گلدان ۲۰۰۰ یورویی در یک حراجی به قیمت ۸۰۰۰۰۰۰ یورو فروخته شد/ عکس

تسنیم نوشت: یک گلدان چینی معمولی که بنا به گفته کارشناسان فاقد هرگونه ارزش تاریخی و باستانی است، در یک حراجی در کشور فرانسه با قیمت ۸ میلیون یورو معادل ۷.۸ میلیون دلار به فروش رفت!

یک گلدان چینی معمولی ساخت کشور چین در یک حراجی واقع در "فونتننبلو" در نزدیکی شهر پاریس واقع در کشور فرانسه، به قیمت ۸ میلیون یورو فروخته شد.

در این حراجی شرکت‌کنندگانی بالغ بر ۳۰ نفر که عمدتاً افراد حاضر در آن از کشور چین بودند، باهم به رقابت پرداختند. خریداران بر این باور بودند که گلدان حراجی شده یک اثر نادر تاریخی و متعلق به قرن ۱۸ است؛ این در حالی است که کارشناسان و متخصصان این گلدان را فاقد ارزش تاریخی و باستانی دانسته‌ و ارزش آن را تنها ۲ هزار یورو تعیین کرده‌اند.

در این حراجی که ابتدا با اعلام قیمتی برابر با ۲ هزار یورو شروع شد، در نهایت به قیمت ۸ میلیون یورو معادل ۷.۸ میلیون دلار به فروش رفت؛ به عبارتی تقریباً ۴ هزار برابر بیشتر از ارزش واقعی گلدان چینی!

علاوه بر آن با احتساب مالیات در نظر گرفته شده برای آن، فرد برنده در این حراجی باید در مجموع قیمتی برابر با ۹.۱۲ میلیون یورو حدود ۹ میلیون دلار بابت خرید گلدان پرداخت کند.

گلدان چینی مذکور نیز توسط زنی ناشناس که در یکی از مناطق خارج از کشور فرانسه زندگی می‌کند، به حراجی "Osenat" ارسال شده بود. بنا به گفته وی، این گلدان متعلق به مادر وی و قبل از آن نیز مادربزرگ این شخص از آن نگه‌داری می‌کرد و مدعی شده که این گلدان متعلق به کلکسیونر معروفی در پاریس است و قدمت آن به یک قرن پیش برمی‌گردد.

این در حالی است که مسئولان حراجی "Osenat" گلدان چینی آبی و سفید که منقش به طرح‌هایی از ابر و اژدها است را به عنوان یک کالای معمولی که متعلق به قرن بیستم است، معرفی کرده‌اند.

گلدان ۲۰۰۰ یورویی در یک حراجی به قیمت ۸۰۰۰۰۰۰ یورو فروخته شد/ عکس

مدیر این مرکز حراج با اشاره به اینکه چینی‌ها علاقه وافری به تاریخ و اشیای باستانی دارند، گفت: به محض ارسال و بارگذاری اطلاعات گلدان، چینی‌ها به جهت خرید و شرکت در حراجی اقبال بسیاری را نشان دادند، در حالی که کارشناسان تاریخی در این مرکز همچنان بر عدم ارزش تاریخی و نداشتن قدمت طولانی و باستانی این گلدان تأکید می‌کردند.

البته این نخستین‌ بار نیست که گلدانی با چنین ویژگی‌های ظاهری مشابه در یک حراجی به قیمت میلیونی فروخته شده است. در سال ۲۰۱۸ نیز یک گلدان در حراجی کریستیز به قیمت ۱۴ میلیون دلار فروخته شد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1681464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =