تاجیکستان سفیر قرقیزستان را احضار کرد

ایرنا نوشت: «ارلان عبدیلدایف» سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری قرقیزستان در تاجیکستان روز جمعه به وزارت امور خارجه تاجیکستان احضار شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی تاجیکستان «خاور»، این اقدام به دنبال اظهارات اخیر « کاستبایف» سرپرست سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه جمهوری قرقیزستان علیه تاجیکستان انجام شده است.

بر اساس این گزارش، تاجیکستان به اظهارات اخیر دبیر مطبوعاتی وزارت امور خارجه قرقیزستان واکنش نشان داده است و آنها را به عنوان نمادی از تخریب فرهنگ سیاسی و عدم وجود اخلاق دیپلماتیک اولیه توصیف کرده است.

در این یادداشت اعتراضی آمده است: اظهارات نماینده رسمی وزارت امور خارجه قرقیزستان تلاشی ناشیانه برای تحمیل یک ایده نادرست در خصوص دلایل واقعی حمله مسلحانه قرقیزستان به تاجیکستان است.

این یادداشت می افزاید: نظرات فریبکارانه اخیر با ماهیت پروتکل های امضا شده توسط طرفین در تاریخهای 19 و 25 سپتامبر مطابقت ندارد.

همچنین از سفیر قزقیزستان خواسته شده است تعامل بیشتری با هدف جلوگیری از گسترش اظهارات گمراه کننده در فضای اطلاع رسانی میان دو کشور انجام دهد.

تشدید تنش جدید در روابط قرقیزستان و تاجیکستان در تاریخ ۱۶-۱۴ سپتامبر اتفاق افتاد . این تشدید تنش یکی از شدیدترین و خونبارترین درگیری در کل تاریخ این مناقشه ها بود و منجر به کشته شدن بیش از ۱۵۰ نفر از هر دو طرف و همچنین جابجایی ۱۴۰ هزار نفر شهروند غیر نظامی قرقیزستان از منطقه مناقشه شد.

23311

کد خبر 1681194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =