آغاز عملیات مدیریت تلفیقی دفع آفات (IPM  ) در موزه قلعه فلک الافلاک

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از آغاز عملیات مدیریت تلفیقی دفع آفات (IPM ) در موزه قلعه فلک الافلاک خبر داد .

به گزارش خبرآنلاین لرستان ، عطا حسن پور با اعلام این خبر گفت : پس از پدیدار شدن نمونه هایی از آفات تابستان امسال در موزه قلعه فلک الافلاک به منظور شناسایی و مبازه با آن، از آفات نمونه برداری و برای شناسایی نوع آفت، نمونه ها به واحد مبارزه با عوامل بیولوژیک و فرسودگی زیستی میراث فرهنگی یزد ارسال شد تا نظرات تخصصی در سیستم مدیریت مبارزه با آفات در این مورد اخذ شود.

وی افزود : پس از دریافت گزارش مورد نظر از استان یزد، کارشناسان حفاظت و مرمت لرستان، مراحل برنامه کنترل آفات بر اساس اصولIPM را برای موزه قلعه فلک الفلاک تعریف نمودند.

حسن پور با اشاره به اینکه هدف برنامه مدیریت تلفیقی آفات در کوتاه مدت، کاهش مصرف سم و جایگزین کردن روشها یا استفاده از ترکیبات با اثر سمیّت کمتر است بیان کرد: «نکته مهم این روش تلفیق روشهاست که شناسایی آفت، پاکسازی، کنترل و جلوگیری از ورود مجدد آفات از جمله مراحل برنامه پیشنهادی برای کنترل آفات در موزه قلعه فلک الافلاک عنوان شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان داشت: «در حال حاضر مرحله پاکسازی این طرح 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.»

حسن پور در پایان تصریح کرد: تا کنون دفع آفات در موزه ها انجام میگرفته اما این اولین طرح مدیریت تلفیقی دفع آفات است که هر چهار مرحله در آن همزمان انجام می شود.

46

کد خبر 1683167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =