کاهش ۱۰۰ درصدی واردات کالاهای نفتی در بندر خلیج فارس

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از کاهش ۱۰۰ درصدی واردات کالاهای نفتی در بندر خلیج فارس خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، حسین عباس‌نژاد روز سه‌شنبه در تشریح کارنامه ۶ ماهه بندر خلیج‌فارس افزود: از این میزان تخلیه و بارگیری، یک میلیون و ۹۹۶ هزار و ۴۱ تن مربوط به فرآورده‌های نفتی و ۶۶۳ هزار و ۲۶۷ تن نیز به مواد معدنی صادراتی اختصاص دارد.

وی با اشاره به کاهش ۱۰۰ درصدی واردات نفتی در بندر نفتی خلیج فارس بیان کرد: این بندر زیرمجموعه‌ای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با رویکرد عمده عملیات نفتی محسوب می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد: در این دوره زمانی، ۶۹ هزار و ۲۸۰ تُن فرآورده نفتی از بندر خلیج فارس به صورت ترانزیت و ۸۱ هزار و ۸۵۴ تُن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است.

عباس‌نژاد با بیان اینکه چهار شرکت بخش خصوصی در زمینه بانکرینگ در بندر نفتی خلیج فارس فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در این بندر طی نیمه نخست سال جاری ۲۹۱ هزار و ۹۷۹ تن بوده که در همسنجی با مدت مشابه سال قبل ۴۶.۸۸ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه حجم واردات فرآورده های نفتی در ۶ ماه گذشته به رقم صفر رسیده است، افزود: به دلیل افزایش توان تولید داخلی، شاهد کاهش ۱۰۰ درصدی واردات این فرآورده‌ها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

به گفته مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶۱۸ فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خلیج فارس پهلو گرفته‌اند که از این تعداد، ۴۳۳ فروند مربوط به کشتی‌های حامل فرآورده نفتی و ۸۱۵ فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است.

عباس‌نژاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۶ شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش از ۵۳۰ هزار مترمکعب در این بندر در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده‌های نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران فعالیت دارند.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1680214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =