداختی خود را بازپس بگیرید.

از حقوق مسافران هواپیما در صورت کنسلی پرواز چه می‌دانید؟

طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت ابطال (کنسلی)، تأخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، به عهده‌ شرکت هواپیمایی برگزارکننده‌ پرواز است. در این رابطه، بر اساس مفاد ماده پنج قانون هواپیمایی کشوری و ماده ۱۹ کنوانسیون ورشو مصوب ۱۳۵۴/۳/۳۱ مجلس شورای اسلامی برای همه شرکت‌های هواپیمایی الزامی است که در صورت ابطال پرواز، حقوق مسافر را مطابق موارد زیر رعایت کنند.

طبق قانون، همه مسافران به‌ صورت یکسان از خدمات شرکت‌های هواپیمایی بهره‌مند می‌شوند و در صورتی ‌که با وجود داشتن بلیط تائیدشده، شرکت هواپیمایی از پذیرش مسافر از جهت محدودیت‌های شرکت حمل‌کننده امتناع کند، شرکت حمل‌کننده موظف به استرداد وجه و همچنین عرضه یک بلیط رایگان مشابه از لحاظ مسیر و کلاس پروازی به مسافر خواهد بود.

اگر ابطال پرواز از زمان خرید بلیط تا یک هفته قبل از انجام پرواز صورت گیرد، در این ‌صورت شرکت حمل‌کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیط به شما خواهد بود. اگر ابطال پرواز از ۶ روز تا ۲۴ ساعت پیش از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل‌کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیط و ارائه یک بلیط مشابه با ۳۰ درصد تخفیف از لحاظ مسیر و کلاس پروازی به مسافر می‌شود.

اگر ابطال از ۲۴ ساعت مانده تا زمان انجام پرواز اتفاق بیفتد، در این صورت شرکت حمل‌کننده موظف به پرداخت کامل وجه و ارائه یک فقره بلیط نیم‌بهای مشابه از لحاظ مسیر و کلاس پروازی خواهد بود. البته این تبصره هم وجود دارد که ارائه بلیط مشابه (از لحاظ مسیر و کلاس پرواز) در اولین فرصت زمانی انجام بگیرد. همچنین، در صورت انتقال مسافر توسط سایر خطوط هوایی این امر بدون پرداخت هزینه یا مابه‌التفاوت توسط مسافر یا خسارت توسط شرکت‌های هواپیمایی صورت خواهد گرفت.

جریمه لغو بلیط هواپیما در کلاس‌های پروازی چگونه است؟

میزان جریمه کنسلی کاملا بستگی به ایرلاین برگزار کننده، شناسه نرخی و زمان استرداد بلیت هواپیما دارد. در بسیاری از شرایط اگر شما بلیط را تا ۱۵ دقیقه پس از صدور بلیط کنسل کنید، جریمه‌ای به شما تعلق نگرفته و تمام هزینه پرداختی شما عودت می‌شود. البته به عنوان مثال در صورت خرید بلیط از ایران ایر، تفاوت هزینه کنسلی بلیط فقط به زمان کنسلی بستگی دارد و برای تمام شناسه‌های نرخی یکسان خواهد بود.

اما به صورت کلی، درخواست کنسلی بلیط‌های سیستمی از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ کنسلی است. مقدار این جریمه طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و قوانین ایرلاین متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد انتقال وجه از قیمت بلیط کسر می‌شود و باقی‌مانده مبلغ به حساب مسافر واریز خواهد شد. این مسئله در مورد پروازهای غیر قابل استرداد صدق نمی‌کند. در نظر داشته باشید که مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (حداکثر تا ۷۲ ساعت کاری) است. می‌توانید در سایت سفرمارکت با خرید بلیط هواپیما از میان ۶۵ سایت معتبر، تنوع قیمت و پشتیبانی را تجربه کنید.

چطور بلیط پروازهای داخلی را کنسل کنیم؟

با کنسلی بلیط هواپیما برای مسافران نوشو بیشتر آشنا شوید

اصطلاح Noshow به مسافرینی گفته می‌شود که در زمان‌های نزدیک به پرواز، بلیط خود را کنسل می‌کنند و یا از پرواز جا می‌مانند. در این صورت جریمه این کنسلی نسبت به سایر مسافرین بیشتر است اما در صورت خرید بلیط پروازهای سیستمی، می‌توانید آن را به راحتی کنسل کنید.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بلیط خود را روزها یا حتی ماه‌ها قبل از پرواز خریداری کرده و برای انجام سفر هوایی خود برنامه‌ریزی کرده باشید؛ اما زمان سفر، به علت مشکلات غیر قابل پیش بینی مجبور به کنسلی بلیط خود شده یا حتی از پرواز جا بمانید. بهتر است بدانید حتی در صورت جا ماندن از پرواز شما می‌توانید بلیط خود را کنسل کنید و طبق قوانین هر ایرلاین با کسر جریمه کنسلی، مبلغ پرداختی را دریافت کنید. البته باید توجه کنید که میزان جریمه کنسلی این شرکت‌های هواپیمایی با توجه به کلاس پروازی و شناسه‌های نرخی این ایرلاین‌ها مقادیر متفاوتی خواهد داشت.

کد خبر 1679844

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =