دادستان سوئد احتمال خرابکاری در خط گاز روسیه به اروپا را تایید کرد

ایرنا نوشت: دادستان کل سوئد اعلام کرد که بازرسی محل نشت گاز از خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا حاکی از خرابکاری و انفجارهای متعدد است.

به نقل از دیلی میل، «ماتس لیونگ کویست» دادستان کل سوئد در بیانیه ای تایید کرد که نشتی رخ داده در خط لوله نورد استریم ۱ و۲ بر اثر اقدام خرابکارانه و انفجار بوده است.

وی از تداوم تحقیقات روی مواد جمع آوری شده در ۲ محل خرابکاری خبر داد و افزود: تحقیقات محل حادثه ظن خرابکاری را تقویت کرده است.

دادستان کل سوئد از ارائه جزئیات بیشتر به خاطر حساسیت موضوع خودداری کرد.

هر چهار نشتی گاز، روز دوشنبه هفته گذشته در دریای بالتیک کشف شدند و دو مورد از آنها در قلمرو سرزمینی سوئد و ۲ مورد دیگر در قلمرو دانمارک هستند.

در ابتدا، تصور می شد که نشت گاز از خط لوله نورد استریم اتفاقی بوده اما بعدا، همزمانی ایجاد این نشتی ها، ظن خرابکاری را افزایش داد.

پیش از این، «نانسی فیزر» وزیر کشور آلمان از تشکیل یک تیم بازرسی شامل نمایندگانی از آلمان، دانمارک و سوئد به منظور تحقیق درباره نشت گاز از خطوط لوله گاز نورد استریم ۱ و ۲ در دریای بالتیک خبر داد.

فیزر با تاکید بر اینکه پس از وقوع این حادثه، آلمان، دانمارک، سوئد و لهستان گشت‌های دریایی را به منظور حضور مداوم در منطقه افزایش داده‌اند، ‌ خاطر نشان کرد: در این راستا تمام کشتی‌های آلمانی در اختیار پلیس فدرال قرار دارند.

در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ (۴ مهر ۱۴۰۱) در سه رشته از خطوط لوله گاز دریایی نورد استریم یک و دو (خطوط لوله انتقال گاز از روسیه به اروپا) نشت گاز در دریای بالتیک کشف شد. نخستین نشتی در نورد استریم - ۲ در جزیره بورنهولم دانمارک سپس دو نشت در نورد استریم یک ثبت شد.

چندی بعد زلزله شناسان سوئدی اعلام کردند که دوشنبه گذشته (۴ مهر) دو انفجار را ثبت کرده اند که در مسیرهای خطوط لوله نورد استریم رخ دادند.

در پی این سانحه، کشورهای اروپایی به منظور حفاظت از منابع انرژی منطقه از جمله سکوهای نفتی، در دریای شمال و سواحل ایتالیا تدابیر امنیتی را تشدید کرده‌اند.

در حالی که غرب، روسیه را مسئول اقدام خرابکارانه در خطوط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا معرفی می‌کند، مسکو این اتهام را رد کرده و خواستار تحقیقات سازمان ملل در این باره شده است.

کرملین این حادثه را یک اقدام تروریستی خوانده است و همزمان اطلاعات روسیه به ردپای غربی‌ها در این حادثه اشاره می‌کند.

ژاک باود افسر اطلاعاتی پیشین سوئیس معتقد است که نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکا مسئول خرابکاری در خطوط لوله گاز نورد استریم ۱ و ۲ است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز پنج شنبه از اینکه روسیه به کمیته تحقیقات درباره خرابکاری در خط لوله گاز نورد استریم دعوت نشده، انتقاد کرد.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1680990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =