ایسنا نوشت:

وزیر خارجه کشورمان با بیان این‌که «طرح روسیه به طور شفاهی در اختیار ایران قرار گرفته است» گفت: ما گفتیم که با روح طرح و این‌که حرکت گام به گام جدیدی داشته باشیم موافقیم و اما گام‌ها باید متقابل برداشته شود. 

علی اکبر صالحی در گفت‌وگو با ایسنا به مسکو در پاسخ به این پرسش که معاون وزیر خارجه روسیه 24 ساعت پس از سفر دبیر شورای امنیت ملی کشورش به تهران اعلام کرده است که پاسخ ایران به طرح مسکو منفی بوده است، گفت: مبنای اقدامات ما گفت‌وگوهایی است که امروز با سرگی لاوروف داشتیم. ما اعلام کردیم با روح این طرح موافقیم تا حرکت جدیدی داشته باشیم که گام به گام جلو برویم؛ به طوری که همزمانی در آن نهفته شود یعنی اگر قدمی را یک طرف برداشت معادل و متناسب آن، طرف مقابل اقدامی انجام دهد، نه این‌که اقدام یک طرف بدون پاسخ باشد. 

وی تاکید کرد: ما اعلام کردیم جزئیات طرح نیاز به بررسی دارد و باید بیشتر بررسی شود و قرار شد روس‌ها طرح مکتوب‌شان را به ما تحویل دهند و البته طرح در جلسه قرائت شد که مفصل هم بود و قرار شده است کارشناسان ما روی این طرح کار کنند. 

وی ادامه داد: ما هیچ گاه ذهنیت منفی برای همکاری‌ها نداشته‌ایم. ایران به عنوان کشوری که اساس خود را مبتنی بر تعالیم اسلامی می‌داند، معتقد است که باید به خیر تفعل کرد و به طور یقین راه را به این شکل می‌توان یافت. ما هیچ گاه منفی نگاه نمی‌کنیم مگر نسبت به مواردی که خلاف منافع ملی ما و اخلاق باشد. 

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا این طرح را تضمین‌کننده منافع ملت ایران می‌دانید؟ گفت: ‌ما با اصول و روح طرح موافقیم؛ این طرح بسیار خیرخواهانه مطرح شده است. از نظر ما موضوع هسته‌یی ما باید حل شود. این غربی‌ها هستند که سوال‌هایی دارند و مشکلاتی را آفریده‌اند و می‌خواهند از این پرونده ساختگی که ایجاد کرده‌اند خود را رها کنند. روس‌ها زحمت کشیده‌اند و طرحی را داده‌اند که بتوان از طریق آن بین دو طرف تفاهمی ایجاد شود و ما از آن استقبال می‌کنیم. 

وی درباره روابط دو کشور ایران و روسیه گفت: با توجه به تحولات پیش آمده فصل جدیدی در روابط ایران و روسیه را شاهد خواهیم بود. 

وی گفت: روسیه با توجه به تحولات منطقه و بین‌المللی و این‌که ایران همسایه بزرگ و مهمی برای روسیه است، علاقه‌مندی خود را برای گسترش روابط با ایران اعلام کرده است. ما نیز اعلام کرده‌ایم که همواره از این‌گونه اقدامات استقبال می‌کنیم و این‌بار نیز که روس‌ها این گام جدی را برداشته‌اند، طبیعی است که استقبال می‌کنیم. 

صالحی با اشاره به دیدارش با دبیر شورای امنیت ملی روسیه در تهران و گفت‌وگوی سه ساعته‌اش با سرگی لاوروف در مسکو اظهار کرد: ما گفت‌وگوهای صریحی در مورد موضوعات مختلف از جمله مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی داشتیم. ما احساس کردیم روس‌ها با نیت خیرخواهانه و با علاقه‌مندی در صدد هستند روابط خود را با ایران در زمینه‌های مختلف تعمیق بخشند. 

وی ادامه داد: همگرایی بین روسیه و ایران به ویژه در موضوعات مهم منطقه‌ای مثل افغانستان، تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا روشن بوده و موجب شده است ما زمینه‌های بیشتری با یکدیگر پیدا کنیم. 

وی تاکید کرد: تصمیم گرفته شد رایزنی‌های مداومی در رصد کردن تحولات و همکاری در زمینه تداوم صلح و ثبات و امنیت داشته باشیم؛ زیرا دو طرف اصرار دارند از مداخله دیگران در منطقه و مسایل منطقه جلوگیری شود تا برخی کشورها از تحولات جاری در منطقه سوءاستفاده نکنند و به حاکمیت کشورها احترام بگذارند و نگذارند استقلال این کشورها دستخوش اختلال شود و این‌که مردم و دولت‌های کشورها خود به نحوی موضوعات‌شان را حل و فصل کنند. 

وزیر خارجه کشورمان گفت: ما به طور جدی تاکید کرده‌ایم که دخالت خارجی‌ها در امور دیگر کشورها مردود است. 

وی تصریح کرد: ‌در مورد موضوع افغانستان مواضع ما یکسان بود، ایران به صراحت اعلام کرده است ایجاد پایگاه‌های دائم از طرف آمریکا را رد می‌کنیم، زیرا چنین اقدامی از نظر ما غیرقابل قبول است. ما مواضع خود را به صورت کتبی و شفاهی به اطلاع کشور دوست و برادر افغانستان رسانده‌ایم.

/2727

کد خبر 168456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • نیما IR ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۷
    0 0
    کی مسئول ما می خواهند از تاریخ عبرت بگیرند روسیه بزرگترین کشوری هست که به ایران ضربه زده و خواهد زد