تامین مسکن خانواده‌های دارای دو معلول از اولویت‌های بهزیستی قزوین است

مدیرکل بهزیستی قزوین گفت: تامین مسکن خانواده‌های دارای دو معلول از اولویت‌های بهزیستی است که در این راستا قرار است ۴۷۷واحد مسکونی احداث و به این خانواده ها واگذار شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علی دهباشی‌پور، مدیرکل بهزیستی قزوین در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درخصوص خدمات تخصصی معاونت توانبخشی گفت: براساس تعاریف جهانی، به افراد بالای ۶۰ سال، سالمند گفته می‌شود که طبق برآورد کارشناسان داخلی در ۳۰سال آینده ۲۵درصد کشور را سالمندان تشکیل می دهند.

او افزود: براساس آمارها، استان قزوین دارای ۱۳۴هزار سالمند بالای ۶۰سال است که این رقم حدود ۸.۹درصد جمعیت را نشان می‌دهد و جامعه با شیب تندی به سوی سالمندی در حرکت است که به بیش‌از ۱۰درصد جمعیت کل کشور رسیده است.

این مسئول با اشاره به نرخ سالمندی، ادامه داد: ۴۷درصد از جمعیت مذکور را مردان و ۵۳درصد را زنان تشکیل می‌دهند که اگر نرخ سالمندی به بالای هفت‌درصد جمعیت برسد، نیازمند توجه بیشتر و در عین حال برنامه‌ریزی بیشتری هستیم.

دهباشی‌پور گفت: براساس آمارها، در سال۹۵ بالغ‌بر ۵۵۲سالمند مرد در استان قزوین بدون همسر و سه‌هزار و ۶۶۱زن به صورت سالمند تنها بوده‌اند و در حال حاضر نرخ امید به زندگی به صورت متوسط در استان قزوین ۷۵سال است که این عدد در مردان ۷۳و در زنان ۷۷سال می‌باشد.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: در هشت‌مرکز شبانه‌روزی استان ۳۸۹سالمندان تحت مراقبت قرار دارند که هزینه پرداختی به مراکز نگهداری برای هر سالمند در مراکز بهزیستی استان ۲میلیون و ۷۱۰هزارتومان است.

او با اشاره به فعالیت‌های سازمان بهزیستی استان در خصوص سالمندان گفت: از جمله فعالیت‌های مورد توجه در زمینه سالمندان در استان؛ ایجاد پارک‌های ویژه برای سالمندان، ایجاد مراکز نگهداری نیمه‌وقت و مراکز روزانه نگهداری از سالمندان که به ارائه خدمات فرهنگی، ورزشی، اجتماعی به سالمندان می‌پردازند، برگزاری برنامه‌های ویژه و مورد علاقه سالمندان و در نهایت گسترش شهرهای دوستدار سالمند است.

این مقام مسئول در خصوص خدمات ارائه شده به ناشنوایان و نابینایان استان بیان کرد: تامین مسکن خانواده‌های دارای دو معلول از اولویت‌های بهزیستی است که در این راستا قرار است ۴۷۷ واحد مسکونی احداث و به این خانواده ها واگذار شود.

دهباشی‌پور یادآورشد: در استان قزوین ۵هزار و ۲۴۶مددجوی نابینا داریم که ۴هزار و ۸۵نفر از آن‌ها مستمری دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین در خصوص اشتغال نابینایان اظهارکرد: باید ۳۰درصد مشاغل اپراتوری دستگاه‌های اجرایی بر اساس قانون به افراد نابینا اختصاص یابد اما این مصوبه عملیاتی نشده است که امیدواریم شاهد همراهی بیشتری از سوی مدیران دستگاه‌ها باشیم.

48

کد خبر 1679902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =