سیاستمدار عراقی: جریان صدر کارت‌های فشار خود را از دست داده است

دبیرکل حزب ناصری عراق تاکید کرد که جریان سیاسی صدر بسیاری از کارت‌های فشار خود را از دست‌ داده و از بازی خارج شده است.

«عبدالستار الجمیلی» دبیرکل حزب ناصری (پیشرو) و دیپلمات سابق عراقی، در گفت‌وگویی تاکید کرد که انتخاب رئیس‌جمهور عراق گامی برای خروج از بن بست سیاسی در این کشور بود و جریان صدر از بازی خارج شده است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» تاکید کرد: «فکر می‌کنم جریان صدر بسیاری از کارت‌هایش را که می‌توانست به وسیله‌ی آن‌ها به دیگران فشار آورد را از دست داده است و اکنون تقریباً از بازی خارج شده است».

الجمیلی در ادامه افزود: انتخاب رئیس‌جمهور برای عراق، پس از گذشت بیش از یک سال از انتخابات که طی آن حیات سیاسی، قانون اساسی، مسائل اداری و خدماتی مختل شد، درهای جدیدی را به روی تشکیل دولت جدید باز کرد.

وی در این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: امیدواریم با عمل به وعده‌هایی که برای پایان دادن به وضعیت هرج و مرج سیاسی و مقابله با مشکلات ریشه‌ای آن داده شد، به رنج مردم عراق احترام گذاشته شود و این وضعیت پایان یابد.

روز گذشته (پنجشنبه، ۱۳ اکتبر)، پس از گذشت یک سال و سه روز از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق و با وجود کشمکش‌های طولانی میان دو حزب اصلی کُرد، سرانجام نشست انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور در پارلمان با حضور ۲۶۹ نماینده از مجموع ۳۲۹ نماینده، برگزار شد.

پس از شمارش کلیه آراء اخذ شده در دور دوم رأی‌گیری در پارلمان عراق، «عبداللطیف رشید» موفق شد ۱۶۲ رای را به خود اختصاص دهد و موفق شد برهم صالح را با ۹۹ رای از دور رقابت خارج کند. او بلافاصله پس از انتخاب شدنش، «محمد شیاع السودانی» را مامور تشکیل کابینه در عراق معرفی کرد.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1683494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =