چهار شهیدی که فیلم زندگی‌شان به جشنواره فجر امسال می‌آید/ رونق بیوگرافی شهدا

ایرنا نوشت: جشنواره چهل و یکم فیلم فجر امسال میزبان چهار فیلم سینمایی با محوریت زندگی شهدای شاخص دوران دفاع مقدس می‌شود. محمدابراهیم همت، سردار علی هاشمی، مهدی زین‌الدین و محمد بروجردی چهار شهیدی هستند که قرار است داستان زندگی‌شان در قالب فیلم سینمایی تصویر شود. 

علاوه بر فیلم شهید بروجردی، سازمان اوج سه فیلم دیگر درباره شهدای شاخص دوران دفاع مقدس برای جشنواره چهل و یکم در دست تولید دارد. شهید محمدابراهیم همت، سردار علی هاشمی و شهید مهدی زین‌الدین پروژه‌های سینمایی هستند که جزئیات ساخت این آثار رسانه ای نشده است اما طبق شنیده ها توسط سه کارگردان مطرح تولید خواهند شد. آن چه روشن است این که زندگی و منش شهیدان همت، هاشمی و زین الدین ظرفیتی بالا برای تبدیل به اثری ماندگار را دارا هستند.

چهار شهیدی که فیلم زندگی‌شان به جشنواره فجر امسال می‌آید/ رونق بیوگرافی شهدا

فیلم سینمایی غریب شرحی بر احوالات درونی شهید محمد بروجردی، شیوه فرماندهی و تلاش او برای ایجاد اتحاد در غرب کشور در دوران دفاع مقدس است. این فیلم به نویسندگی و تهیه کنندگی حامد عنقا و کارگردانی محمد حسین لطیفی در حالی وارد فاز تولید شده که سال ها است خبرهایی مبنی بر ساخت اثری درباره شهید بروجردی به گوش می رسد. آن پروژه ها راه به جایی نیافتند و حالا مقطعی از زندگی این فرمانده شاخص در فیلم غریب به تصویر کشیده خواهد شد. بابک حمیدیان در این فیلم ایفاگر نقش شهید محمد بروجردی است و بر اساس نشانه ها و سابقه سازندگان می توان به اثری درخور امیدوار بود.«غریب بازگشت محمد حسین لطیفی به سینمای دفاع مقدس پس از ۱۶ سال محسوب می شود؛ کارگردانی که روز سوم او با موضوع مقاومت مردم خرمشهر، اثری ممتاز است که تحسین خاص و عام را برانگیخت.

پس از وقفه ای نه چندان طولانی، سازمان هنری رسانه ای اوج به عرصه سینمای مقاومت و دفاع مقدس بازگشته است. بتازگی فیلم غریب محصول جدید سازمان اوج کلید خورده و چند پروژه دیگر این سازمان در پیش تولید قرار دارند.

در کارنامه اوج در حوزه سینمای مقاومت و دفاع مقدس آثار زیادی به چشم می‌خورد که در ادامه به این آثار اشاره می‌شود.

منصور / ۱۳۹۹

فیلم سینمایی منصور که سال پیش اکران عمومی شد، دربرگیرنده مقاطعی از زندگی شهید منصور ستاری است. این فیلم را سیاوس سرمدی کارگردانی کرد که حاصل آن یک اثر زندگی نامه ای موفق بود. فیلم منصور روایتگر زندگی شهید ستاری است که در زمان جنگ تحمیلی با راه اندازی کارگاهی، برخی از تجهیزات لازم برای ساخت هواپیما را به ایران آورد و به ساخت هواپیما در کشور پرداخت تا بسیاری از مشکلات کشور در زمان جنگ را حل کند.

چهار شهیدی که فیلم زندگی‌شان به جشنواره فجر امسال می‌آید/ رونق بیوگرافی شهدا

آبادان یازده ۶۰ / ۱۳۹۸

دوران دفاع مقدس سرشار از اتفاقات بدیعی است که هنوز جایی در سینما و تلویزیون نیافته اند. یکی از آن ها ماجرای مقاومت کارکنان رادیو نفت ملی آبادان است که تا پای جان ایستادند و اجازه ندادند نبض رسانه ای شهر سقوط کند و به دست دشمن بیفتد. اگر این اتفاق رخ می داد روحیه مردم تضعیف می شد اما بچه های رادیو با دست خالی مقاومت کردند. مهرداد خوشبخت در فیلم آبادان یازده ۶۰ این اتفاق مهم را دراماتیزه کرد و اثری مطلوب تحویل مخاطبان داد.

۲۳ نفر / ۱۳۹۷

کتاب «آن ۲۳ نفر» به قلم احمد یوسف زاده بر اساس اتفاق های واقعی نوشته شده است. سازمان اوج این کتاب را به کارگردانی مهدی جعفری تبدیل به فیلم کرد و باعث آشنایی بیشتر مخاطبان با یک واقعه خاص شد. ماجرا درباره اسارت ۲۳ سه نفر از رزمندگان ۱۳ تا ۱۷ ساله کشورمان به علاوه ملاصالح قاری در دوران دفاع مقدس است که سرگذشتی دراماتیک داشته اند.

چهار شهیدی که فیلم زندگی‌شان به جشنواره فجر امسال می‌آید/ رونق بیوگرافی شهدا

به وقت شام / ۱۳۹۶

هشت سال دفاع مقدس، نقطه طلایی کشورمان در تاریخ است که رزمندگان با مقاومت خود اجازه تاراج وطن به دشمن را ندادند. زمان گذشت و فرقه انحرافی داعش سودایی شبیه آن چه صدام در سر داشت، را به شکلی دیگر دنبال می کرد. این بار جبهه مقاوت کمی آن سوتر از مرزها بود و در داخل کشور کسی صدای تفنگ و آژیر را نمی شنید. مدافعان حرم در برابر داعش ایستادند و امنیت را برای منطقه به ارمغان آوردند. ابراهمیم حاتمی کیا در فیلم به وقت شام پیوندی هنری میان دوران دفاع مقدس و مبارزه با داعش زد و یک پدر و پسر را در کانون داستان قرار داد. حاتمی کیا با کوله باری از تجربه در ساخت آثار دفاع مقدس، نگاهی متفاوت به این فیلم داشت.

چهار شهیدی که فیلم زندگی‌شان به جشنواره فجر امسال می‌آید/ رونق بیوگرافی شهدا

تنگه ابوقریب / ۱۳۹۶

بهرام توکلی در نهمین فیلمش سراغ سوژه ای رفت که هم در کارنامه اش نو است و هم تا حالا فرصت پرداخت سینمایی بدست نیاورده بود. داستان تنگه ابوقریب بر اساس یک اتفاق واقعی نوشته و ساخته شد: در ۲۱ تیرماه ۱۳۶۷، حمله وسیعی سراسر جبهه جنوب را درگیر می‌کند، یکی از نقاط حساسی که دشمن قصد عبور از آن و رسیدن به شهرها و جاده‌های کلیدی ایران را دارد تنگه ابوقریب است... فیلم ادای دینی است به رشادت های گردان عمار که در گمنامی ایثار کردند و بر تارک تاریخ درخشیدند. با این حال سال ها خیلی ها از ماجرا بی اطلاع بودند و تنگه ابوقریب عامل زودن غبار از واقعه بود.

چهار شهیدی که فیلم زندگی‌شان به جشنواره فجر امسال می‌آید/ رونق بیوگرافی شهدا

بادیگارد / ۱۳۹۴

ابراهیم حاتمی کیا فیلم بادیگارد را زمانی می سازد که جنگ شکل دیگری گرفته و حالا بحث ترور دانشمندان هسته ای در میان است. به همین نسبت او قهرمان اصلی اش را یک محافظ قرار می دهد که بخاطر یک خطا مورد سوء ظن و عتاب قرار گرفته است؛ باز هم یک قهرمان تنها از سینمای حاتمی کیا. این بار حاج حیدر ذبیحی با بازی پرویز پرستویی. حاج حیدر آدم دهه نود است؛ با دغدغه ها و مقتضیات آن. در اوج پختگی و طمانینه است؛ اقتضای سن و شغل(حفاظت) و البته تجربه اش این حجم از آرامش را می طلبد. حاج حیدر دل شکسته از گردش روزگار است که چرا باید مورد سوءظن باشد. او اما قاعده بازی را می پذیرد و به کار شخصی روی می آورد. حاج حیدر آدم جنگ است و هنوز به مرام بچه های آن زمان که آرمان حاتمی کیا است ، وفادار مانده.

چهار شهیدی که فیلم زندگی‌شان به جشنواره فجر امسال می‌آید/ رونق بیوگرافی شهدا

ایستاده در غبار / ۱۳۹۴

ایستاده در غبار شرحی است از فرماندهی حاج احمد متوسلیان، رشادت ها و ذکاوت او در مدیریت بحران. محمد حسین مهدویان در اولین تجربه فیلمسازی خود، شیوه ای مستندگونه برای روایت داستان برگزید که منجر به فیلمی با ساختاری متفاوت شد. همه امتیاز ایستاده در غبار به ساختار آن نیست و روایت صادقانه ، غیر کلیشه ای و غیر شعاری از شخصیت حاج احمد متوسلیان برگ برنده اصلی آن محسوب می شود. در این فیلم هادی حجازی فر نقش متوسلیان را بازی کرد و به شهرت و محبوبیت رسید. اغراق نیست اگر بگوییم ایستاده در غبار یکی از شاخص ترین آثار زندگی نامه ای با موضوع فرماندهان دفاع مقدس است که خاص و عام آن را پسندیدند.

چهار شهیدی که فیلم زندگی‌شان به جشنواره فجر امسال می‌آید/ رونق بیوگرافی شهدا

سریال‌ها

اولین سریال این سازمان با نام آسمان من ساخته شد که روای تلاش سربازان گمنام برای ایجاد امنیت در پروازها است. مینو سریالی است با موضوع مقاوت خرمشهر و گیله وا به مقاومت جنگل می پردازد. رد مقاومت حتی در سریال کمدی پایتخت ۵ دیده می شود که روایتگر سبعیت داعش است

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1679894

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
    0 0
    بابک حمیدیان بهترین گزینه برای ایفای نقش شهید بروجردیه. چه به لحاظ بازی چه فیزیک. خدا کنه فیلم آبرومند از آب در بیاد