رئیس سیا: باید اقدامات پوتین را جدی گرفت

ایرنا نوشت: ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا (سیا) درباره ادعای استفاده روسیه از سلاح های هسته ای گفت: مدرکی دال بر قریب الوقوع بودن چنین تهدیدی در اختیار نداریم اما در هر صورت باید اقدامات ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را جدی گرفت.

به گزارش تارنمای نشریه هیل، رئیس سیا افزود: دشوار می توان گفت که در موضوع تهدید استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین، پوتین «بلوف می زند».

برنز در مصاحبه با شبکه خبری سی بی اس در پاسخ به این سوال که «آیا نشانه ای دال بر استفاده روسیه از سلاح های هسته ای وجود دارد؟» پاسخ داد: « درباره هر موضوعی باید هر تهدیدی را جدی گرفت. همان طوری که می دانید لفاظی های او (پوتین) و مقام های ارشد روسیه غیرمحتاطانه و بسیار غیرمسئولانه است».

برنز افزود: « ما امروز هیچ مدرک عملی در جامعه اطلاعاتی آمریکا مشاهده نمی کنیم که نشان دهد او (پوتین) به استفاده واقعی به سلاح هسته ای نزدیک می شود یا تهدیدی قریب الوقوع درباره استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی وجود دارد».

رئیس سازمان سیا در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کند پوتین در تهدیدهایش «بلوف» می زند، گفت: «در هر صورت مقام های آمریکایی باید اقدامات او را جدی بگیرند».

برنز همچنین گفت: «اظهارنظر در این زمینه درمقطع کنونی دشوار است و همان طوری که گفتم باید این را بسیار جدی بگیریم، باید مراقب نشانه های هر گونه آمادگی واقعی (در استفاده از چنین تهدیدی) باشیم و این وظیفه سیاستگذاران است. من سیاستگذار نیستم. اما به طور مستقیم عواقب جدی ناشی از هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای را اعلام می کنم.»

به نوشته تارنمای نشریه هیل، پوتین روز جمعه معاهده های الحاق چهار منطقه از مناطق شرقی و جنوبی اوکراین به خاک روسیه را امضا کرد و این امر درگیری ها با کی یف و متحدان غربی آن را تشدید کرد. غرب و متحدانش این اقدام روسیه را غیرقانونی توصیف کرده اند.

این اقدام مسکو به دنبال هشدار پوتین درباره استفاده از زرادخانه های هسته ای خود برای دفاع از خاک و مردم روسیه انجام شده است.

311311

کد خبر 1680158

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =