روزنامه جمهوری اسلامی: وقتی رسانه داخلی ضعیف است مردم سراغ مشابه خارجی اش می روند/ به مردم بگویید اینترنشنال یا من و تو از کجا پول می گیرند

روزنامه جوان نوشت: ما نتوانستیم فضای رسانه‌ای را شفاف کنیم. کار حرفه‌ای نکردیم. از جاده دوطرفه‌ای که می‌توانستیم داشته باشیم دور شدیم. جاده دوطرفه، رسانه است. پیام از حاکمیت می‌گیرد و به مردم می‌رساند. ازسوی دیگر نیز پیام را از مردم می‌گیرد و به حاکمیت می‌رساند. داد و ستد دوسویه است که رسانه را در جایگاه "رسانا" قرار می‌دهد.

متأسفانه رسانه‌های ما، به تریبون تنزل پیدا کردند. حاکمان چون به پیام مردم، که ازطریق رسانه به آنهامنتقل می‌شد،اهمیت ندادند، نتیجه شد این که مرجعیت رسانه‌ای را از دست دادیم و دور به دست کسانی افتاد که درسر هوای براندازی ما را دارند.

رسانه‌هایی رواج یافتندکه پیچ و مهره‌اش با پول عربستان سعودی، فراهم شده است. معلوم است که عربستان سعودی با ایران چه نسبتی می‌تواند داشته باشد. از کشوری که در خوشبینانه‌ترین حالت رقیب سرسخت ماست مگر می‌توان توقع دوستی داشت. این را مردم ما هم به خوبی می‌دانند. به روشنی هم نسبت خود را با این رژیم، تعریف می‌کنند.

اگر ما بتوانیم نسبت روشن شبکه‌های جریان ساز در قصه تبدیل اعتراض به اغتشاش را برای مردم روشن کنیم نیمی از راه را با موفقیت طی کرده ایم. بگوئیم "من و تو" از کدام آبشخور آب می‌خورد. بگوئیم "ایران‌اینترنشنال" اگر چه نام مقدس ایران را به گرو برداشته است اما دامن پروردِ عربستان سعودی است، قدم اول را محکم برداشته ایم.

اگر بدانیم کلمات و تصاویری که از این بنگاه خبرپراکنی پخش می‌شود، بوی نفت و نفرت وهابیت می‌دهد، دیگر گوش و چشم خود را حرام شنیدن و دیدن هرزگفته‌ها و هرز نوشت‌ها نخواهیم کرد. دریغا که برخی نمی‌فهمند که رسانه باید با کارکرد حرفه‌ای خود در میدان باشد تا کسی به بنگاه‌های خبر پراکنی بیگانه به عنوان مرجع خبری نگاه نکند.

کالای رسانه مثل هر کالای دیگر است، اگر داخلی پیدا نشود ناگزیر به سمت نوع خارجی آن خواهند رفت. اگر جنس داخلی خوب که در اینجا رسانه صادق و امین و حرفه‌ای است پیدا نشود، باز به سمت کالای خارجی خواهند رفت. اگر به این توجه کنیم و به توجیه پنهان کاری‌ها و رفتارهای ناصواب، و پوشیده نگهداشتن بی‌منطق ضعف‌ها نپردازیم، خواهیم توانست راه را بر بیگانه ببندیم. ما حتی به اعتراض خانوادگی به عنوان کالای داخلی نیاز داریم. اگر نتوانیم بستر امنی برای آن فراهم کنیم، دشمن اغتشاشات امنیت سوز را جای آن به مردم قالب خواهد کرد تا بر ما غالب شود. راه بستن دست دشمن، باز کردن دست رسانه‌های خودی است. به واقع با نهضت احیای رسانه و تبیین عملی فرهنگ اعتراض می‌توانیم، دشمن را ناکار و کشور را توانمند کنیم.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1686573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • میرزائی IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  0 2
  بس که امثال مسیح مهاجری چرت و پرت می‌نویسند.
 • ایمان IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  0 1
  اینتر نشنال کجایند که در رسانه فحش و ناسزا میدادند به اعراب چرا حالا در زمین آنها بازی میکنند خدارا شکر ختم به خیر شد
 • اقبالی IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  5 1
  عزیزدل 90درصدملت گرسنه اند..من که 30سال هست حقوق بگیرم...وحداقل یکبارلذت حقوق گرفتن نبردم...30سال حقوقم سه روزیایک هفته هزینه زندگیم تامین کرده!!!!میگم همین سه روزهم بره به درک!!!!!
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  3 1
  شفافیت عدالت راستی و درستی با مردم را ترویج کنید مناظره و بحث های تحلیلی و ... بگذارید مردم نگاه میکنند مگر اول انقلاب اینجوری نبود الان هم ادامه بدهید
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  3 1
  وقتی رسانه های میلی دروغ میگن مردم خیر را از جای دیگری میگیرد
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  20 2
  وقتی بهترین برنامه شبکه سه قطع میشود برنامه ای که پیر و جوان را کنار هم پای تلویزیون جمع میکرد برنامه نود رو به دلیل اینکه فروغی تازه به دوران رسیده مجری نود رو دوست نداره کنار می‌گذارید به حرف ملت هم گوش نمی‌دید توقع دارید بازم تلویزیون میلی ایران رو ببینیم معلومه که همه اخبار و از اینترنشنال میگیرم